Apple

Apple wycofuje iPhone’a 7 i 8 ze sprzedaży w Niemczech. Qualcomm nie odpuszcza

PK
Piotr Kurek
29

Apple zastosowało się do wyroku niemieckiego sądu. W sklepach Apple, za zachodnią granicą, nie kupimy już iPhone’a 7 i 8.

Nowy rok nie zaczął się specjalnie pomyślnie dla Apple -- co prawda firma zaliczyła rekordowy okres świąteczny w swoim wirtualnym sklepie App Store, jednak ostatni kwartał, pod względem sprzedaży urządzeń, był bardzo rozczarowujący. Złej passie towarzyszy sądowe wstrzymanie sprzedaży dwóch, wciąż popularnych, modeli iPhone’ów -- tym razem w Niemczech.

Zobacz też: Apple odleciało. Przychody w dół, akcje w dół, a winy dopatrują się w… taniej wymianie baterii

Przed samymi Świętami Bożego Narodzenia pisaliśmy o wyroku niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, który przychylił się do wniosku Qualcomm. Sąd orzekł zakaz sprzedaży konkretnych modeli iPhone’ów na tamtejszym rynku. Sprawa dotyczyła naruszania przez Apple patentów należących do producenta układów Snapdragon. By postanowienie mogło wejść w życie, do odpowiednich organów wpłynęła kaucja zabezpieczająca w wysokości 1,34 mld euro. Firma z Cupertino przygotowuje się do złożenia apelacji od wyroku.

Zobacz też: Apple z kolejnym zakazem sprzedaży iPhone’ów. Tym razem w Niemczech

iPhone 7 i iPhone 8 zniknęły z oferty niemieckiego oddziału. Na próżno szukać ich na oficjalnych stronach i w 15 salonach sprzedaży Apple Store na terenie Niemiec. Firma informuje, że są one wciąż dostępne u partnerów i telekomów, które oferują te smartfony w abonamencie, choć Qualcomm stoi na stanowisku, że zakaz, który wszedł w życie po wpłaceniu zabezpieczenia, obejmuje także sprzedaż poprzez pośredników.

Nie jest to pierwszy przypadek, w którym Apple spotkało się z zakazem sprzedaży swoich urządzeń. Kilka tygodni temu podobny wyrok wydał chiński sąd, jednak firma znalazła sposób na jego obejście -- wydanie odpowiedniej aktualizacji usuwającej sporne funkcje opatentowane przez Qualcomm.

Zobacz też: Zakaz sprzedaży iPhone’ów w Chinach. Apple łatwo się nie podda i Apple znalazło sposób na ominięcie zakazu sprzedaży iPhone’ów w Chinach

Źródło: The Verge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu