Felietony

Nokia Music+, czyli najtańsza muzyczna oferta streamingowa już wkrótce

Konrad Kozłowski
Nokia Music+, czyli najtańsza muzyczna oferta streamingowa już wkrótce
27

Użytkownicy telefonów Lumia doskonale wiedzą (przynajmniej powinni;) o darmowym dostępie do usługi Nokia Music - osobistego radia internetowego. Fińska firma nie spoczywa jednak na laurach, a zaprezentowana dzisiaj usługa Music+, która już wkrótce będzie dostępna wokół globu, zapowiada się znakomic...

Użytkownicy telefonów Lumia doskonale wiedzą (przynajmniej powinni;) o darmowym dostępie do usługi Nokia Music - osobistego radia internetowego. Fińska firma nie spoczywa jednak na laurach, a zaprezentowana dzisiaj usługa Music+, która już wkrótce będzie dostępna wokół globu, zapowiada się znakomicie. Co najważniejsze, muzyki słuchać będziemy mogli także na komputerze za pomocą dedykowanej aplikacji. Czy WiMP, Deezer i Spotify mają się czego obawiać? Wiele na to wskazuje.

Zacznijmy od cen - miesięczny abonament będzie wynosił 3,99 dolara za Oceanem, zaś w Europie zastosowany zostanie popularny przelicznik 1:1, czyli 3,99 euro. Po szybkich kalkulacjach wychodzi nam więc niewiele ponad 16 złotych.

Czym usługa będzie różniła się od dostępnej już Nokia Music? Oczywiście dodane musiały zostać podstawowe funkcje usługi streamingowej jak wyższa jakość czy możliwość pomijania utworów podczas odsłuchu. Rozszerzona zostanie opcja zapisu playlist w pamięci urządzenia do słuchania offline. W darmowej wersji pobrać mogliśmy do 4 mixów (każdy to kilka godzin muzyki), zaś po aktywacji abonamentu nie obowiązywać będą żadne limity. Co ważne, dla płatnych subskrybentów udostępniona zostanie aplikacja do słuchania muzyki na komputerze Niestety nie zostało sprecyzowane, czy usługa zyska możliwość wyboru konkretnych utworów do słuchania czy stanie się jedynie rozszerzoną wersją dotychczasowej usługi.

Gdyby sprawdził się pierwszy ze scenariuszy, to faktycznie oferta Nokii stałaby się jedną z ciekawszych, jak nie najciekawszą na rynku. Cena oscylująca około 4 dolarów/4 euro jest moim zdaniem naprawdę atrakcyjna i w bezpośrednim pojedynku z obecnymi na polskim rynku WiMPem (19,99 zł) czy Deezerem (29,99 zł) miałaby ogromne szanse. Drugi scenariusz nie jest jednak mniej interesujący - dla osób, które uwielbiają odkrywać nowe zespoły i ich dokonania, Nokia Music+ byłaby niemal ofertą idealną - warunkiem pozostałaby nadal potrzeba zakupu telefonu Lumia. Posiadanie przy sobie radia internetowego, które nie potrzebuje połączenia z Internetem brzmi fascynująco.

Usługa ma ruszyć w przeciągu "kilku następnych tygodni", na pojawienie się jej w Polsce są całkiem spore szanse. Gdy to się stanie, spodziewajcie się błyskawicznego testu usługi. Jeżeli planowaliście w niedalekiej przyszłości zainwestować w jedną z dostępnych już ofert, być może najlepiej będzie wstrzymać się jeszcze chwilę.

Źródło: Nokia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

NokiaLumiamusic