Gry

Antyweb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 20-11

Kamil Świtalski
Antyweb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 20-11
43

Zapraszamy na kolejną dawkę autorskiego zestawienia AntyWeb, w którym redakcja wspólnie wybiera swoje gry wszech czasów. Jak to zwykle bywa w przypadku takich rankingów — jest ono kompletnie subiektywne i wiemy, że nie wszyscy się z nami zgodzą w stu procentach. A jakie są Wasze gry wszech czasów?!

#20 Pokemony — druga generacja

Platformy: Gameboy Color

Seria która wywróciła świat konsol przenośnych do góry nogami. Pierwsze Pokemony okazały się ogromnym sukcesem nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Na kontynuację nie trzeba było długo czekać. Zgodnie z oczekiwaniami było lepiej, ładniej, więcej i z drobnymi zmianami i usprawnieniami. Od tej części nasze stworki mogą trzymać przedmioty, pojawiły się nowe natury Pokemonów oraz nieco namieszano w statystykach dodając kategorię Special Attack oraz Special Defense. W 2009 roku druga generacja doczekała się fenomenalnych, odświeżonych, wersji, które dostępne są na konsole Nintendo DS!

#19 Mafia

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 2, Xbox

Gra akcji z otwartym światem od czeskiego studia Illusion Softworks pojawiła się na rynku w 2002 i od wejścia skradła serca graczy. Właściwie trudno się dziwić: fenomenalny klimat lat trzydziestych ubiegłego stulecia fikcyjnego amerykańskiego miasteczka Lost Heaven czarował od wejścia. A kiedy dodamy do tego trzymającą w napięciu fabułę i rozbudowaną rozgrywkę dającą nam naprawdę dużą dowolność... no cóż, to gdzie podziało się tych naszych kilkadziesiąt godzin wyrwanych z życiorysu?!

#18 Diablo

 Platformy: Microsoft Windows, MacOS, PlayStation

Blizzard pierwszy raz zabrał nas do Królestwa Khanduras w 1996 roku — i to właśnie wtedy po raz pierwszy przyszło nam stawiać czoła tytułowemu Diablo. Kultowy hack'n'slash w którym przez kilkanaście poziomów pokonujemy kolejne zastępy potworów, zbieramy skarby i ciągle liczymy na coraz lepsze łupy. Do tego opcja zabawy w czteroosobowej kooperacji, pewnego rodzaju losowość, prosty system i pewnego rodzaju losowość — no po prostu nie ma czego tu nie lubić!

#17 Counter Strike

Platformy: Microsoft Windows, Xbox, OS X, Linux

CS to niewątpliwie jedna z najważniejszych gier — i nie mam na myśli tylko e-sportowego światka. Produkcja zaczynała jako mod Half-Life (1999) — od czasu jej debiutu doczekała się jednak wielu zmian i poprawek. Po drodze została się też produktem, który do działania nie potrzebował podstawowej wersji HL. I tak już od blisko dwóch dekad trwa walka z terrorystami, podczas której bronimy bombsite'u. Stały rozwój bohaterów, możliwość nabywania co rusz to nowych broni, przedmiotów — no i projekty poziomów stworzone z myślą o wspólnej sieciowej zabawie od lat nie pozwalają się od tej zabawy oderwać! Nie tylko turniejowym wyjadaczom, rzecz jasna!

#16 Grand Theft Auto 3

Platformy: PlayStation 2, Microsoft Windows, Xbox, OS X, Android, iOS, Fire OS

Dwie pierwsze części GTA były na swój sposób innowacyjne — a przez wszechobecną brutalność nie brakowało kontrowersji z nimi związanych. Ale to dopiero trzecia część wprowadziła serię w trzy wymiary, co pozwoliło jej wznieść się na wyżyny. DMA Design wprowadziło otwarte światy na nowy, nieznany wcześniej, poziom. Po latach historia może nie jest już tak fascynującą, a sama mechanika nieco się zestarzała — jednak trudno dyskutować z tym, że oto jedna z gier, które odpowiadają za rynkową rewolucję. I razem z jej bezpośrednimi następcami: Vice City i San Andreas zasługuje na uwagę nawet lata po premierze!

#15 Final Fantasy VII

Platformy: PlayStation, PlayStation 4, PC, iOS, Android

Legendarne RPG od Squaresoftu, które pozwoliło serii Final Fantasy wypłynąć do szerszej publiczności. I jej udało się przejść w trzeci wymiar, a dzięki dość niskiemu poziomowi trudności i charakternym — zapadającym w pamięć — bohaterom, od początku stała się niekwestionowanym hitem. Efektowne scenki przerywnikowe i wyjątkowo spektakularne otwarcie gry przykuwały do ekranu i naprawdę trudno było się od niego oderwać aż do samego końca!

#14 The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Platformy: Wii U, Nintendo Switch

Ocarina of Time, pierwsza odsłona Zeldy z Nintendo 64, pokazała jak rozległe i interaktywne mogą być wirtualne światy. I choć od jej premiery minęło już wiele lat, a na rynku pojawiło się dużo więcej takich światów, to kolejna odsłona przygód Linka przebiła nową ścianę. Nintendo po raz kolejny udowodniło, że potrafi zaskoczyć i stworzyć plastyczny, zaskakujący na każdym kroku swoją żywotnością, świat. Interaktywne elementy i pełna dowolność — czy to związana z podróżami, wspinaniem, stylem walki, gotowaniem czy wykorzystywaniem napotkanych elementów udowadniają, że firma podeszła do sprawy na poważnie i wciąż potrafi w wielu kwestiach zaskoczyć. Dodajmy do tego jeszcze przepiękną oprawę i fenomenalne podejście do kwestii rozgrywki (w praktyce niemal na starcie możemy już pobiec na finałowego bossa), a już wiadomo, że to jedna z tych gier których nie można pominąć. Po prostu!

#13 Tony Hawk's Pro Skater 2

Platformy: PlayStation, Microsoft Windows, Dreamcast, MacOS, Gameboy Advance, Nintendo 64, Xbox, iOS, Gameboy Color

Tony Hawk's Pro Skater 2 to niewątpliwie najbardziej kultowa odsłona serii — i choć sam przepadłem już przy jedynce, to trudno jest mi nie doceniać jednej z najlepszych gier sportowych wszech czasów. Nowe plansze, rozmaity zestaw zadań dla każdej lokacji, nowe mechaniki i fenomenalna ścieżka dźwiękowa składają się na niezawodny zestaw, który od lat zapewnia ogromne pokłady frajdy.

#12 Uncharted 2

Platforma: PlayStation 3. W zestawie Kolekcja Nathana Drake'a dostępna jest także jej odświeżona wersja dla PlayStation 4

Choć bardzo lubię pierwszą część przygód Nathana Drake'a, to drugie Uncharted na dobre rozkochało w serii masy. Naughty Dog od lat serwowali nam świetne gry, ale tutaj ewidentnie przeszli samych siebie. Już sam początek przygody był wyjątkowo spektakularny -- a dalej sprawy miały się jeszcze lepiej. Filmowa intryga przeplatana sekwencjami strzelania, setki skarbów do odnalezienia, niepowtarzalny klimat i charyzmatyczni bohaterowie. No i, oczywiście, najwyższa jakość i robiąca ogromne wrażenie grafika. To jedna z tych gier, których się nigdy nie zapomina!

#11 Tetris

Platformy: Gameboy, NES, MS-DOS, Amiga, Sega Mega Drive, Mac OS, Arvade, Atari ST, Apple II, Microsoft Windows, MSX i inne

Tetris to jedna z tych gier, o której czegokolwiek bym nie napisał — brzmi naiwnie. Klasyczna układanka zaprojektowana przez Aleksieja Pażytnowa od lat jest niekwestionowanym hitem. Oraz klasykiem, który znają niemalże wszyscy — w końcu te klocki wypuszczono niemal na każde możliwe urządzenie! Mimo całego zestawu wariacji i modyfikacji, prób stworzenia tej gry na nowo, to właśnie jej podstawowa wersja pozostaje niedoścignionym wzorem idealnego i ponadczasowego projektu, który wciąż sukcesywnie potrafi ukraść nasz czas.

Zobacz też:

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 100-91

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 90-81

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 80-71

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 70-61

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 60-51

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 50-41

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 40-31

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 30-21

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu