Android

Android nareszcie może się podobać. A będzie jeszcze lepiej - koncept nowego Instagrama to potwierdza

Konrad Kozłowski
Android nareszcie może się podobać. A będzie jeszcze lepiej - koncept nowego Instagrama to potwierdza
23

...to wreszcie mógłbym powiedzieć, że Facebook, a właściwie pewna jego część, była w stanie przygotować interesujący, angażujący interfejs aplikacji mobilnej, a w dodatku nie zajęłoby im to kilku(nastu) miesięcy. Niestety, oglądany powyżej i poniżej nowy Instagram to jak na razie jedynie koncept i m...

...to wreszcie mógłbym powiedzieć, że Facebook, a właściwie pewna jego część, była w stanie przygotować interesujący, angażujący interfejs aplikacji mobilnej, a w dodatku nie zajęłoby im to kilku(nastu) miesięcy. Niestety, oglądany powyżej i poniżej nowy Instagram to jak na razie jedynie koncept i mam przeczucie, że tylko nim pozostanie.

Nie zdecydowałbym się na zaprzątanie i sobie, i Wam głowy tym konceptem, gdyby nie był to świetny przykład tego, jak system Android ewoluuje na naszych oczach. Do niedawna byłem tak naprawdę dość neutralnie, a momentami nawet negatywnie nastawiony do tego, co oferuje Google wraz z taką ilością bliższych lub dalszych partnerów-producentów. To wszystko jednak zmienia się, i to zmienia się na dobre - seria Nexus, smartfony Motoroli i HTC stają się naprawdę godnymi polecenia smartfonami. Android nie straszy już wyglądem, lecz w wydaniu prosto od Google prezentuje się wyśmienicie. Używam tego systemu na Motoroli Moto G od kilku tygodni (od dzisiaj w wersji 4.4.4) i nie odnoszę już wrażenia, że wśród ekipy odpowiadającej za ten system zabrakło grafików/projektantów interfejs.

Android "L" to nadchodząca aktualizacja dla mobilnej platformy Google. Popularny flat design wkradł się także w plany Google, ale na tym prace nad nowym interfejsem nie zakończyły się. Material Design to znacznie więcej, a co ciekawe znacznie łatwiej jest go po prostu pokazać, aniżeli opisywać. Ja osobiście propozycję Google interpretuję jako przedstawienie "żyjącego" systemu. Bardzo duża ilość elementów interfejsu jest animowana, lecz nie do przesady. Reakcja elementów na nasze dotknięcia - warstwy, cienie, animacje wyskakujących i chowających się pól - pokazują, że Google nareszcie ma konkretną wizję tego jak powinien i jak wyglądać będzie ich system. A co ważniejsze - deweloperzy i projektancji najwyraźniej już, kolokwialnie mówiąc, łapią o co w tym chodzi.

Na powyższym wideo możecie zapoznać się z konceptem interfejsu aplikacji Instagram wykonaną przez Emmanuela Pacamalana. Doskonale pamiętam jak byłem zadowolony ze zmian dokonanych przez ekipę Instagrama po odświeżeniu wyglądu ich aplikacji na iOS po premierze siódmej odsłony tego systemu - po zobaczeniu powyższego konceptu czekam na powtórkę z rozrywki. Odnoszę także wrażenie, że tego typu projekty niejako podnoszą poprzeczkę dla stojących za rozwojem aplikacji osób i rozbudzają nasze (użytkowników) oczekiwania. Myślę, że po zaprezentowaniu takiego konceptu przez osobę trzecią nie będzie łatwo stanąć Instagramowi na wysokości zadania. Cieszy mnie jednak fakt pomysłowości i wyczucia klimatu przez osoby niezwiązane z Google - to zapowiada bardzo dobre czasy dla prezencji Androida i dostępnych na niego aplikacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu