Felietony

Polacy zakochali się w mobile

Krzysztof Wąsowski
Polacy zakochali się w mobile
Reklama

Kim są ludzie, którzy aktualnie korzystają z mobilnego internetu? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć praktycznie każdy dom mediowy, każda agencja inte...

Kim są ludzie, którzy aktualnie korzystają z mobilnego internetu? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć praktycznie każdy dom mediowy, każda agencja interaktywna i twórcy aplikacji mobilnych. Początkowo utarło się, że ze smartfonów i internetu mobilnego korzystali jedynie geekowie, czyli entuzjaści wszelakich nowinek technologicznych. Jednak okazuje się, że coraz więcej zwykłych ludzi, których pasje nie są związane z technologiami zaczyna wykorzystywać w pełni potencjał drzemiący w mobile.

Reklama

Przez ostatnie 2 lata drastycznie zwiększyła się liczba osób, które regularnie korzystają z internetu w swoich smartfonach. Od 2010 do 2012 roku liczba ta wzrosła o 600%(!) i aktualnie wynosi 5,5 miliona i jest to 1/5 osób w wieku 15-64 lat. Takie samo grono ludzi zasiadało przed telewizorami w 2012 roku oglądając Wiadomości czy Teleexpress ;)

- Analogiczny wynik penetracji internetu na komputerach odnotowano w Polsce w 2002. – mówi Jarosław Rzepecki, Mobile Marketing Manager w Isobar Mobile Polska – Dynamika wzrostu dla internetu w komórkach jest jednak znacznie większa. Możemy więc śmiało powiedzieć, że ta technologia zadamawia się w Polsce na dobre.

Wyniki badań, które przedstawiła firma Isobar Mobile Polska, tylko potwierdzają to co przypuszczaliśmy. Im niższy wiek użytkowników, tym częściej korzystają oni z internetu w swoich smartfonach. W przedziale wiekowym 15-24, 36% z nich korzysta z internetu w swoim telefonie i jest to około 1,9 miliona osób. Zaś w grupie wiekowej 25-34 z internetu w telefonie korzysta tylko 29% osób.

Wiek to nie jedyny czynnik mający wpływ na korzystanie z internetu w telefonie. Jak wiadomo smartfony są z nami od nie tak dawna. Nikogo więc nie dziwi, że osoby młodsze radzą sobie lepiej i chętniej korzystają z tego udogodnienia. Ważnym czynnikiem jest także status majątkowy użytkowników. Co ciekawe, z internetu w smartfonach najchętniej korzystają osoby bez dochodów, czyli właśnie studenci i uczniowie, a druga grupa to ludzie o wysokich dochodach, ale to nikogo nie dziwi. Zatarły się też podziały pomiędzy kobietami i mężczyznami. Aktualnie obie płcie są tak samo rozwinięte technologicznie i tak samo chętnie korzystają z internetu w swoich telefonach. Z tego udogodnienia korzysta 21% mężczyzn i 19% kobiet.

Nie należy zapominać, że głównym prowodyrem tego stanu rzeczy jest nie kto inny jak urządzenia, które nosimy w naszych kieszeniach, czyli smartfony. To właśnie dzięki nim, korzystanie z internetu mobilnego staje się coraz popularniejsze. W Polsce już 18% społeczeństwa posiada i korzysta ze smartfona.

- Można spotkać się z opiniami, że mimo wzrostu sprzedaży smartphonów, użytkownicy nie korzystają z ich dodatkowych funkcji. To nieprawda. – podkreśla Jarosław Rzepecki i uzupełnia - Użytkownicy smartphonów korzystają z internetu ponad dwukrotnie częściej niż statystyczny Polak i trzykrotnie częściej sięgają po niego codziennie.

Smartfonowy Kowalski statystycznie najczęściej korzysta z przeglądarki WWW w celu wyszukania jakiegoś produktu, dalej w internecie sprawdza informacje o świecie, pogodę, szuka poprzez smartfona rozrywki online i oczywiście korzysta z serwisów social media. Wymienione rzeczy to top 5 zachowań polskiego użytkownika smartfona i mobilnego internetu. Jednak trzeba pamiętać, że na rynku mamy wiele smartfonów, które nie tylko różnią się samymi parametrami słuchawki, ale przede wszystkim rodzajem systemu. Tutaj też możemy zauważyć ciekawe różnice. Najaktywniejszymi użytkownikami internetu mobilnego są posiadacze urządzeń z symbolem nadgryzionego jabłka, bo aż 76% z nich korzysta z internetu, a 36% pobiera aplikacje. Zaraz za nimi są użytkownicy Androida, 63% z nich aktywnie korzysta z internetu w swoim smartfonie, a 22% pobrało aplikacje z play marketu.

Reklama

Top 3 zamyka Windows Phone, który wcześniej był niedocenianym systemem. Cieszy się on popularnością, odkąd trafił na telefony Nokia. Aktualnie przebija on nawet BlackBerry. 69% użytkowników posiadających telefon oparty na WP, korzysta aktywnie z Internetu, a 16% z nich pobrało aplikacje na swój telefon.


Reklama

Co najczęściej gości w naszych smartfonach? Chyba nikogo nie zdziwi, że najczęściej pobieramy aplikacje, które rozbudowują funkcjonalności komunikacyjne naszych mini komputerów. Tak więc najczęściej pobieramy różnego rodzaju komunikatory i robi to prawie połowa z nas, bo 44%. Na drugim miejscu są mobilni klienci serwisów społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, G+ etc. Te aplikacje posiada 41% polskich użytkowników smartfonów. Na trzecim miejscu znalazły się aplikacje użytkowe, czyli nic innego jak ułatwiacze życia takie jak listy to-do, listy zakupów, kalendarze, budziki etc. Aplikacje mogące nam w jakiś sposób pomóc posiada także 41% posiadaczy smartfonów. Podobnie do „ułatwiaczy” z chęcią ściągamy różnego rodzaju gry i aplikacje związane z pogodą- posiadanie takich aplikacji zadeklarowało odpowiednio 39% i 38% smartfonowych posiadaczy.

- Już 4,7 mln Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta z internetu w swoich telefonach. 49% tej grupy to użytkownicy smartphonów. Jest to zatem duża, zróżnicowana i atrakcyjna dla reklamodawców grupa docelowa. Analiza zachowań wskazuje ponadto, że dla nich granica między internetem na komputerach i w telefonach coraz bardziej się zaciera. Tym samym mobile staje się dojrzałym medium, pozwalającym skutecznie docierać do konsumentów. – podsumowuje Jarosław Rzepecki i dodaje – Wszystko wskazuje na to, że 2013 będzie rokiem dalszego, dynamicznego rozwoju mobile w Polsce i na całym świecie.

Sam jestem w grupie osób, która jest na stałe podłączona do internetu. W mojej kieszeni cały czas dzwoni telefon, czy to z powodu nowej wiadomości e-mail, powiadomienia z Facebooka, czy informacji o nowym śledzącym na Twitterze. Coraz więcej osób sięga po smartfony, rezygnując tym samym z komputerów stacjonarnych i laptopów. Czy rok 2013 będzie rokiem mobile? Trudno powiedzieć. Sam ostatnio obserwuję coraz więcej osób w wieku 45+ korzystających ze smartfonów.

Co ciekawe, kilka razy zdarzyło mi się zaobserwować osoby z tej grupy wiekowej, które wykorzystywały posiadane smartfony do bardziej skomplikowanych rzeczy niż samo dzwonienie. Widziałem jak starsza pani skanowała produkty w sklepie za pomocą aplikacji Listonic, a innym razem spotkałem się jak mężczyzna w wieku na oko 55 – 65 sprawdzał tramwaj w aplikacji jakdojadę?. Ten stan rzeczy już za parę lat nie będzie nikogo dziwił. Coraz częściej ludzie starsi będą sięgać po nowoczesne wynalazki i to nie tylko po to, by zaimponować swoim wnukom, a bardziej z potrzeby ułatwienia sobie życia.

Raport szczegółowy oraz pytania na jakie odpowiadali ankietowani.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama