Gry

Antyweb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 80–71

Kamil Świtalski
21

Zapraszamy na kolejną dawkę autorskiego zestawienia AntyWeb, w którym redakcja wspólnie wybiera swoje gry wszech czasów. Jak to zwykle bywa w przypadku takich rankingów — jest ono kompletnie subiektywne i wiemy, że nie wszyscy się z nami zgodzą w stu procentach. A jakie są Wasze gry wszech czasów?!

#80 Minecraft

Platformy: Microsoft Windows, macOS, Linux, Android, iOS, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, PlayStation Vita, Wii U i inne...

Minecrafta, czyli jednej z najbardziej niezwykłych gier jakich doczekała się ta branża, nie mogło zabraknąć i u nas. I nie ważne czy jesteśmy miłośnikami tworzenia własnych światów, czy nie -- ta nieskończenie wielka piaskownica rozwija wyobraźnię i pozwala wykazać się wszystkim. Małym i dużym! W jednym z trybów znajdziemy cały zestaw wyzwań, w innym możemy oddać się naszej kreatywności, a kolejny skupia się na obserwacji. Szeroki wachlarz możliwości, proste zasady i tysiące materiałów pomocniczych i niezwykłych konstrukcji stworzonych przez graczy na całym świecie sprawiają, że to jedna z tych gier, obok których nie można przejść obojętnie.

#79 Command & Conquer: Tiberian Sun

Platforma: Microsoft Windows

Gry strategiczne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Command & Conquer: Tiberian Sun to przykład sequelu, na który czekają wszyscy fani dobrych gier. Tym razem otrzymaliśmy fabularną kontynuację wydanej cztery lata wcześniej produkcji. Tutaj również możemy opowiedzieć się po różnych stronach konfliktu i w zależności od tego którą z nich obierzemy, historia ma szansę potoczyć się zupełnie inaczej. Rozgrywka toczy się w czasie rzeczywistym, a całość obserwujemy w rzucie izometrycznym. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że twórcy zrobili duży użytek z ówczesnych nowości: nie zabrakło robiących ogromne wrażenie wstawek filmowych, w których udział wzięli popularni aktorzy. Jeżeli lubicie dobre gry strategiczne, to jedna z tych, które znać po prostu trzeba!

#78 Broken Sword: The Shadow of the Templars

Platformy: Microsoft Windows, macOS, Gameboy Advance, PlayStation, iOS, Android

Broken Sword to jedna z tych gier przygodowych, które nie tylko robiły ogromne wrażenie w czasie swojej premiery, ale teraz -- po latach -- pozostają równie świeże. Przygody George'a i Nico uwikłanych w intrygę z Templariuszami w tle to trzymająca w napięciu historia, w której czekają na nas nie tylko przepiękne tła i animacje, ale także fantastycznie napisane dialogi, sporo latania po świecie, a także cały zestaw fenomenalnych bohaterów i logicznych (!) zagadek.

#77 Super Mario Galaxy 2

Platforma: Nintendo Wii

Mario w trzech wymiarach to temat na długą rozmowę. I choć Super Mario 64 jest grą fenomenalną, to wydany wiele lat później Super Mario Galaxy pokazuje, że w tym temacie jest jeszcze trochę do pokazania. Tym tytułem Nintendo udowodniło, że sterowanie ruchowe nie kończy się na Wii Sports i mini-gierkach, a wręcz przeciwnie -- można na nim oprzeć naprawdę fenomenalne gry platformowe. Skąd zatem wybór Super Mario Galaxy 2? Bo to sequel, w którym te same pomysły zostały zrealizowane jeszcze lepiej, choć początkowo mogło się wydawać, że to niemożliwe...

#76 Fallout 4

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One

Fallouta nigdy dość -- tym razem uznaliśmy, że czwarta część kultowej serii RPG również zasługuje na to, by znaleźć się na liście. Tym razem akcja przenosi się do 2077 roku i wybuchu wojny atomowej, podczas której jesteśmy świadkami morderstwa małżonki oraz porwania naszego dziecka. Po wydostaniu się z komory kriogenicznej udajemy się na poszukiwania syna oraz ku zemście za wydarzenia sprzed lat. Fallout 4 to również osadzona w środowisku 3D przygoda, w czasie której możemy się dowolnie przełączać między widokiem pierwszo- a trzecioosobowym. Tym razem jednak twórcy jednak rozwinęli nie tylko system, ale też pozwolili nam na kilka nowych sztuczek, których próżno szukać w poprzednich odsłonach gry -- między innymi budowanie osad.

#75 Half-Life

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 2, OS X, Linux

Ja po prostu wiem, że tej gry nikomu przedstawiać nie trzeba. Pierwsza gra Valve, która była początkiem wielkiego imperium. Ambitny projekt, któremu bardzo szybko udało się wyróżnić na tle konkurencji -- świetnie prowadzona narracja, trzymająca w napięciu fabuła, dopracowane sekwencje zręcznościowe, oskryptowane sekwencje, a pomiędzy to wszystko jeszcze zręcznie wmiksowane elementy zręcznościowe. Klasyka gatunku!

#74 Kroniki Riddicka: Ucieczka z Butcher Bay

Platformy: Xbox, Microsoft Windows

Kroniki Riddicka to jedna z tych gier z licencjami filmowymi, którym warto poświęcić odrobinę więcej uwagi. Ekipie ze Starbreeze Studios udało się dość zręcznie połączyć skradankę, FPS oraz elementy przygodówki. Wszystko to z trzymającą w napięciu fabułą tworzy zestaw, od którego trudno się oderwać. Arsenał ruchów który otrzymujemy do naszej dyspozycji nie jest specjalnie duży, ale kiedy dodamy do siebie wszystkie części składowe tej produkcji to nagle okazuje się, że tworzą one naprawdę solidną całość!

#73 Europa Universalis IV

Platforma: Microsoft Windows

W tej dziesiątce znalazło się miejsce dla kolejnej wspaniałej produkcji strategicznej -- tym razem dumnie reprezentującej gatunek grand strategy wargame. Jest to jedna z tych gier, w których władamy wybranym przez nas państwem w okresie od 1444 do 1821 roku, a naszym zadaniem jest dbanie o to, by stało się ono wówczas potęgą. W tym celu przyjdzie nam nie tylko prowadzić działania militarne, ale także rozsądnie zarządzać handlem, gospodarką, czy też prowadzić dyplomację. Gra oferuje przemyślany i złożony system, który okazuje się przystępny nawet dla tych, którzy z serią spotykają się po raz pierwszy.

#72 Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Platformy: PlayStation 2, Nintendo 3DS. W wersji HD gra dostępna jest także na PlayStation 3, Xboxa 360 i PS Vita.

Tym razem twórcy serii przenoszą nas do 1964 i powierzają kontrolowanemu przez nas bohaterowi jedno proste zadanie: odbicie jednego z naukowców — Sokolova. Jak zwykle serwują nam fabularny rollercoaster -- i choć historia trzyma w napięciu do samego końca, to nie ona jest głównym atutem gry. Do tych należy niewątpliwie sama rozgrywka. MGS 3 to trzecia część kultowej serii skradanek, która okazała się prawdziwą rewolucją w świecie gier. Nowe elementy mechaniki (kamuflaż, zupełnie zmieniony system walki wręcz, pasek wytrzymałości i sposób leczenia bohatera), otwartość świata i korzystanie ze znalezionych dóbr były elementami, za które gracze w mgnieniu oka pokochali Snake Eatera.

#71 Dark Souls 3

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One

From Software musieli długo czekać, by nareszcie ich doceniono. Ale kiedy świat pokochał Demon Souls, to zaczęła się lawina. Osadzona w mrocznym świecie kontynuacja kultowego RPG -- podobnie jak poprzedniczki -- nie wybacza nawet najdrobniejszych błędów i zmusza nas do respektowania nawet najsłabszych przeciwników -- bo chwila nieuwagi i nawet oni mogą nam napytać sporo biedy. Tym razem jednak nasz bohater porusza się nieco szybciej, co nadaje grze płynności i tempa.

Zobacz też:

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 100-91

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 90-81

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu