Felietony

Apple wprowadzi na rynek iPada 128 GB? Moim zdaniem tak duża pojemność jest potrzebna [Aktualizacja]

Jan Rybczyński
Apple wprowadzi na rynek iPada 128 GB? Moim zdaniem tak duża pojemność jest potrzebna [Aktualizacja]
33

Od wprowadzenia pierwszego iPada na rynek aż do dzisiaj Apple zawsze oferował 12 odmian swojego tabletu (jak słusznie zwrócono mi uwagę w komentarzach, iPad 1 był dostępny tylko w czarnym kolorze): trzy pojemności 16, 32 i 64 GB, dwa kolory: biały i czarny oraz wersję z łącznością komórkową i bez ni...

Od wprowadzenia pierwszego iPada na rynek aż do dzisiaj Apple zawsze oferował 12 odmian swojego tabletu (jak słusznie zwrócono mi uwagę w komentarzach, iPad 1 był dostępny tylko w czarnym kolorze): trzy pojemności 16, 32 i 64 GB, dwa kolory: biały i czarny oraz wersję z łącznością komórkową i bez niej. Schemat nie uległ zmianie przez cztery kolejne generacje tabletu. Wygląda jednak na to, że Apple planuje wprowadzić czwartą pojemność - 128 GB, co wraz z opcjami zaowocuje 4 nowymi modelami i w efekcie będzie 16 rodzajów najnowszego iPada na rynku. Nowy model prawdopodobnie pojawi się jeszcze przed pojawieniem się piątej generacji tabletu, czyli wciąż będzie to iPad czwartej generacji (iPad z wyświetlaczem Retina).

Serwis 9to5mac podsumował to co na temat nowej wersji iPada wiadomo. Nie jest to nowy model, lecz nowa, większa pojemność obecnego iPada, będzie dostępny w obu kolorach, ma wersję tylko z WiFi jak również z komunikacją komórkową oraz będzie również sprzedawany w zestawach po 10 sztuk w specjalnych cenach dla instytucji edukacyjnych.

Skąd podejrzenia, że Apple będzie oferował większą pojemność swojego tabletu? Deweloperzy znaleźli w kodzie przyszłej aktualizacji iOS 6.1 informację wskazującą na obsługę urządzeń o takiej właśnie pojemności, podobne zmiany znalazły się w najnowszej aktualizacji do iTunes. Dodatkowo jeden z dostawców dostarczył nowe oznaczenia jednostek magazynowych (SKU), które wyglądają następująco:

Oznaczenia P101 i P103 określają czy dany model ma tylko WiFi czy również łączność komórkową w przypadku iPada czwartej generacji. Pojemność jest oznacza określeniami "GOOD,” “BETTER,” oraz “BEST", co odpowiednio określa wersję 16, 32 i 64 GB. Ultimate wydaje się rozsądnym rozszerzeniem tej nomenklatury, z kolei A i B to oznaczenia kolorów - odpowiednio czarnego i białego.

Zmiany w aktualizacji iOS sugerują, że nowa pojemność powinna być wypuszczona na rynek lada dzień, co dodatkowo miałoby sens, ponieważ okresy pomiędzy aktualizacjami iPada nie są zbyt długie i wypuszczanie pojemniejszej wersji starszej generacji nie miałoby uzasadnienia przeddzień premiery nowszego modelu. Mimo wszystko nie możemy być pewni, czy tak faktycznie się stanie, a nawet jeżeli, czy model nie jest przeznaczony dla konkretnych instytucji lub wewnętrznego użytku Apple. Dlatego warto poczekać na oficjalną zapowiedź Apple.

Pojawia się oczywiste pytanie, czy tak pojemny tablet jest komuś potrzebny? To oczywiście zależy od zastosowania, ale sądzę, że tak. Jeśli ktoś korzysta z tabletu wyłącznie do przeglądania internetu i aktualizacji portali społecznościowych, to oczywiście wystarczy mu wersja 16 GB i tak nigdy jej nie zapełni. Jeśli jednak chcemy mieć przy sobie duży zbiór w zasadzie czegokolwiek, to szybko okazuje się, że miejsca nigdy za dużo. Jeden film potrafi zajmować od 4 do 6 GB gdy mówimy o jakości HD, a taka na ekranie Retina prezentuje się zdecydowanie lepiej. Wystarczy niewiele ponad 10 filmów, żeby zapełnić cały tablet 64 GB, nie mówiąc o miejscu na aplikacje i gry. To samo tyczy się dużych kolekcji muzyki. Jeśli ktoś posiada kilkadziesiąt GB zakupionej muzyki, niekoniecznie musi chcieć płacić co miesiąc za usługi typu Deezer czy Spotify. To samo tyczy się osób nagrywających dużo filmów tylną kamerą w jakości 1080p, edytujący wideo na iPadzie.

Chociaż nie jest to bardzo częste, niektórym udało się zorganizować kompletne środowisko pracy na tablecie, oni też potrzebują więcej miejsca. Nie zapominajmy też o instytucjach edukacyjnych - duże ilości materiałów multimedialnych i szkoleniowych też szybko zapełniają przestrzeń. Mówiąc krótko, nie każdy potrzebuje płacić za tak dużą pojemność, ale zdecydowanie dobrze jest mieć taki wybór. A czy wśród czytelników AntyWeb jest dużo osób potrzebujących tyle miejsca na tablecie? Dajcie znać w komentarzach.

Aktualizacja 29.01.2013 15:00

Serwis Slashgear poinformował, że Apple oficjalnie ogłosiło nowy model iPada w wersji 128 GB. Zbiegło się to w czasie z wypuszczeniem iOS 6.1, który miał potrzebną aktualizację do obsługi nowej pojemności iPada. Cena tabletu o największej pojemności została ustalona na poziomie 799$, co zachowuje stałe odstępy co 100$ za dodatkową przestrzeń. Polska cena nie jest jeszcze znana, ale prawdopodobnie będzie o 400 zł droższy od wersji 64 GB, bo tyle każdorazowo trzeba dopłacić aby przeskoczyć oczko wyżej, jeśli chodzi o pojemność. Za model z łącznością komórkową przyjdzie nam zapłacić 929$. W efekcie można spodziewać się cen na poziomie 3399 zł i 3899zł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPad