Microsoft

Microsoft chce, żebyśmy przerabiali dzieła sztuki. W zamian odda Surface Pro

Marcin Hołowacz
Microsoft chce, żebyśmy przerabiali dzieła sztuki. W zamian odda Surface Pro
3

Muzea mają pewien problem, o którym nie mówi się głośno… ale ja na to nie pozwolę i przerwę milczenie! Dlaczego nikt nie pozwala nam kreślić pisakami po dziełach sztuki?

No dobrze, być może trochę przesadzam, a zakaz nanoszenia własnych pomysłów na dzieła sztuki jest nie tyle problemem, co racjonalnym podejściem do tematu. Gdybym faktycznie zniszczył jakiś obraz, to później nikt inny nie mógłby cieszyć swoich oczu jego perfekcyjnym wykonaniem (w oryginalnej wersji).

AntyLuwr

Okazuje się, że ludzie z Microsoftu też mają ochotę nanosić drobne zmiany na słynne dzieła sztuki i nawet zorganizowali konkurs. Na wszelki wypadek uprzedzę, że wciąż nie chodzi o rysowanie na oryginalnych dziełach mistrzów malarstwa (wiem, też odczułem w związku z tym zawód, ale na pocieszenie są do wygrania nagrody).

Przechadzając się po muzeach i galeriach sztuki na całym świecie, dzieła takie jak Mona Lisa, Dziewczyna z perłą czy Narodziny Wenus są na wyciągnięcie ręki. Problem w tym, że możemy z nimi obcować wyłącznie „przez szybkę”, odgrodzeni od prac mistrzów stosowną barierką. A czasami chciałoby się wyjąć flamaster czy pędzel i coś do tych obrazów domalować… I do tego właśnie zachęca polski oddział firmy Microsoft w konkursie, w którym można wygrać najnowszy Surface Pro w zestawie z klawiaturą i piórem Surface Pen. Wystarczy tylko przemalować wybrane arcydzieła światowego malarstwa. Bez ryzyka interwencji ze strony muzealnego kustosza – i bez straty na samym dziele sztuki. Konkurs potrwa do 23 listopada. Źródło.

To proste, polski oddział Microsoft chciałby, żebyśmy przerobili wybrane działa sztuki. Można wybierać spośród 23 obrazów, które są dostępne tutaj: AntyLuwrBaza. Obrazy reprezentują różne epoki i style w sztuce, a osoby chętne do udziału w konkursie, powinny pozwolić sobie na przelanie tam swojego własnego stylu oraz odnaleźć w sobie uśpione pokłady kreatywności.

Zasady są proste: wystarczy cyfrowo przemalować jedno lub kilka spośród wybranych arcydzieł mistrzów malarstwa i wysłać na adres konkursowy: surfacekonkurs@dfusion.pl Można domalować wąsy Mona Lisie, można też hipstersko wystylizować Vermeerowską Dziewczynę z perłą, można wreszcie dorysować van Goghowi obcięte ucho… Uczestników konkursu ogranicza tylko wyobraźnia. Cyfrowe pióra w dłoń – i do dzieła! Źródło.

Dodatkowa inspiracja od Magdaleny Pankiewicz

Znana polska ilustratorka Magdalena Pankiewicz, również zaangażowała się w kreatywną inicjatywę Microsoftu. Dzięki temu możemy czerpać inspirację z jej przeróbek, które stanowią uwspółcześnienie tych dzieł sztuki:

Zachęcam do udziału w konkursie oraz podrzucam link do pełnego opisu konkursu na stronie wydarzenia na Facebooku: Konkurs AntyLuwr - wygraj nowy Surface Pro. Na koniec oczywiście życzę wszystkim weny!

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu