Felietony

Namiastka Fluent Design w Windows 10 już w tym tygodniu

Konrad Kozłowski
Namiastka Fluent Design w Windows 10 już w tym tygodniu
40

Jak Wam się podoba Windows 10? Po wielu poprawkach, których doczekaliśmy się do tego momentu, "dziesiątka" nabrała kształtów i prawdę mówiąc system mógłby się nie zmieniać przez następne kilkanaście miesięcy.

Microsoft nieustannie pracuje jednak nie tylko nad nowymi funkcjami i modyfikacjami pod maską, ale także dokonuje kilku szlifów interfejsu od czasu czasu. Aktualnie większość z nich podyktowana jest stylem Fluent Design, który poznaliśmy już jakiś czas temu, a który nie może na dobre zadomowić się w systemie.

Flagowa aplikacja Fluent Design - Muzyka

Najlepszym przykładem tego, jak w praktyce zachowuje się i wygląda Fluent Design jest aplikacja muzyczna Groove. Sama usługa została przez Microsoft zamknięta, ale przyszłość aplikacji powinna być jasna. Niektóre elementy stylu, jak interaktywne pola po najechaniu kursorem albo przezroczyste tło, pojawiają się w kilku innych programach, ale o koherentności i konsekwencji w działaniach Microsoftu trudno mówić.

Opublikowany przed kilkoma dniami klip prezentuje najważniejsze części stylu Fleunt Design, które mogą wskazać deweloperom drogę podczas tworzenia aplikacji dla Windows 10. Oczywiście każdy z nas chciałby używać spójnego środowiska, również pod względem wizualnym, lecz osiągnięcie takie stanu jest mało prawdopodobne. Przekonujemy się o tym od wielu, wielu lat, a brak widma pojawienia się tradycyjnego następcy dla Windows 10 wcale wszystkiego nie zmienia.

Microsoft odszedł od zupełnie kanciastego i nieprzezroczystego wykończenia interfejsu, co mnie nie do końca się spodobało. Ale skoro firmie przyświeca nowy, w pełni ukształtowany cel, to nie będę go przedwcześnie oceniał i z chęcią przekonam się, jak będzie prezentować się efekt końcowy. Tylko czy on kiedykolwiek nadejdzie?

Fluent Design w Windows 10 może zachwycać, ale...

Moje obawy podziela mnóstwo innych użytkowników, którzy wyrażają swoje zdanie w komentarzach, na forach i w mediach społecznościowych. Także i tym razem panuje przekonanie, że zanim Microsoft zdoła wdrożyć Fluent Design do wszystkich swoich aplikacji, a także w całym systemie, na horyzoncie pojawi się kolejny trend, kolejna idea. Wtedy, cały proces rozpocznie się od nowa i znów staniemy w rozkroku pomiędzy dwoma stylami. Niekoniecznie ze sobą ściśle powiązanymi.

Namiastkę tego, co nas czeka, otrzymamy już w tym tygodniu - 17 października użytkownicy Windows 10 otrzymają aktualizacją Fall Creators Update, która bęzie zawierać niektóre z elementów Fluent Design.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu