Apple

Apple Watch 8 i mierzenie temperatury ciała. Co w istocie daje taka funkcja?

Kacper Cembrowski
Apple Watch 8 i mierzenie temperatury ciała. Co w istocie daje taka funkcja?
Reklama

Zdaje się, że Apple Watch 8 po raz pierwszy od dwóch lat wprowadzi nowy czujnik zdrowia, którym będzie mierzenie temperatury ciała użytkownika. Co tak naprawdę daje taka funkcja?

Apple Watch 8 z nowym czujnikiem. Termometry są już passe?

Nowa funkcja zdrowotna w najnowszym Apple Watchu niestety nie będzie jedną z dwóch najbardziej wyczekiwanych funkcji, czyli monitorowaniem ciśnienia krwi czy stężenia glukozy we krwi. Na takie rewelacje według insiderów musimy poczekać jeszcze kilka lat - jednak jeden z najbardziej zaufanych informatorów, Mark Gurman z Bloomberga, donosi, że funkcja mierzenia temperatury zostanie zaimplementowana w zegarkach giganta z Cupertino jeszcze w tym roku.

Reklama

Gurman jakiś czas temu informował także, że Apple wprowadzi na rynek nie jedną, a aż trzy nowe serie smartwatchów - poza podstawową ósmą serią, mamy doczekać się Apple Watch SE 2 oraz specjalnego modelu zegarka, który będzie przeznaczony dla aktywnych fizycznie użytkowników. Więcej na ten temat możecie znaleźć w naszym artykule pod tym linkiem.

Odpowiadając jednak na pytanie z nagłówka - nie. Technologia zawarta w urządzeniach takich jak smartwatche są dalekie od dokładnych pomiarów specjalistycznych narzędzi, czego dowodem jest chociażby funkcja EKG w Apple Watch. Czujnik temperatury ciała w nowym smartwatchu Apple może nie dać natychmiastowych wyników odczytów, kiedy tylko będziemy chcieli ją poznać.

Mierzenie temperatury w Apple Watch 8 to niesamowicie przydatna funkcja dla kobiet

Według Gurmana, czujnik temperatury będzie służył głównie do informowania o płodności oraz innych ważnych cechach zdrowotnych kobiet. Apple Health ostatnio znacznie zintensyfikowało prace na rzecz zdrowia kobiet, tworząc chociażby całą kolekcję treningów po ciąży.

Badania przeprowadzone na Wydziale Endokrynologii Rozrodu w Szpitalu Uniwersyteckim w Zurychu w Szwajcarii wykazały, że temperatura skóry nadgarstka może wykryć owulację i, co ciekawe, takie odczyty są bardziej dokładne w tej dziedzinie niż podstawowa temperatura ciała. W badaniu możemy znaleźć następujące podsumowanie: Dla kobiet zainteresowanych maksymalizacją szans na zajście w ciążę temperatura skóry nadgarstka stale mierzona podczas snu jest bardziej czuła niż BBT w wykrywaniu owulacji.

To wszystko sprawia, że Apple Watch zdaje się być najlepszym smartwatchem dostępnym na rynku dla kobiet. Co jednak, kiedy przedstawione dotychczas funkcje nas nie interesują?

Pozostałe zalety nowej funkcji zdrowotnej w Apple Watch 8

Mierzenie temperatury przyda się szczególnie w nocy. W watchOS 8 śledzenie snu zostało rozszerzone o częstotliwość oddechów podczas snu. Niewykluczone zatem, że w kolejnych aktualizacjach watchOS (a o wersji 9 już mówi Gurman) lub - w najgorszym wypadku - w kolejnych wersjach czujników Apple doda natychmiastowy odczyt temperatury skóry na żądanie lub proaktywne powiadomienia - na przykład wyższa temperatura skóry może wskazywać na chorobę, stres, a nawet dolegliwości wymagające poważniejszych badań.

Pamiętajmy jednak, że taki czujnik to żadna rewolucja

Mimo wszystko, pomimo całej gamy naprawdę świetnych funkcji dla kobiet, należy pamiętać, że Apple nie wprowadza tutaj żadnej rewolucji. Opaski fitnessowe, takie jak Whoop 4.0 czy Oura Ring Generation 3, a nawet zegarki innych firm, jak Fitbit czy Huawei. To nie są też puste pomiary, gdyż Oura Ring zaleci nawet dzień odpoczynku, jeśli wykryje zmianę temperatury ciała.

Reklama

Apple co prawda na każdym kroku podkreśla, że Apple Watch nie jest urządzeniem medycznym, jednak ciężko nie odnieść wrażenia, że kalifornijska firma podąża tą drogą. Premiera Apple Watch 7, który nie wprowadził żadnego nowego czujnika, odbiła się sporym echem w sieci - w tym momencie klienci zwyczajnie oczekują takich nowości. W tym wyścigu niestety Apple może przegrać z Samsungiem, gdyż zapowiadany Galaxy Watch 5 poza temperaturą ciała, ma również mierzyć ciśnienie krwi.

Źródło: Bloomberg, Tom's Guide

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama