Apple Pay nareszcie w Polsce. Płatności zbliżeniowe takimi urządzeniami jak iPhone, iPad czy Apple Watch nareszcie są dostępne. Na początek z usługi skorzystają użytkownicy większości polskich banków. Podpowiadamy jak dodać swoją kartę do Apple Pay i na jakich urządzeniach możecie to zrobić.
Apple Pay w Polsce: wszystko co musisz wiedzieć o usłudze. Jak włączyć i ustawić?
Apple Pay w Polsce: jakie banki oferują dostęp do Apple Pay?
Aby móc korzystać z Apple Pay, niezbędna jest nie tylko obecność usługi w kraju, ale także wsparcie ze strony poszczególnych banków. Początki Apple Pay były trudne, ale z kolejnymi miesiącami — klienci doczekali się wsparcia usługi także w swoich bankach. Na tę chwilę lista wygląda naprawdę imponująco, trafiły na nią wszystkie najważniejsze instytucje — niedawno wsparcia doczekała się także usługa Revolut. Chociaż kwestia dodawania karty Revolut do Apple Pay na tę chwilę wciąż jest kwestią dość problematyczną i... dyskusyjną.
- mBank
- T-Mobile Usługi Bankowe
- Nest Bank
- Alior Bank,
- Bank Pekao S.A.
- Santander
- BGŻ BNP Paribas
- Getin Noble Bank
- Raiffeisen Polbank
- PKO Bank Polski
- ING
Zobacz też: Apple Card: wszystko co musisz wiedzieć o karcie kredytowej od Apple
Apple Pay: na jakich urządzeniach dostępne są płatności zbliżeniowe?
Do działania Apple Pay niezbędny jest moduł NFC — odpowiedzialny za obsługę wysokoczęstotliwościowego, krótkozasięgowego standardu komunikacji. To właśnie powód dla którego nie każde urządzenie Apple pozwoli na płatności zbliżeniowe za pomocą Apple Pay w sklepach. Które modele iPhone'ów pozwalają na płacenie Apple Pay? iPhone 6 i nowsze — czyli, de facto, wszystkie smartfony giganta, które trafiły na rynek w 2014 roku i później. Oto pełna lista:
- s
- s
- s
- s
- X
- E
- iPhone XS
- iPhone XS Max
- iPhone Xr
Wyjątkiem są jeszcze iPhone 5, 5C i 5S — bo te pozwalają na skorzystanie z usługi tylko przy użyciu zegarka Apple Watch.
Apple Pay działa nie tylko na iPhone'ach
Mimo że usługa Apple Pay kojarzona jest przede wszystkim z płatnościami zbliżeniowymi w sklepach, to na tym nie koniec opcji z nim związanych. Apple Pay jako usługa płatnicza pozwala także na zakupy w aplikacjach, witrynach internetowych w przeglądarce Safari, a także przez czat z firmą. Te funkcje dostępne są na innych urządzeniach Apple — tabletach i komputerach Mac. Na jakich urządzeniach można skorzystać z tej funkcji? Usługa zadziała na wszystkich iPadach Pro, iPadach Air, iPadach oraz iPadach mini które posiadają weryfikację za pomocą Touch ID lub Face ID. W przypadku komputerów Mac, są to wszystkie modele z Touch ID, albo wprowadzone na rynek w 2012 roku lub później — te jednak współpracować będą wyłącznie dzięki integracji z iPhonem lub zegarkiem Apple Watch, na których włączona jest usługa Apple Pay.
Jak skonfigurować Apple Pay — poradnik krok po kroku
Konfiguracja Apple Pay na iPhonie i iPadzie
Proces rozpoczynamy od otwarcia aplikacji Wallet. W prawym górnym rogu ujrzycie ikonkę "plusa". Po jej naciśnięciu zostaniecie przeniesieni do ekranu informacyjnego, który zawiera podsumowanie na temat usługi Apple Pay. Naciskamy na niebieski przycisk "Dalej" i skanujemy kartę. Jeśli wszystko zadziałało pomyślnie, to pozostanie nam tylko upewnić się, że dane wprowadzone automatycznie są poprawne. Jeżeli pola pozostały puste, należy samodzielnie uzupełnić numer karty, imię i nazwisko właściciela, a także datę ważności oraz kod CVV/CVV2.
Jeśli spełnicie wszystkie warunki, a co najważniejsze wydawca Waszej karty wspiera Apple Pay, to chwilę później zobaczycie na ekranie telefonu regulamin usługi Apple Pay. Po zaakceptowaniu pozostaje tylko dokonać pierwszej transakcji. W przypadku kwoty powyżej 50 zł nie będzie wymagane podanie kodu PIN - jedynymi zabezpieczeniami są Touch ID/Face ID.
Proces konfiguracji wygląda analogicznie na iPadzie, lecz ze względu na brak NFC nie pozwoli nam on na płatności zbliżeniowe, lecz tylko internetowe.
Konfiguracja Apple Pay na zegarku Apple Watch
Karty nie synchronizują się pomiędzy naszymi urządzeniami, dlatego niezbędne jest wielokrotne podawanie wszystkich danych, jeżeli zapragniecie używać Apple Pay na więcej niż jednym urządzeniu. Sam proces konfiguracji usługi na Apple Watchu jest identyczny, z tą jedną różnicą, że wszystko rozpoczyna się w aplikacji Apple Watch, gdzie wybieramy pozycję "Wallet i Apple Pay". Następne kroki są dokładnie takie same, jak w przypadku iPhone'a.
Konfiguracja Apple Pay na komputerze Mac
Konfigurację Apple Pay na MacBooku rozpoczynacie od wizyty w Preferencjach systemowych. Nie dysponujemy już możliwością zeskanowania danych za pomocą aparatu, lecz musimy je wpisać ręcznie. Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, w której chcemy podać dane karty, którą już podawaliśmy do płatności w sklepach iTunes Store i App Store przy naszym koncie Apple ID.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu