19

Apple Pay w BZ WBK – płać jak chcesz

apple pay w bz wbk
Na ten dzień czekało wielu użytkowników iPhone’ów w Polsce. Od dziś będą mogli oni bez przeszkód korzystać ze swoich smartfonów dokonując płatności zbliżeniowych. Apple Pay oficjalnie pojawia się w Polsce, a jednym z pierwszych banków, w których jest dostępna ta usługa, jest bank BZ WBK.

Płatności zbliżeniowe nie są obce Polakom. Na tle Europy i świata jesteśmy prawdziwymi pionierami. Doświadczy tego każdy, kto wybierze się zagranicę i spróbuje w pierwszym lepszym sklepie dokonać szybkiej płatności kartą poprzez zbliżenie jej do terminala – nie zawsze jest to tak łatwe jak w kraju nad Wisłą.

Ale na tym nie poprzestaliśmy i możemy cieszyć się wygodnymi płatnościami telefonem – urządzeniem, które zabieramy zawsze ze sobą, które towarzyszy nam niemal wszędzie. Za sprawą smartfona pozbyliśmy się odtwarzaczy muzyki i aparatów cyfrowych, a teraz “ofiarą” stają się nasze portfele oraz ich zawartość, czyli liczne karty lojalnościowe oraz bankowe. Liczba przedmiotów, o których zabraniu ze sobą z domu stale maleje, ale nie tylko aspekt wygody odgrywa tu rolę, bo równie ważne, o ile nie ważniejsze jest bezpieczeństwo naszych danych oraz samego procesu płatności. Prywatnie zastanawiam się tylko, kiedy będę mógł zostawić (porzucić) klasyczne klucze do domu na rzecz szeroko dostępnych zamków elektronicznych.

Płatności zbliżeniowe smartfonem i zegarkiem w BZ WBK

Wróćmy jednak do tematu płatności, bo nie bez przyczyny bank BZ WBK należy do grona pierwszych branków wdrażających Apple Pay. Wcześniej z sukcesem zaimplementowana została technologia HCE zapewniająca większości użytkowników smartfonów z Androidem płatności zbliżeniowe w aplikacji mobilnej banku. Następnym krokiem była obsługa Google Pay (wtedy jeszcze pod nazwą Android Pay), którą docenili użytkownicy oraz Garmin Pay zegarkami marki Garmin, którą BZ WBK wspiera jako jedyny.

Teraz nadszedł czas na pełne wsparcie technologii oferowanej przez Apple.

Apple Pay w BZ WBK

Apple Pay funkcjonuje od 2014 roku, ale oczekiwanie na oficjalne wejście usługi do Polski dobiegło końca. Zasada działania nie odbiega znacząco od tego, co oferują inne rozwiązania tego typu – nie są wymagane żadne specjalne terminale ani aplikacje na naszym telefonie. Apple nie przejmuje roli placówki finansowej, a jedynie pośredniczy w trakcie finalizowania transakcji. Dlatego pierwszym krokiem jest dodanie karty bankowej do wirtualnego portfela Apple Pay. Sam proces dokonywania płatności zbliżeniowej wygląda tak samo, jak w przypadku typowej karty, którą posługujemy się na co dzień – do przekazywania informacji używany jest moduł komunikacji bliskiego zasięgu, czyli NFC (near-field communication) oraz istnieje tu dodatkowe zabezpieczenie: płatność musimy potwierdzić skanując odcisk palca, co zapobiega przypadkowym lub nieautoryzowanym płatnościom.

By dodać własną kartę VISA lub MasterCard do Apple Pay, należy wykonać następujące kroki:

 1. Otwórz aplikację Wallet, zeskanuj kartę Mastercard/Visa lub wpisz dane: imię, nazwisko, numer karty, data ważności, kod CVV 2/CVC.
 2. Zaakceptuj Regulamin korzystania z kart płatniczych BZ WBK w ramach cyfrowego portfela Apple Pay.
 3. Wpisz kod uwierzytelniający. Otrzymasz go smsem, na ten sam numer, którego używasz do usługi 3D-Secure.
 4. Gotowe. Teraz możesz płacić Apple Pay

