Apple

Apple ID - wszystko co musisz wiedzieć

Kamil Świtalski
Apple ID - wszystko co musisz wiedzieć

Apple ID to konto, które posiada każdy użytkownik urządzeń Apple. To ono zapewnia nam dostęp do usług takich jak sklep z aplikacjami AppStore, chmura iCloud czy komunikatory iMessage oraz FaceTime. Oto wszystko, co powinniście na jego temat wiedzieć!

Konto Apple ID — co to takiego?

Właściwie każdy posiadacz iPhone, iPada czy komputera Mac, ma konto Apple ID. To nasze osobiste konto Apple, za pomocą którego logujemy się do wszystkich usług firmy — wśród nich AppStore, iMessage, iCloud, iBooks, FaceTime, Apple Online Store czy iTunes Store. Pozwala ono zebrać nasze wszystkie aktywności w jednym miejscu, a przy zmianie urządzenia — w bardzo łatwy sposób zaimportować je na nowy sprzęt.

Wszystkie nasze zakupy w jednym miejscu dzięki Apple ID

Wystarczy że zalogujemy się raz -- w ustawieniach urządzenia, albo już później -- w aplikacji. Wystarczy tylko raz podpiąć kartę płatniczą, by móc wygodnie robić zakupy. Warto także mieć na uwadze, że logując się danymi naszego konta Apple ID będziemy mogli cieszyć się dostępem do wszystkich zakupionych wcześniej utworów, filmów, aplikacji, gier — a także plików w chmurze i historią rozmów. Warto także pamiętać, że jedno Apple ID wystarczy, aby cieszyć się dostępem do tych treści z różnych urządzeń -- nie trzeba na każdym iPhone, iPadzie czy Maku zakładać nowego konta!

Zobacz też: jak sprawdzić IP komputera?

Jak założyć konto Apple ID?

Założenie konta Apple ID jest procesem niezwykle łatwym — możemy to zrobić przy okazji konfiguracji nowego urządzenia Apple, w aplikacji iTunes, albo bezpośrednio z poziomu strony WWW. Jednakże każda z tych opcji wymagać będzie od nas podania danych naszej karty płatniczej. Jak założyć konto Apple ID bez konieczności podawania tych danych? To proste, można to zrobić zarówno z poziomu aplikacji iTunes, jak i AppStore. Opis jak to zrobić znajdziecie w naszym poradniku: Jak założyć konto w iTunes bez karty? 

Jak dobrze zabezpieczyć konto Apple ID?

Apple w swoich oficjalnych poradnikach poleca każdemu użytkownikowi skorzystanie z silnego hasła. Musi się ono składać co najmniej z ośmiu znaków, w tym wielkich liter i cyfry. Poleca się także używanie znaków specjalnych. Ale to dopiero początek, bo poza hasłem — firma daje nam także możliwość dodatkowych zabezpieczeń w formie dwustopniowego uwierzytelniania. Na czym ono polega? Każda próba zalogowania się na nowym urządzeniu wymagać będzie od nas podania czterocyfrowego kodu, który pojawi się na ekranie jednego ze sprzętów, na którym jesteśmy obecnie zalogowani.

O czym jeszcze należy pamiętać? O stałej aktualizacji wszystkich danych dotyczących naszego konta -- w ten sposób w razie jakichkolwiek problemów, firma Apple będzie mogła szybko zweryfikować nasze dane i pomóc nam je rozwiązać.

Zgubiony iPhone? Tutaj też przyda się Apple ID!

Wyżej wspominałem już o tym, że za pośrednictwem Apple ID zyskujemy dostęp do całego pakietu usług Apple. Jedną z nich jest Znajdź Mój iPhone, czyli narzędzie, które pozwala zlokalizować urządzenie na mapie. Działa ona nie tylko w przypadku iPhone, ale także zegarka Apple Watch, słuchawek AirPods czy komputera Mac -- aplikacja pokaże jego przybliżoną lokalizację.

Apple ID i Chmura Rodzinna. Wspólne zakupy i kontrola rodzicielska

Apple oferuje usługę Chmury Rodzinnej, za pośrednictwem której możemy nie tylko dzielić się zakupionymi aplikacjami, ale też współtworzyć rodzinne albumy ze zdjęciami czy kalendarze. To także sposób, aby dzieci które nie ukończyły jeszcze 13. roku życia mogły mieć własne konto Apple — rodzic lub opiekun prawny może utworzyć dla nich Apple ID, dodać do Chmury Rodzinnej i zdalnie zarządzać ograniczeniami. W ten sposób przed zakupem gry czy aplikacji rodzic będzie musiał wyrazić na to zgodę — i dopiero po jego akceptacji transakcja zostanie sfinalizowana.

Apple ID i bezproblemowe lokalizowanie najbliższych

Apple oferuje w swoich usługach Chmurę Rodzinną, w ramach której również identyfikujemy się za pomocą naszego Apple ID. Chmura Rodzinna w Apple pozwala nawet sześciu osobom dzielić się zakupionymi  książki, filmami, grami czy aplikacjami. A oprócz tego, po wyrażeniu zgody, śledzić ich lokalizację w aplikacjach Moi Znajomi (Znajdź moich znajomych), Wiadomości, a także wspomnianej już wyżej aplikacji Znajdź Mój iPhone. Należy tylko pamiętać o tym, by w opcjach wybrać opcję udostępniania naszej lokalizacji rodzinie.

Odnajdywanie słuchawek AirPods? Tutaj też przyda się Apple ID!

Jeżeli macie podłączone wasze słuchawki AirPods do jednego z urządzeń, ich odnalezienie dzięki Apple ID będzie znacznie łatwiejsze. W ich lokalizacji pomoże serwis iCloud albo aplikacja Znajdź mój iPhone. Po odnalezieniu na liście słuchawek AirPods, można nie tylko podejrzeć ich obecne położenie na mapie, ale także wydać polecenie odtwarzania dźwięku.

Jak wylogować Apple ID z urządzenia?

Jeżeli korzystacie z iPhone'a lub iPada, wystarczy w ustawieniach wybrać znajdujące się na samej górze listy konto. Teraz pozostaje zjechać na sam dół i skorzystać z polecenia "Wyloguj się". Przed sprzedażą warto też wyczyścić wszystkie dane urządzenia (Ustawienia -> Ogólne -> Wyzeruj -> Wymaż zawartość i ustawienia).

W przypadku komputerów Mac sprawa wylogowania Apple ID jest nieco bardziej kłopotliwa. Osobno musimy wylogować się zarówno z chmury iCloud (Preferencje Systemowe -> iCloud -> Wyloguj się), iTunes (Konto -> Autoryzacje -> Wycofaj autoryzację tego komputera) oraz iMessage (Preferencje -> Konta -> Wyloguj się).

Źródła obrazków: Suport Apple

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu