Android

Android TV Launcher to wielka szansa dla tych wszystkich przystawek telewizyjnych z KitKatem

Tomasz Popielarczyk
11

Android TV ciągle pozostaje nieuchwytny i obecny na zaledwie jednym urządzeniu - przystawce Nexus Player. Tymczasem w sklepie Google Play debiutuje aplikacja o nazwie Android TV Launcher, która teoretycznie ma być zgodna z urządzeniami pracującymi pod kontrolą Androida 4.4 KitKat. A to oznacza dużą...

Android TV ciągle pozostaje nieuchwytny i obecny na zaledwie jednym urządzeniu - przystawce Nexus Player. Tymczasem w sklepie Google Play debiutuje aplikacja o nazwie Android TV Launcher, która teoretycznie ma być zgodna z urządzeniami pracującymi pod kontrolą Androida 4.4 KitKat. A to oznacza dużą szansę dla tych wszystkich przystawek telewizyjnych, które ostatnio zalały rynek.

Na łamach Antyweba niejednokrotnie pisałem o tych wszystkich dongle'ach i przystawkach telewizyjnych pracujących pod kontrolą systemu Android i wspartych platformą typu media center XBMC (teraz już właściwie Kodi). Pojawiło się również wiele recenzji i testów tego typu sprzętu. Jego podstawowym problemem jest niestety to, że system Android nie został zoptymalizowany pod kątem zastosowań telewizyjnych i mimo wielu starań oraz dodatków, jak nakładki graficzne czy żyroskopy w pilotach, efektywne użytkowanie go bywa problematyczne.

Nadzieją na zmianę tej sytuacji jest Android TV. Nie zanosi się jednak na to, by producenci szybko wdrożyli go do swoich urządzeń - o aktualizacji dotychczas dostępnych przystawek już nie wspomnę. Pojawia się jednak światełko w tunelu, które nosi nazwę Android TV Launcher. Udostępniona przez Google w sklepie Play aplikacja to nic innego jak ekran domowy zaczerpnięty z telewizyjnej wersji systemu. I właściwie nic by nie było w tym nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jest on zgodny również z wydaniem 4.4 KitKat. Daje to pewną nadzieję, że Google nie wprowadza go tutaj wyłącznie po to, aby mieć możliwość prostej i szybkiej aktualizacji urządzeń z Android TV. Z drugiej strony póki co programu nie zainstalujemy na żadnym innym sprzęcie.

Nie jest to jednak wielka tragedia. Jestem przekonany, że w ciągu kilku(nastu) dni na forum XDA pojawią się lekko zmodyfikowane wersje aplikacji, które będziemy mogli swobodnie instalować na dowolnych urządzeniach. A to otwiera drogę do zupełnie nowych doświadczeń na dotychczas dostępnych przystawkach z Androidem. Naturalnie nie uczyni to z nich od razu odpowiedników Nexus Playera, ale różnice powinny być zdecydowanie odczuwalne. Sam jestem ciekawy efektów w praktyce.

Android TV Launcher jest też dowodem na to, że Google uczy się na własnych błędach. Zapewne niektórzy z Was kojarzą platformę Google TV oraz jej (marne) losy. Podstawowym problemem tego rozwiązania była znikoma ilość aktualizacji, powolne naprawianie błędów i ogólny brak rozwoju. W przypadku Android TV sytuacja może wyglądać zgoła odmiennie -  nie tylko za sprawą innej filozofii samego systemu, ale właśnie dzięki obecności kluczowych dla niego aplikacji w sklepie Play, dzięki czemu ich aktualizacja będzie szalenie prosta niezależnie od urządzenia i jego producenta. Praktyki tego typu obserwujemy już na smartfonach i tabletach - nie tylko w wykonaniu Google'a ale również HTC.

Jak tylko uda mi się znaleźć i zainstalować Android TV Launchera na swojej przystawce, z pewnością dam znać i podzielę się pierwszymi wrażeniami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu