Android

Android Silver nie taki jedyny. Nexusy nie znikną z rynku, więc możecie spać spokojnie

Tomasz Popielarczyk
Android Silver nie taki jedyny. Nexusy nie znikną z rynku, więc możecie spać spokojnie
30

Wbrew doniesieniom, które krążą po sieci od pewnego czasu, Google wcale nie ma zamiaru rezygnować z serii Nexus. Potwierdził to jeden z prelegentów, którzy wystąpili podczas konferencji Google I/O. Wkrótce powinniśmy zatem zobaczyć kolejne smartfony i tablety, które, jak się okazuje, będą mogły koeg...

Wbrew doniesieniom, które krążą po sieci od pewnego czasu, Google wcale nie ma zamiaru rezygnować z serii Nexus. Potwierdził to jeden z prelegentów, którzy wystąpili podczas konferencji Google I/O. Wkrótce powinniśmy zatem zobaczyć kolejne smartfony i tablety, które, jak się okazuje, będą mogły koegzystować na rynku wraz z Androidem Silver oraz One.

O końcu serii Nexus trąbili już wszyscy. Najbardziej przekonujący wydawał się Evleaks, który jako pierwszy donosił o powstaniu programu Android Silver. Doniesienia te się nie potwierdziły. Po pierwsze, powstanie nowa seria urządzeń - Android One i obejmie modele absolutnie low-endowe (w cenie do 100 dol.). Po drugie, Nexusy nigdzie się nie wybierają i dalej będą odgrywać istotną rolę w ofercie Google. O Android Silver słuch na razi zaginął.

Informacje takie podał Dave Burke, którego możemy kojarzyć z jednego z wystąpień na środowej konferencji Google I/O keynote. Jest on dyrektorem działu rozwijającego Androida oraz kieruje sekcją Nexusów. Jasno i otwarcie przyznaje on, że Google będzie dalej inwestować środki w tę linię produktową. Powstanie programu Android One wcale nie oznacza, że pójdzie ona w odstawkę.

Burke zauważa, że działania Google na tym polu muszą odbywać się dwutorowo. Z jednej strony ma powstawać opensource'owa platforma (software), a z drugiej urządzenie, które będzie pod jej kontrolą działać (hardware). Te dwa elementy są nieodłączne i dlatego Google będzie dalej aktywnie się angażować w produkcję nowych urządzeń (do czego zapewne wykorzystywane będą firmy trzecie, jak chociażby faworyzowane od jakiegoś czasu LG).

Z wypowiedzi Burke'a jasno wynika, że pozycja Nexusów jeszcze długo nie będzie zagrożona. Przywołuje on tutaj pierwotną ideę, jaka przyświecała projektowi. Tworząc oprogramowanie, Google musi pokazywać też, w jaki sposób te oprogramowanie powinno działać, a także jak mają wyglądać urządzenia pracujące pod jego kontrolą. Odejście od tego przedsięwzięcia byłoby krokiem w tył i nie miałoby najmniejszego sensu.

Możemy zatem spać spokojnie, bo Nexusy dalej będą rok do roku pojawiać się w Google Play (i nie tylko). I nawet w sytuacji, gdy są to gadżety absolutnie niewyróżniające się niczym oryginalnym i unikatowym, mają liczne grono fanów i cieszą się dużym zainteresowaniem. W jaki sposób na ich sprzedaż wpłynie powstanie Androida One? Oba projekty raczej nie będą ze sobą konkurować. O ile jednak w projekcie One Google będzie tylko pomagać, o tyle Nexusy będą praktycznie w całości wyglądały tak, jak sobie tego zażyczy. Koniec końców, wszystko to i tak przełoży się na jedno - wzrost udziału Androida na rynku mobilnym. Pytanie co z projektem Silver - to plotka wyssana z palca czy może faktyczny pomysł? Skoro nie ubije on Nexusów, to może będzie alternatywą dla modeli Google Play Edition? Pozostaje czekać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleMobileAndroidNexus