Antyapps

Angielski z kryminałem: czytaj i ucz się języków!

Antyapps
Angielski z kryminałem: czytaj i ucz się języków!
1

W moim przypadku najbardziej efektywnym sposobem nauki okazało się wskoczenie na głęboką wodę. Czytanie, oglądanie, zagraniczne wyjazdy wymuszające na mnie korzystanie z języka. W przypadku dwóch pierwszych zawsze w pogotowiu miałem kartkę, długopis oraz słownik, by móc na bieżąco uzupełniać bra...

W moim przypadku najbardziej efektywnym sposobem nauki okazało się wskoczenie na głęboką wodę. Czytanie, oglądanie, zagraniczne wyjazdy wymuszające na mnie korzystanie z języka. W przypadku dwóch pierwszych zawsze w pogotowiu miałem kartkę, długopis oraz słownik, by móc na bieżąco uzupełniać braki. Teraz nie trzeba robić wszystkiego samodzielnie, twórcy Angielskiego z Kryminałem dostarczyli nam powiem książkę ze słowniczkiem, lektorem i zestawem ćwiczeń, które pomogą nam wygodnie i w przyjemny sposób zgłębić język Szekspira!

Od razu jednak zaznaczę, że nie jest to produkt który przyda się ludziom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z językiem. Trzeba mieć podstawy, bo owszem -- słowniczek przygotowany przez twórców jest solidny, jednak nie zawiera każdego z użytych w tekście pojęć. Na głównym ekranie czekają na nas cztery kategorie:

  • Czytaj i słuchaj -- tłumaczyć nie trzeba. Wybieramy rozdział, czytamy i słuchamy -- przetłumaczone słowa oznaczone są ikonką oraz kolorem granatowym, wystarczy kliknąć by uzyskać słownikową pomoc;
  • Audiosłowniczek -- czyli wszystkie wynotowane przez twórców pojęcia które możemy odsłuchać wraz z tłumaczeniem według kolejności jaką sami ustalimy: tłumaczenie->słówko czy słówko->tłumaczenie?;
  • Słownictwo -- to pierwszy z dwóch działów egzaminacyjnych. Tutaj możemy sprawdzić się w znajomości słówek w formie testu jednokrotnego wyboru bądź przyporządkowania wyrazów w formie synonimów; wszystko to podzielone na rozdziały;
  • Rozumienie tekstu -- tutaj -- także z podziałem na rozdziały -- odpowiadamy na pytania związane z treścią książki którą zgłębiamy w aplikacji.

Bardzo fajnie przygotowany zestaw narzędzi do nauki języka, który w niezwykle przyjemny sposób pozwoli pracować nad słownikiem i -- przy okazji -- osłuchać się z wymową poszczególnych słów. Jeżeli chodzi o samą książką, Cold little hand, to nie jest to dzieło którego nie powstydziliby się mistrzowie kryminału:

Współczesny Londyn. Harper, tajny agent działający na zlecenie Interpolu podejmuje się misji rozpracowania kartelu handlarzy książek. Książek niezwykłych - białych kruków wartych miliony. Biznes opanowany jest przez przestępców, jugosłowiańskich zbrodniarzy wojennych i ich brytyjskich pomocników.

Interfejs który zaproponowali twórcy nie zrobił na mnie specjalnego wrażenia, ale doceniam opcję skalowania tekstu. Zabrakło mi jednak podstawowych gestów dzięki którym możemy się cofnąć do poprzedniego widoku -- zamiast tego czekać na nas będą ikonki umieszczone na górnej belce.

Angielski z kryminałem to znakomite narzędzie do nauki języka. Jeżeli nie boicie się wskoczyć na głęboką wodę, to myślę, że taka nauka będzie czystą przyjemnością. Pytanie tylko o poziom trudności -- początkujący nie mają tam za bardzo czego szukać; ci na poziomie advance'a raczej też będą znudzeni. Myślę, że najprościej określić ją jako narzędzie dla średniozaawansowanych, choć wszyscy mogą przekonać się na własnej skórze jak to działa. Aplikacja z dwoma pierwszymi rozdziałami dostępna jest bowiem w AppStorze oraz na platformie Google Play, w wersji uniwersalnej, za darmo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu