Mobile

Nowy Skype dla Androida w końcu integruje się z książką adresową telefonu

Jan Rybczyński
Nowy Skype dla Androida w końcu integruje się z książką adresową telefonu
17

Skype pozostaje standardem jeżeli chodzi o komunikatory z naciskiem na wideorozmowy. Był nim od dawna. Google miał szanse namieszać na rynku za pomocą Hangouts, który nie wymaga aplikacji do działania, jedynie przeglądarkę i w teorii oferuje więcej funkcji. Niestety Google zdecydował się na stałe po...

Skype pozostaje standardem jeżeli chodzi o komunikatory z naciskiem na wideorozmowy. Był nim od dawna. Google miał szanse namieszać na rynku za pomocą Hangouts, który nie wymaga aplikacji do działania, jedynie przeglądarkę i w teorii oferuje więcej funkcji. Niestety Google zdecydował się na stałe powiązać go z serwisem Google+, który mocno zawęża grono odbiorców. Skype też ma swoje za uszami, między innymi traktowanie po macoszemu innych platform niż Windows. Tym bardziej cieszy najnowsza aktualizacja Skype dla systemu Android, która wreszcie integruje komunikator Microsoftu z systemem mobilnym Google.

Do tej pory Skype bytował w telefonie z systemem Android jako zupełnie osobny, odizolowany byt. Jedną opcja integracji jaką kojarzę, była możliwość wyboru podczas dzwonienia do kontaktu z książki adresowej, czy chce się wykonać połączenie za pomocą standardowego telefonu czy Skype'a, która mnie bardziej irytowała niż pomagała. Jak zauważył Edgar Cervantes z serwisu Android Authority - Skype sprawia wrażenie telefonu w telefonie - ze swoją własną książką adresową i systemem nawiązywania połączeń.

Nowe wydanie komunikatora oznaczone symbolem 5.0 ma to wreszcie zmienić. Skype dostaje dostęp do głównej książki adresowej w telefonie oraz poprosi o weryfikacje numeru telefonu użytkownika. Tym sposobem osoby korzystające ze Skype będą mogły być wyszukane przez skojarzenie numerów telefonów, nawet jeżeli książka adresowa nie posiada informacji, że dany kontakt posiada również konto Skype. Na tym nie koniec. Osoby, które zalogują się do Skype za pomocą konta Microsoftu umożliwią również dopasowanie kontaktów korzystając z adresów e-mail. Jednym słowem Skype wykorzysta wszystkie możliwości, żeby wskazać wszystkich użytkowników komunikatora, których mamy w swoich kontaktach.

Zobacz też: jak przenieść kontakty?

Microsoft pomyślał również o osobach obawiających się o swoją prywatność. Numer telefonu nie będzie domyślnie publicznie dostępny. Można również zablokować wyszukiwanie naszego konta przez innych użytkowników po numerze telefonu, jak i zblokować automatyczne dodawanie kontaktów Skype bazujące na nowych mechanizmach. Słowem, użytkownik ma pełną kontrolę i możliwość wyboru co i jak będzie działać. Nie ma obaw, że jak w przypadku Google+, wszystkie kontakty przymusowo trafią do książki adresowej, robiąc bałagan.

Aktualizacja powinna być już dostępna w sklepie Google Play, jednak Microsoft planuje uruchomić weryfikację numerów dopiero na przestrzeni najbliższych miesięcy, a więc instalacja najnowszej wersji Skype nie równa się jeszcze automatycznym uruchomieniem nowych opcji. Na to przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu