Podsumowań roku ciąg dalszy – tym razem chciałbym przejrzeć co wydarzyło się jeśli chodzi o mnie i mój blog. Można powiedzieć, że na Antyweb działo się w tym roku dość sporo ciekawych rzeczy. Przede wszystkich blog został odświeżony wizualnie – wprawdzie jest jeszcze trochę elementów które chciałbym poprawić (ale to już jest grzebanie w kodzie) […]

Podsumowań roku ciąg dalszy – tym razem chciałbym przejrzeć co wydarzyło się jeśli chodzi o mnie i mój blog. Można powiedzieć, że na Antyweb działo się w tym roku dość sporo ciekawych rzeczy.
Przede wszystkich blog został odświeżony wizualnie – wprawdzie jest jeszcze trochę elementów które chciałbym poprawić (ale to już jest grzebanie w kodzie) ale ze zmiany byłem i jestem bardzo zadowolony. Muszę przyznać, że taki drobiazg jak zmiana wyglądu bloga podziałał na mnie niezwykle mobilizująco. Myślę, że w tym roku również pokuszę się o jakieś modyfikacje bo może znowu okaże się, że wpłyną one na mój zapał do blogowania.

Dzięki prowadzeniu Antyweb poznałem w roku 2008 bardzo dużo niezwykle interesujących osób poczynając od prywatnych inwestorów czy też właścicieli startupów a kończąc na dyrektorach naszych portali czy też przedstawicielach VC. Imprezy które z pewnością zapamiętam z roku 2008 to przede wszystkim Democamp czyli targi startupów, Tuba organizowana przez Maćka oraz Aula Polska – spotkanie na który pierwszy raz udało mi się wyrwać (i obiecałem sobie, że będę regularnie chodzi po czym znowu mi coś wypadło i znowu..).

Kolejnym ważnym dla mnie wydarzeniem było ogłoszenie cennika reklam na blog i co za tym idzie pozyskanie pierwszych reklam. Ponieważ nie dopuszczam inwazyjnych form reklamowych dlatego myślę, że nie przeszkadzają one zbytnio czytelnikom. Nie będę ukrywał, że w rok 2008 wpływy z reklam na blogu były na bardzo zadowalającym poziomie i bardzo bym chciał aby trend taki utrzymał się w roku 2009. Oczywiście pieniądze nie są celem samym w sobie natomiast bardzo umilają prowadzenie bloga.

Oprócz tych wszystkich nowych kontaktów i spotkań w których uczestniczyłem rok 2008 był dla rokiem sukcesów serwisu Pytamy.pl – który znalazł nowego właściciela w postaci Wirtualnej Polski. Myślę, że oprócz pieniędzy, historia z pytamy dała mi bardzo dużo doświadczenia jeśli chodzi o współpracę z portalami, kontakty handlowe, podpisywanie umów a co najważniejsze trochę wiedzy na temat prowadzenia startupu.

W 2008 roku na Antyweb pojawiło się też kilka konkursów – początkowo byłem dość sceptyczne nastawiony do tego typu przedsięwzięć ale okazało się, że wyszła z nich całkiem niezła zabawa. Mam nadzieję, że w tym roku również uda mi się zorganizować kilka konkursów do których pozyskam jakieś ciekawe nagrody.

Miniony rok to też kilka niezrealizowanych planów, przede wszystkim chciałem nagrać kilka podcastów w których kilka osób dyskutowało by na jeden wybrany temat. Chciałem też nagrać więcej video postów i zrobić to bardziej profesjonalnie niż przez internetową kamerę. Chciałem zrobić dużo więcej ale niestety nie na wszystko starczyło czasu – może w tym roku uda się zrealizować zaległe pomysły.

Trochę statystyk i danych do pochwalenia się

Od początku do chwili obecnej na Antyweb pojawiło się 1927 wpisów oraz 19,009 komentarzy. Miesięcznie blog czyta w granicach 40-50 tysięcy unikalnych użytkowników, którzy generują w około 200 tysięcy odsłon na miesiąc.


Liczba czytelników RSS-ów

Nie będę ukrywał iż wzrost czytelników bloga bardzo mnie cieszy i jednocześnie bardzo mobilizuje. Mam nadzieję, że przyszły rok będzie wyglądał podobnie jeśli chodzi o popularność bloga do czego oczywiście mam zamiar solidnie się przyłożyć poprzez aktywne pisanie.
Lista najczęściej czytanych notek na Antyweb:

Artykuł o serwisie w którym można pokazać swoje cycki tak dobrze wypozycjonował się w Google iż do tej co miesiąc jest na niego bardzo dużo wejść :) Oczywiście nie o taką popularność bloga mi chodzi i dobrze, że jest to tylko jeden taki przypadek.

Dodzwoniłem się do autora spambloga
Co się zmieniło przez ostatnie 25 lat
Pokaż swoje cycki
Jedno imię we wszystkich serwisach
Zespół NK opowiada o walce z wydajnością
Grono vs Antyweb czyli spór o ankietę
Niewypały 2007
Lądowanie na marsie – transmisja na żywo w internecie

Co ciekawe „page2” czyli link do kolejny strony z wpisami na blogu był kliknięty blisko 12, 000 razy a cennik reklam ponad 7,000 razy.

Źródła odwiedzin
W wynikach tych widać jak dużego kopa może dać news opublikowany na wykopie – wprawdzie ruch który generuje wykop jest raczej chwilowy to jednak jest on bardzo znaczący nawet przy tak małej ilości wykopanych newsów z Antyweba. To czego może nie do końca widać to również bardzo duży ruch z innych blogów – skumulowany na pewno jest bardzo znaczącą częścią całości.Słowa kluczowe
Tutaj właściwie trudno coś komentować – słowa kluczowe są zgodne z tematyką bloga tak więc wszystko jest w porządkuPrzeglądarki
Piąta pozycja chrome nie zachwyca jak na produkt tak dużej firmy – natomiast myślę, że w przyszłym roku przeglądarka będzie na 3-4 miejscu.Co będzie na blogu w 2009 roku?

Nie planuję zmienić tematyki bloga ani też radykalnie podejścia do opisywanych tematów. Możliwe natomiast, że na blogu pojawi się mniej informacji typowo newsowych. Zmieniłem też nieco podejście do współpracy przy pisaniu bloga, na chwilę obecną jedyną osoba która ze mną będzie pisać jest Paweł i prawdopodobnie nie będę poszukiwał nowych osób do pisania.

Pod koniec 2008 zacząłem też bardziej aktywnie korzystać z serwisu Flaker i szczerze mówiąc wciągnęło mnie to na tyle iż w 2009 mam zamiar dalej aktywnie dzielić się tym co w chwili obecnej czytam i co jest ciekawe właśnie na flakerze. Mam też nadzieję, że serwis ten będzie się w 2009 roku jeszcze lepiej rozwijał i zyskiwał popularność – ja będę mu na pewno gorąco dopingował.