24

Android 2.0 nadchodzi !

Wygląda na to, że zbliża się nowa wersja mobilnego systemu google czyli Androida. Według pierwszych opisów jakie się pojawiły nowa wersja Androida będzie to znaczny skok jeśli chodzi o rozwój tego programu. Przyszłość Androida to jednak nie doskonały system lecz możliwość jego adopcji na wiele urządzeń czyli min. telefonów, netbooków itp. Według szefa CEO Android […]

Wygląda na to, że zbliża się nowa wersja mobilnego systemu google czyli Androida. Według pierwszych opisów jakie się pojawiły nowa wersja Androida będzie to znaczny skok jeśli chodzi o rozwój tego programu. Przyszłość Androida to jednak nie doskonały system lecz możliwość jego adopcji na wiele urządzeń czyli min. telefonów, netbooków itp. Według szefa CEO Android jest w tej chwili obecny w 12 telefonach dostępnych w 26 krajach (umowy są podpisane aż z 32 operatorami GSM). Mimo, że Google nie zarabia zapewne jeszcze na swoim systemie to jednak nie trudno zorientować się, że w pierwszej kolejności chodzi im o opanowanie znacznej części rynku systemów mobilnych. Potem historia może potoczyć się podobnie do tej którą znamy z rynku wyszukiwarek.

Według prognoz Gartnera Android może osiągnąć 14% rynku i zająć drugą pozycję na rynku już w 2012 roku. Oczywiście do lidera jakim jest Nokia będzie jeszcze daleko – natomiast warto zwrócić uwagę na to, że Google jest w o wiele lepszej sytuacji finansowej i z pewnością będzie o wiele agresywniejsze jeśli chodzi o rynek mobilny.

Wracając jednak do nadchodzącej wersji 2.0 – wygląda na to, że Google przygotowało sporą dawkę nowości i to nie tylko w strefie stabilności i wydajności ale również nowych aplikacji jakie się pojawią. Najważniejszymi elementami nowej wersji mają być:

– natywna aplikacja dla Facebook
– obsługa Exchange-a będzie wbudowana w system
– aktualizacja map umożliwiająca min. nałożenie specjalnej warstwy z wynikami wyszukiwania z Wikipedii, pokazywanie lokalizacji znajomych, korków, linii komunikacyjnych itp.
– prawdopodobnie wprowadzony zostanie multi-touch (możliwość przybliżania i oddalania obrazów)
– przeglądarka przejdzie drobne zmiany jeśli chodzi o UI
– rozbudowane zostaną możliwości widgetów które można umieścić na głównym ekranie telefonu. Jednym z ciekawszych będzie widget Youtube, która pozwoli nam na szybkie nagranie filmów i wrzucenie go do serwisu.
– pojawi się więcej opcji pozwalających na konfiguracje tak zwanego Accessibility – generalnie telelefon będzie posiadał więcej możliwości konfigurowania go pod nasze potrzeby (na obrazkach da się zauważyć np. możliwość ustawienia synchronizacji na poziomie pojedynczych aplikacji)
– funkcjonalne poprawki dotyczące obsługi kontaktów – min. możliwość przejścia bezpośrednio do profilu danej osoby np na Facebook.

Powyżej opisane zmiany to zapewne nie wszystko – zaawansowani użytkownicy dostrzegą zapewne więcej nowości na poniższych obrazkach pochodzących z wersji 2.0