Apple

Oto nowy Mac Studio. Przełomowa wydajność w minimalistycznej obudowie

Patryk Koncewicz
Oto nowy Mac Studio. Przełomowa wydajność w minimalistycznej obudowie
50

Apple zaprezentowało Maca Studio. Potężne narzędzie dla profesjonalistów, które wyznacza nowe standardy wydajności

Do tej pory w ofercie Apple brakowało komputera, który łączyłby w sobie wydajność Maca Pro z kompaktowymi rozmiarami Maca Mini. Gigant z Cupertino właśnie zaprezentował Mac Studio – maszynę, która pod względem osiągów bije na głowę wszystko, co Apple do tej pory stworzyło.

Mac Studio wydajnością zmiata z planszy

Mac Studio to stacjonarna maszyna, która sprawi, że zapomnisz o Macu Mini. Wydajnościowo miażdży wszystkie dostępne do tej pory komputery od Apple. Mac Studio jest o 80% szybszy niż 28-rdzeniowy Mac Pro. Sprzęt z pewnością przypadnie do gustu specjalistom od grafiki 3D i muzykom pracującym na wielu zakładkach i warstwach. Tak potężna wydajność wymaga odpowiedniego chłodzenia. Powietrze w Macu Studio zasysane jest u spodu urządzenia i przechodząc przez wewnętrzne komponenty wypuszczane górą. Podobnie jak nowe MacBooki Pro, ma być niemalże bezgłośny.

Źródło: Apple

Mac Studio wyposażony będzie w cztery porty Thunderbolt, dwa złącza USB typu A, HDMI, wejście Mini Jack oraz Ethernet. Dodatkowo z przodu urządzenia znajdzie się czytnik na karty SD i dwa złącza USB-C. Dzięki temu do Maca Studio podłączymy jednocześnie aż 4 ekrany Pro Display XDR i telewizor 4k. Podstawowa wersja wyposażona będzie w czip M1 Max z 64 GB pamięci RAM i dyskiem 512 GB. Najmocniejszy wariant z M1 Ultra to aż 128 GB RAMu. Urządzenie w maksymalnej konfiguracji będzie w stanie przesyłać dane do pamięci z prędkością 800 Gb/s. Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że Mac Studio to potężne narzędzie pracy dla profesjonalistów. Nowy Mac obsłuży także Wi-Fi 6 oraz Bluetooth w standardzie 5.0. A to wszystko zamkniętej w kwadratowej obudowie o boku zaledwie 19,7 cm.

Apple chwali się także znikomym wpływem nowego Maca na środowisko naturalne. Specjalna architektura napędzającego go chipu wymaga niewiele energii. Według Apple ma zużywać rocznie nawet o 1000 kilowatogodzin mniej niż mocne komputery stacjonarne PC. Ponadto pierwiastki ziem rzadkich wykorzystane w procesie produkcyjnym pochodzą w 100 procentach z recyklingu.

Źródło: Apple

Wielka wydajność za jeszcze większe pieniądze

Polskie ceny Maca Studio rozpoczynają się od 10799 zł za podstawową wersję z M1 Max. Opcja z szalenie wydajnym M1 Ultra to koszt rzędu 20799 zł. A co z najdroższą dostępną konfiguracją? Mac Studio z M1 Ultra, 20 rdzeniowym CPU, 64 rdzeniowym GPU, 128GB RAMu i dyskiem SSD o pojemności 8TB to aż 40799 zł. Nie ma jednak wątpliwości, że nie jest to sprzęt dla przeciętnego użytkownika. Mac Studio to komputer, który znajdzie zastosowanie w profesjonalnych studiach filmowych i graficzny, a także wszędzie tam, gdzie kompromisy nie wchodzą w grę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news