Apple Pay jest dostępne na następujących urządzeniach:

 • iPhone 6 i 6 Plus
 • iPhone 6S i 6S Plus
 • iPhone 7 i 7 Plus
 • iPhone 8 i 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone SE
 • iPad Air 2
 • iPad Pro
 • Apple Watch
 • iPhone 5, 5C i 5S tylko przy użyciu Apple Watcha

Tak obszerna lista oznacza, że kupując lub posiadając dziś telefon z 2014 roku bez problemu będzie można skorzystać z oferty Apple Pay w BZ WBK. Obsługiwany jest także tańszy i sporo mniejszy iPhone SE, który zdobył w Polsce niemałą popularność.

Bank Zachodni WBK aktywnie uczestniczy w procesie digitalizacji usług bankowych w Polsce. Chcemy stale nadążać, wręcz wyprzedzać zmieniające się potrzeby finansowe naszych klientów. Zgodnie ze strategią „Bank Jaki Chcesz” budujemy najlepsze doświadczenia w dostępie do usług i produktów finansowych, systematycznie rozwijając i udoskonalając naszą ofertę oraz model sprzedaży omnikanałowej. Widzimy, że w szczególności Polacy chętnie sięgają po technologiczne nowinki, ułatwiające mobilne bankowanie i płatności. W ubiegłym roku 1 na 8 Polaków płacił zbliżeniowo smartfonem. W tym roku z pewnością ta liczba wzrośnie, gdyż Apple Pay wchodzi do Polski, a klienci Banku Zachodniego WBK są jednymi z pierwszych, którzy mogą z tej usługi korzystać – Błażej Mika, dyrektor Departamentu Produktów Płatniczych i Relacji z Partnerami w Banku Zachodnim WBK

Prywatność i bezpieczeństwo Apple Pay

Apple Pay w bz wbk

Z perspektywy użytkownika może się wydawać, że Apple Pay to przede wszystkim wygoda w płatnościach zbliżeniowych. Nie wolno jednak zapominać, jak dużą rolę odgrywa też bezpieczeństwo. Po dodaniu karty do wirtualnego portfela możemy być pewni, że jej numer nie jest zapisywany ani w pamięci urządzenia, ani na serwerach firmy Apple. Przypisywany jest za to unikalny Numer Konta Urządzenia, który jest zaszyfrowany i przechowywany z wykorzystaniem tak zwanego bezpiecznego elementu urządzenia. Każdorazowo przy płatności dochodzi do autoryzowania transakcji przy użyciu unikalnego i generowanego dynamicznie jednorazowego kodu bezpieczeństwa. Użytkownicy nowszych urządzeń mogą skorzystać z funkcji Touch ID, czyli skanera odcisku palca wbudowanego w przycisk domowy. W przypadku iPhone’a X, który takowego przycisku nie posiada, płatności autoryzuje się przy użyciu technologii Face ID.

Płatność Apple Pay różni się od typowej płatności kartą jeszcze pod jednym względem – w przypadku kwoty wyższej niż 50 złotych wymagany nie będzie PIN. Każdą transakcję zatwierdzamy Touch ID/Face ID i to jedyne potrzebne zabezpieczenie.

Apple Pay to także płatności online

Jedną z cech, o której zazwyczaj niewiele się mówi, jest możliwość płatności w internecie z użyciem Apple Pay. Mowa tu o transakcja w aplikacjach mobilnych oraz w przeglądarce Safari. Do tego drugiego wymagany jest komputer Mac wprowadzony na rynek w 2012 roku lub później oraz obecność systemu macOS Sierra. Potwierdzanie płatności odbywa się na urządzeniu mobilnym – iPhonie 6 lub nowszym, zegarku Apple Watch lub za pomocą czytnika Touch ID w najnowszych komputerach MacBook. By korzystać z jednej karty na wielu urządzeniach niezbędne jest jej dodanie na każdym z nich – karty nie synchronizują się pomiędzy iPhone’ami czy iPadami przy użyciu iCloud. Wszystkie dane są przechowywane lokalnie, w pełni zaszyfrowane.

 

Materiał powstał we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK