Felietony

Rozwój wideo on-line w 2009: 6 prognoz

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Rozwój wideo on-line w 2009: 6 prognoz
7

Wideo w internecie to mój prywaty "big thing". Internet stał się dla mnie medium w pełnym znaczeniu tego słowa dopiero gdy szeroko spopularyzowała się technologia Flash Video (której prywatnie jestem wielkim fanem). W związku ze zbliżającym się końcem roku zastanówmy się więc jaki będzie rok 2009 dl...

Wideo w internecie to mój prywaty "big thing". Internet stał się dla mnie medium w pełnym znaczeniu tego słowa dopiero gdy szeroko spopularyzowała się technologia Flash Video (której prywatnie jestem wielkim fanem). W związku ze zbliżającym się końcem roku zastanówmy się więc jaki będzie rok 2009 dla treści wideo w internecie?

Dalszy rozwój wideo

Rok 2008 to 45% wzrost ilości obejrzanych w sieci plików, w stosunku do 2007 roku. Do października tego roku w internecie odtworzono 13,5 miliardów różnego rodzaju nagrań. Wnioskujemy więc, że żadne zahamowanie tego wzrostu nie nastąpi, a może nawet zyska on jeszcze większe tempo.

YouTube straci udziały w rynku

Możliwe, że w przyszłym roku mój ulubiony serwis wideo straci swoje udziały w rynku lecz nie nastąpi to z powodu spadku ilości odwiedzin i oglądanych w sieci plików, ale przez zjawisko rozszerzania się rynku, który jak wspomniałem wcześniej ma dużą dynamikę.

Hulu 2009

Możliwe, że w przyszłym roku zobaczymy wzrost popularności Hulu, który może wyjdzie z USA i stanie się międzynarodowym graczem. Serwis tego typu jest potrzebny na świecie, gdyż jest on jedną z niewielu realnych alternatyw dla nielegalnej wymiany plików z filmami i serialami.

YouTube zacznie dystrybuować komercyjne/płatne wideo na dużą skalę

W poście "CinemaTube..." pisałem o kanałach brandowych amerykańskich stacji i wytwórni filmowych na łamach, których pojawiają się pierwsze pełne i legalne filmy i seriale. Uważam, że w 2009 roku YouTube zacznie dystrubucje dużych produkcji poza USA. Może w Polsce? Tutaj jednak może być problem gdyż istnieją już w naszym kraju kilka platform VoD np. iPla Polsatu.

Politycy zaczną masowo wykorzystywać internetowe wideo do autopromocji

Choć nie jest to jakaś nowość to myślę, że tegoroczna kampania wyborcza w USA pokazała wyraźnie, że internet medium, które wznosi się ponad podziały, tradycje i segregacje rasową. Barack Obama wygrał oczywiście nie tylko dzięki YouTube, ale uważam tak jak wielu innych, że to on pomógł obecnemu prezydentowi elektowi przekonać tych, którzy w niego nie wierzyli. Zbliżająca się w Polsce kampania prezydencka 2010 będzie według mnie będzie właśnie momentem gdy wideo internetowe stanie się dla kandydatów realną formą promocji. Palikot ma swojego bloga, więc może Tusk będzie miał wideobloga?

Rozwój mobilnych platform wideo

iPhone/iPod Touch pokazał, że YouTube może wejść w pełnym tego słowa znaczeniu na urządzenia mobilne urządzenia. Tym bardziej boom na rynku smartphone dał użytkownikom urządzenia zdolne odtwarzać streamowane wideo z sieci. Takich urządzeń będzie coraz więcej.

Powyżej przedstawiłem 5 najbardziej realnych według mnie prognoz na 2009 roku. Odniosłem się również do polskiego internetu, gdyż uważam, że jesteśmy tuż przed pewnym skokiem. Nie będę pisał, że kryzysu w Polsce nie ma, bo znowu posypią się na mnie gromy ;) Nie mniej, uważam jednak, że jest on na tyle ograniczony, że polskie internetowe wideo ma szanse na duży rozwój w nadchodzącym nowym roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu