Umiejętność programowania w obecnym świecie wydaje się być jedną z tych na wagę złota. Wystarczy tylko rozejrzeć się po obecnym rynku pracy by zauważyć, że wciąż są w tej kwestii spore braki i praca szuka człowieka. A co powiecie na to, by zacząć naukę na własną rękę, w domu, metodą małych kroków? Oto zestaw aplikacji, które wam w tym pomogą.
Smartfony i tablety to nie tylko gadżety do konsumowania rozrywkowych treści. Na ciągłym przewijaniu serwisów społecznościowych ich rola się nie kończy — istnieją tysiące aplikacji które wpłyną na naszą produktywność, albo właśnie pozwolą nam nauczyć się czegoś nowego. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was zestawienie aplikacji, które pomogą wam i waszym pociechom stawić pierwsze kroki w świecie programowania!
Encode: Learn to Code
Platformy: Android, iOS
Encode: Learn to Code to aplikacja przygotowana z myślą o użytkownikach iOS i Androida, którzy chcą poznać świat programowania i kodowania. Aplikacja oferuje zagadnienia z Python’a, JavaScript, HTML i CSS i tak też właśnie została podzielona. Każda z kategorii to zupełnie inne lekcje i zadania, które można wykonać. Na starcie są to założenia każdego z języków i podstawowe pojęcia oraz komendy. Całość podzielona została na kilka części i przeplatana jest ćwiczeniami, które odnoszą się do poprzednich lekcji. Wszystko zostało opisane w dość przejrzysty sposób w języku angielskim. Podstawowe zagadnienia z języków Python, JavaScript, a także HTML i CMS odnoszą się do liczb, ciągów tekstu, zmiennych, obrazków, tworzenia formularzy, tabel i elementów graficznych nowoczesnych stron internetowych.
Enki
Platformy: Android, iOS
Opisywane przez nas Swift Playgrounds, czy też Encode są świetnymi narzędziami dla laików, którzy chcą wkroczyć w świat programowania komputerowego i kodowania. Ale jeśli chcemy czegoś więcej, przyda nam się Enki, które każdego dnia przygotowuje zadania i tematy przygotowane specjalnie dla naszych potrzeb i oczekiwań. Rozwiązywanie problemów to świetny sposób na poszerzanie swojej wiedzy i utrwalanie przyswojonych już informacji. To pierwsza z aplikacji, która nie startuje od zera — a skupia się raczej na szlifowaniu umiejętności i serwowaniu codziennych wyzwań, a także regularnych ciekawostek. Dla każdego coś ciekawego z zakresu m.in. JavaScript, Java czy Pythona.
Khan Academy
Platformy: iOS, Android
W odróżnieniu od takich narzędzi jak SoloLearn, Encode czy Swift Playgrounds, w Khan Academy nie znajdziemy szczegółowych kursów kodowania dla poszczególnych języków. Khan Academy oferuje jednak coś co stoi u podstaw programowania czyli zaawansowane kursy matematyczne. Znajdziemy tu również poradniki związane z kryptografią, teorią informacji, internetu i tego jak działają komputery. Wydaje mi się, że wiedza, którą dostarcza Khan Academy to świetne dopełnienie wielu informatycznych zagadnień. Materiały, które oferuje aplikacja to zarówno teoria w postaci tekstu jak i wykłady wideo, które możemy zwalniać lub przyspieszać.
Programming Hub
SoloLearn
Platforma: Android, iOS
Solo Learn to platforma pełna rozmaitych kursów, które skupiają się na rozmaitych językach programowania. Do wyboru mamy kilkanaście pozycji (m.in. C++, Swift czy Ruby) — a wszystkie bazy rozpoczynają naukę od podstaw. SoloLearn duży nacisk stawia też na społeczność, która w łatwy sposób może się ze sobą komunikować i pomagać sobie w razie wątpliwości czy napotkanych problemów.
Swift Playgrounds
Platforma: iOS
Swift, stosunkowo młody język programowany wykorzystywany na platformach iOS oraz macOS, cieszy się coraz większym powodzeniem wśród programistów. A jako że naukę warto zaczynać od najmłodszych lat — to z nieskrywaną przyjemnością w zestawieniu serwujemy wam Swift Playgrounds, która skierowana jest do najmłodszych użytkowników. Przyjemny interfejs, kilka poziomów nauczania, wszystko wytłumaczone krok po kroku. Warto jednak mieć na uwadze to, że tak jak inne propozycje w zestawieniu — ta również wymagać będzie języka angielskiego, ale... może to świetny pomysł, by połączyć przyjemne z pożytecznym?
Tynker
Platforma: Android, iOS
Druga (i ostatnia) propozycja skierowana do najmłodszych głodnych wiedzy programistów w tym zestawieniu. Aplikacja Tynker bardzo obrazowo i przystępnie podchodzi do kwestii programowania, chcąc pomóc zrozumieć jak to działa. Co więcej -- wszystko to nie dzieje się tylko na sucho, na ekranie smartfona -- ale jeżeli mali programiści mają dostęp do interaktywnych zabawek takich jak Sphero, Mambo, Ollie czy moduł WeDo 2.0 dla klocków Lego -- będą mogli na własne oczy zobaczyć efekty swojej pracy!
Udacity
Platforma: Android, iOS
Udacity to bardzo popularna platforma dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się podstaw programowania. Twórcy przygotowali dla wszystkich zainteresowanych cały pakiet kursów, których rozpiętość tematyczna bardzo pozytywnie zaskakuje. Większość tamtejszych bloków tematycznych podzielona została na różne poziomy zaawansowania, co pozwoli odnaleźć się dosłownie każdemu. Twórcy obiecują, że wszystkie tamtejsze materiały przygotowane są przy współpracy z najlepszymi w branży — inżynierami i programistami, którzy na co dzień pracują przy w Google, Facebooku czy Amazonie. Grunt to znaleźć interesującą nas tematykę i... ruszyć dalej! Krótkie materiały i setki ćwiczeń dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w branży technologicznej!
Podsumowując
To tyle, jeżeli chodzi o moich faworytów. Oczywiście rozmaitych programów zarówno w App Store jak i Google Play jest dużo więcej — dlatego jeżeli żadna z powyższych propozycji wam nie przypadła do gustu, to nie poddawajcie się — sprawdźcie Udemy, Coursera, Learn C++, Lrn czy Trains Project. Może tam znajdziecie więcej inspiracji, którym uda się was do siebie przekonać?
-
Materiał powstał w ramach akcji Miesiąc Programowania. Wraz z będącym częścią Antygrupy serwisem MamStartup docieramy do dużej grupy odbiorców związanych z sektorem IT. Postanowiliśmy wiec przygotować akcję skierowaną specjalnie dla nich – tak powstała koncepcja Miesiąca programowania. Mamy nadzieję, że przygotowane teksty i filmy odpowiedzą przynajmniej na część pytań, które zadają sobie osoby chcące znaleźć pracę w branży.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu