Apple

Apple One - wszystkie usługi Apple w opłacalnym pakiecie [polskie ceny]

Krzysztof Rojek
Apple One - wszystkie usługi Apple w opłacalnym pakiecie [polskie ceny]
43

Apple zaprezentowało kolejne usługi a wraz z nimi - pakiet, który pozwoli użytkownikom posiadającym kilka z nich znacznie oszczędzić.

Wraz z ogłoszeniem nowego smart zegarka, Apple zaprezentowało także nową usługę - Apple Fitness+. Dzięki niej znacznie rozbudowało się i tak już bardzo szerokie portfolio usług subskrypcyjnych producenta. Logicznym było więc połączenie ich w jedną usługę, tańszą niż wszystkie elementy składowe. Tak właśnie powstało Apple One.

?

Apple One łączy w sobie wszystkie usługi, jakie obecnie świadczy Apple. Zaczynając od chmury iCloud, będącej centralną częścią pakietu, w której przechowywane są wszystkie informacje. Oprócz niej w usłudze znajduje się: Apple News, Apple Arcade, Apple Music, Apple TV i (oczywiście) Apple Fitness+.

?

Apple dosyć rozsądnie podzieliło pakiet na trzy segmenty cenowe. Individual to pojedyncze konto w Apple Music, Arcade, TV i w chmurze (50 GB) za 14,95$ miesięcznie. Family to dokładnie ten sam pakiet, ale rozszerzony o większą liczbę kont (do 6) i większą pojemność chmury (200 GB) - kosztuje 19,95$ miesięcznie. Dla najbardziej wymagających użytkowników jest pakiet Premier, który dorzuca do tego Apple News i Fitness+ oraz 2 terabajty pojemności w iCloud - wyceniono go na 29,95$ miesięcznie.

e

Póki co w Polsce dostępne są tylko dwa podstawowe pakiety, nazwane Dla Ciebie i Dla Rodziny. Pierwszy z nich kosztuje 24,99 zł a drugi - 39,99 zł. Zapewne po wejściu Fitness+ do Polski pojawi się u nas także trzeci pakiet.

Czy warto zainwestować w Apple One?

Po rozmowie z osobami, które na co dzień używają zarówno produktów Apple, jak i konkurencyjnych, jestem zdania, że jest to naprawdę dobra propozycja. Przede wszystkim mowa tutaj o podstawowym pakiecie, który pewnie większość klientów wybierze i który został przez Apple wyceniony niezwykle atrakcyjnie. Wystarczy spojrzeć tylko na ceny, jakie trzeba zapłacić za samą usługę streamingu muzyki. Zarówno Apple Music jak i Spotify – dwie najpopularniejsze platformy na świecie, są wyceniana na 19.99 miesięcznie. Jeżeli chodzi o chmurę – 3,99 zł/msc za 50 GB w iCloud i 8,99 zł/msc za 100 GB na Dysku Google sprawiają, że jakby na to nie patrzeć, Apple One jest opłacalne. W podstawowym pakiecie płacimy 24 zł, więc jest to trochę tak, jakbyśmy w gratisie dostawali Apple Arcade oraz tv+. W rozbudowanym jest jeszcze lepiej. Nie tylko dostajemy tam te same dodatki (Arcade+tv) ale też kosztuje on mniej niż chmura 200 GB + konto na Spotify dla 5 osób. Jeżeli więc mamy rodzinę bądź znajomych i chcemy zapewnić nawet jedną z tych usług, jestem zdania, że wybór Apple One zdecydowanie się opłaca.

Jestem też bardzo ciekawy, jak pojawienie się Apple One na rynku wpłynie na największych konkurentów, ze szczególnym uwzględnieniem Spotify i Netflixa. Tak się bowiem składa, że najwięksi gracze w swoich kategoriach nie mają usługi streamingu drugiego medium. Pakiety podobne do Apple mogą zrobić Google (Google One + YT Music) czy Amazon (AWS + Amazon Music +Amazon Video), ale nie Spotify czy Netflix. Jestem zdania, że jeżeli uważają Apple One za zagrożenie, ich największą bronią mogłoby być połączenie sił (być może z jakimś dostawcą chmury) i przedstawienie konkurencyjnego pakietu.

Nie wiem jak dla was, ale dla mnie Apple One to świetny ruch, który z pewnością opłaci się zarówno użytkownikom, jak i samemu Apple. Co więcej, Apple pozwala skorzystać z 30-dniowego okresu próbnego za darmo. Myślę, że taki zestaw przekona nawet osoby, które na co dzień nie są klientami firmy.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu