Poradniki

Gdzie tanio kupić gry? Nasze ulubione sposoby na to, aby nigdy nie ominąć najlepszych okazji

Kamil Świtalski
Gdzie tanio kupić gry? Nasze ulubione sposoby na to, aby nigdy nie ominąć najlepszych okazji
25

Wszyscy lubimy kupować taniej. Strony z listami promocji powstają jak grzyby po deszczu, a kolejne usługi dostępne online które pozwolą nam jeszcze łatwiej i szybciej obkupić się w tanie gry powstają jak grzyby po deszczu. Oto nasza propozycja z najlepszymi miejscami oraz usługami w sieci, które pozwolą wam upolować interesujące was tytuły za grosze!

Tanie gry: porównywarki cen gier

Narzędzia takie jak porównywarki od dłuższego czasu cieszą się ogromnym powodzeniem. W przypadku tytułów pudełkowych często sięgamy m.in. po Ceneo czy Skąpca, który zbiera bazę z najpopularniejszych sieci sklepów i łatwo możemy tam podejrzeć, gdzie interesujący nas tytuł jest obecnie najtańszy. Rosnąca popularność cyfrowej dystrybucji i coraz więcej sklepów walczących o klientów ceną to dobra wiadomość, ale jeżeli nie macie jednego-ulubionego wyboru, warto rzucić okiem na porównywarki, które podpowiedzą gdzie można interesujący nas tytuł nabyć najtaniej, ale także poinformują, kiedy stanieje.

Jedną z najfajniejszych opcji, która nie jest marketem i skupia się wyłącznie na sklepach, jest IsThereAnyDEAL, która w swoim katalogu ma kilkadziesiąt sklepów i cały zestaw filtrów wyszukiwania. Od platform, przez zabezpieczenia DRM, gatunki, wysokość zniżki, na ocenach użytkowników kończąc. Platforma pozwala także śledzić zmiany cen i dostawać powiadomienia mailowe, kiedy tytuł zostanie przeceniony.

Nie przechodźcie też obojętnie obok CheapShark (który poza porównywarką cen, serwuje także fajnie podane informacje o najlepszych promocjach z popularnych sklepów tuż na stronie głównej).

Zobacz też: najlepsze gry 2018 na PC

Tanie gry: katalog promocji i strony, które nigdy nie zawodzą!

Jeżeli kiedykolwiek szukaliście tanich gier w polskiej sieci, to prawdopodobnie trafiliście już na serwis Łowcy Gier. Ekipa regularnie dostarcza informacji o najlepszych promocjach lokalnie... i nie tylko. Redakcja serwuje informacje o najlepszych ofertach zarówno w sklepach cyfrowych, jak i o fizycznych wydawnictwach. Nie brakuje tam również wieści na temat tańszych konsol czy kontrolerów. Każdorazowo w przypadku ofert z zagranicznych sklepów uwzględnione są koszta wysyłki do Polski. A jeżeli zostało wam kilka bonusowych kodów z bundle'a, bo już te gry macie — zawsze możecie pchnąć je dalej na tamtejszym bazarze!

Poza rodzimymi Łowcami, sam regularnie zaglądam także na /r/GameDeals na Reddit. Tamtejsza prężna społeczność regularnie informuje o wszystkich świetnych ofertach, które pojawiają się w sieci. Jeżeli jesteście miłośnikami retro — nie przechodźcie też obojętnie obok /r/LowEndGaming.

Tanie gry: w pakiecie jest taniej!

Pojawienie się pierwszego Humble Indie Bundle wywróciło rynek gier do góry nogami. Paczki z grami, gdzie za równowartość kilku-kilkunastu dolarów możemy obkupić się w cały zestaw rozmaitości cieszą się ogromną popularnością — i poza HB regularnie pojawiają się inne zestawy. Coraz trudniej za nimi nadążyć, ale na szczęście wszystkie aktywne pakiety z promocjami znajdziemy zawsze na stronie Indie Game Bundles.

Pisząc o pakietach warto też wspomnieć akcję Humble Monthly Bundle, w ramach której możemy "w ciemno" za dwanaście dolarów zamówić pakiet kilku gier. Ilu? Jakich? Tego dowiemy się dopiero po premierze!

Tanie gry na konsole: promocje dla PlayStation, Xboxa oraz Switcha

Kupowanie gier na konsole wcale nie musi kosztować fortuny. Oczywiście tak długo, jak nie zależy wam na tytułach, które dopiero co pojawiły się na rynku, a przy okazji cyfrowa dystrybucja nie odstrasza was na kilometr. Zarówno w sklepiku Sony jak i Microsoftu regularnie możemy trafić na duże wyprzedaże — i to nie tylko dla subskrybentów ich usług PlayStation Plus oraz Xbox Live Gold. Jak być z nimi na bieżąco? Na pewno nie zginiecie czytając europejski blog PlayStation oraz Majora Nelsona. Dużo wygodniejszą opcją jest jednak serwis PS Prices, w którym na bieżąco można sprawdzać obniżki dla poszczególnych rynków. Niech nie zwiedzie was tytuł — poza konsolami z rodziny PlayStation, znajdziecie tam również informacje o zmianach cen i nowościach dla Xbox 360, Xbox One, Switcha, 3DSa oraz Wii U. Do tego platforma posiada dedykowane aplikacje mobilne, ale i bez nich nic wam nie umknie — bo o zmianach w cenach śledzonych tytułów dostaniecie powiadomienie mailowe!

Tanie gry: IFTTT powiadomi nas o darmowych grach na komputery i smartfony

Wspominałem już o tym, jak wykorzystuję IFTTT przy okazji wyszukiwania tanich lotów. To potężne narzędzie można dostosować do własnego widzimisię na wiele sposobów — dlaczego by zatem nie skorzystać z informacji o promocjach wprost na ekrany naszych smartfonów i tabletów? Sprawdźcie zatem te publiczne applety, które bedą was informować o:

Używane gry? Tańsze, ale...

Zupełnie inną bajką jest kupowanie gier używanych. Tutaj, rzecz jasna, mowa głównie o nośnikach — bo w przypadku cyfrowej dystrybucji, często oferowane są konta — tego nawet nie biorę tutaj pod uwagę. Kupując używane gry warto, oprócz ceny, zwrócić uwagę również na to, w jakim są stanie, a także, czy w środku nie brakuje elementów na których nam zależy — m.in. kodów na dodatki. Sumarycznie może okazać się bowiem, że bardziej opłacalnym jest nabycie zafoliowanego kompletu, który jest niewiele droższy. A gdzie się po takowe udać? Pierwszym krokiem prawdopodobnie będzie Allegro — tam ich nie brakuje. Zresztą Ebay (na którym możemy kupić gry z całego świata, nie tylko od lokalnych sprzedawców) też nie pozostaje w tej kwestii dłużny, a ceny czasami potrafią bardzo pozytywnie zaskakiwać — mimo kosztów wysyłki. Z doświadczenia powiem, że warto też czasami przeskanować OLX, a także nasz rodzimy GameTrade, gdzie dobrych okazji nie brakuje!

Kupując tanie gry, warto znać cykliczne promocje!

Właściwie każdy duży sklep regularnie kusi nas rozmaitymi wyprzedażami. Polski GOG co kilka tygodni znajduje sobie dobrą okazję, by przecenić swój katalog nawet do 90%. Wyprzedaże Steam to już prawdziwa legenda. "Brania" od Muve to wydarzenia, na których też nie można narzekać na dobre oferty. Dlatego zanim wybierzecie się na zakupy, warto zajrzeć w kalendarz i poszperać w sieci, czy aby za kilka godzin nie będzie startował wielki Steam SALE czy Wiosnobranie w Muve?

Zagraniczne sklepy z fajnymi promocjami

Wiadomo że najwygodniej kupuje się lokalnie — koszty przesyłki nie przerażają, a często można po prostu skorzystać z opcji odbioru osobistego. Zdarzają się jednak tak dobre promocje, że czasami warto zaczekać chwilę dłużej. W jakich sklepach warto śledzić promocje?

  • Amazon -- gigant, którego raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Zakupy w europejskich oddziałach sklepu nie przytłaczają kosztami wysyłki, a regularnie można tam trafić na naprawdę fajne oferty, obok których trudno przejść obojętnie nawet tym, których tzw. kupki wstydu urosły do ogromnych rozmiarów;
  • Play-Asia -- sklep specjalizujący się głównie w azjatyckich (choć nie tylko) produkcjach. Nie brakuje tam również figurek, ścieżek dźwiękowych i innych gadżetów. Każdego tygodnia firma ma specjalny pakiet promocji weekly special, w którym nie trudno znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty — najtańsze opcje wysyłki zaczynają się już od kilku USD.
  • Zavvi -- popularny brytyjski sklep, który od lat kusi dobrymi cenami, promocjami, wydaniami na wyłączność (np. w specjalnych steelbookach). Najtańsza wysyłka zaczyna się od 1,99 GBP.
  • VideoGamesPlus -- kanadyjski sklep, który nie tylko ma niezwykle bogatą ofertę gier (w tym również reprintów, które do konkurencji trafiają dużo później), ale często też kusi promocjami. I obecnie trwa promocja, w ramach której gdy wartość zamówienia przekroczy 50 dolarów kanadyjskich — wysyłka jest darmowa. Jeżeli zdecydujecie się na tańsze zamówienie — do każdego z przedmiotów doliczyć musicie co najmniej $7,5 CAD.

Polacy nie gęsi...

Oczywiście lokalnie także nie brakuje sklepów, w których można trafić na dobre promocje. Co ciekawe — wiele z nich to niekoniecznie marki, które kojarzylibyśmy tylko z grami wideo. Warto jednak subskrybować ich newslettery, a jeżeli jesteście zbyt leniwi — to po prostu zaglądać regularnie na wspomnianych już Łowców Gier!

Podsumowując

Pisząc kiedyś o tym gdzie kupić stare gry wspominałem, że to prawie jak sport. Szperanie, zaglądanie do starych księgarni, lumpeksów i lokalnych targów. Z nowościami jest nie tylko łatwiej, ale też nierzadko i taniej — i, jak widać, miejsc w których można znaleźć informacje o przecenach jest całe multum. To nasze ulubione miejsca / sposoby, a jakie są wasze? Korzystacie z jakiś platform które wyjątkowo polecacie? Śmiało podzielcie się nimi zarówno z nami, jak i innymi czytelnikami, w komentarzach!

Artykuł jest częścią naszej akcji Back to Gaming, w ramach której promujemy wakacyjne granie i zachęcamy Was do interesowania się sprzętem, grami oraz możliwościami ulepszania Waszych komputerów. Serdecznie zapraszamy do katalogu, w którym zebraliśmy dla Was polecany, najlepszy sprzęt do grania!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu