Apple

Apple Watch - wart zakupu czy totalnie zbędny dodatek?

Kamil Świtalski
Apple Watch - wart zakupu czy totalnie zbędny dodatek?
54

Wydawać się może, że mania wearables już dawno za nami. Był boom, był szał - opaski do fitnessu i inne inteligentne akcesoria w 2015 roku zawładnęły życiem miłośników technologii. Do stawki w tym samym roku dołączyło też urządzenie firmy, która rzekomo wszystko zamienia w złoto: Apple Watch. Czy sprzęt jest wart zakupu, czy to totalnie zbędny dodatek?

Apple Watch — co to takiego?

Apple Watch to smartwatch od Apple, który na polskim rynku zadebiutował w październiku 2015 roku. Urządzenie dostępne było w kilku wariantach (m.in. aluminiowy Apple Watch Sport czy wykonany ze złota Apple Watch Edition) i każde z nich oferowało wymienne paski. Rok później firma przedstawiła kolejną generację sprzętu — Apple Watch Series 2, która spełniała standardy ISO 22810:2010, co zapewnia jej wodoodporność aż do pięćdziesięciu metrów. Urządzenia te łączą w sobie cechy smart opasek, urządzeń pomagających zadbać o nasze zdrowie, a także ozdobne. A dzięki pełnej integracji z innymi sprzętami Apple okazują się być ciekawymi asystentami. Warto jednak pamiętać, że Apple Watch nie działa z urządzeniami opartymi na Androidzie.

Co potrafi Apple Watch?

Urządzenie posiada wbudowany moduł GPS oraz czujnik tętna, a dzięki zainstalowanemu pakietowi aplikacji treningowych staje się przyjemnym asystentem oferującym wsparcie dla dwunastu rodzajów ćwiczeń. Oprócz tego, jak na zegarek przystało, świetnie daje sobie radę z pokazywaniem godziny na całym zestawie dostępnych tam tarcz. Działa w oparciu o WatchOS, idealnie współpracujący z innymi produktami Apple. Czyni to z niego asystenta nie tylko w kwestii ćwiczeń ruchowych. Za jego pośrednictwem możemy także odczytywać powiadomienia czy zarządzać muzyką bez konieczności sięgania po telefon lub tablet. Ale to jeszcze nie koniec - sprzęt wspiera także cały szereg aplikacji, pozwalając korzystać z nich z poziomu niewielkiego ekranu na naszym nadgarstku. Kalkulatory, nawigacja, treści z Walleta, usługa Apple Pay, a nawet proste gry wideo można uruchomić na ekranie zegarka! Użytkownicy komputerów Mac z pewnością ucieszą się z funkcji automatycznego odblokowywania komputera kiedy ten wykryje, że właściciel z Apple Watch znajduje się w pobliżu. Mała rzecz, a cieszy.

Ile kosztuje Apple Watch?

Apple Watch dostępny jest w polskich sklepach w całej palecie opcji. Różne edycje zegarka, a także cała paleta pasków do wyboru sprawiają, że ceny rozpoczynają się już od ok. 1350 złotych, a kończą nawet na ponad sześciu tysiącach złotych. Wszystko zależy nie tylko od generacji urządzenia, ale także jego wydania oraz wspomnianej już bransoletki.

Apple Watch to asystent. I na ten moment — nic więcej

Tak jak już wspominałem, na ten moment największy boom na technologie ubieralne przypada na 2015 rok. Nie oznacza to jednak, że sekcja produktów umarła. Teraz powoli trafia ona w sekcję modową, gdzie przedstawiane są nowe rozwiązania, a sprzęty te wciąż cieszą się sporym powodzeniem. Z powodzeniem zastępuje opaski fitness, bo to właśnie Apple Watch wyróżnia się największą dokładnością w pomiarach tętna. Choć daleko mu jeszcze w tej kwestii do ideału przez zastosowaną technologię, wciąż bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencji. Jednak poza funkcjami pomiarowymi, sprzęt jest w dużej mierze dodatkiem do uwielbianych przez nas smartfonów. I to właśnie w tym kontekście mówi się o największej porażce rynku technologii ubieralnych: to sprzęty towarzyszące, a nie zastępujące nasze "główne" urządzenia składujące wszelkie dane.

Czy warto kupić Apple Watch?

To pytanie, na które nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jest kilka aspektów, pod którymi to właśnie Apple Watch wydaje się być najlepszym wyborem. Należy jednak pamiętać, że to kosztujące minimum 1700 złotych urządzenie jest wyłącznie dodatkiem. Dodatkiem, bez którego nie bez powodu wielu jego użytkowników nie wyobraża już sobie funkcjonowania (łatwy dostęp do powiadomień nawet podczas prowadzenia samochodu, cały zestaw danych które przekazuje aplikacji Zdrowie -- choć te podobno dają wyłącznie ułudę zdrowego trybu zycia). W moim przypadku jednak zarówno Apple Watch, jak i Android Wear, w ogóle się nie sprawdziły — dlatego z ciekawością czekam na jakąś rewolucję w ich aspekcie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu