Świat

Android 2.0 nadchodzi !

Grzegorz Marczak
Android 2.0 nadchodzi !
24

Wygląda na to, że zbliża się nowa wersja mobilnego systemu google czyli Androida. Według pierwszych opisów jakie się pojawiły nowa wersja Androida będzie to znaczny skok jeśli chodzi o rozwój tego programu. Przyszłość Androida to jednak nie doskonały system lecz możliwość jego adopcji na wiele urząd...

Wygląda na to, że zbliża się nowa wersja mobilnego systemu google czyli Androida. Według pierwszych opisów jakie się pojawiły nowa wersja Androida będzie to znaczny skok jeśli chodzi o rozwój tego programu. Przyszłość Androida to jednak nie doskonały system lecz możliwość jego adopcji na wiele urządzeń czyli min. telefonów, netbooków itp. Według szefa CEO Android jest w tej chwili obecny w 12 telefonach dostępnych w 26 krajach (umowy są podpisane aż z 32 operatorami GSM). Mimo, że Google nie zarabia zapewne jeszcze na swoim systemie to jednak nie trudno zorientować się, że w pierwszej kolejności chodzi im o opanowanie znacznej części rynku systemów mobilnych. Potem historia może potoczyć się podobnie do tej którą znamy z rynku wyszukiwarek.

Według prognoz Gartnera Android może osiągnąć 14% rynku i zająć drugą pozycję na rynku już w 2012 roku. Oczywiście do lidera jakim jest Nokia będzie jeszcze daleko - natomiast warto zwrócić uwagę na to, że Google jest w o wiele lepszej sytuacji finansowej i z pewnością będzie o wiele agresywniejsze jeśli chodzi o rynek mobilny.

Wracając jednak do nadchodzącej wersji 2.0 - wygląda na to, że Google przygotowało sporą dawkę nowości i to nie tylko w strefie stabilności i wydajności ale również nowych aplikacji jakie się pojawią. Najważniejszymi elementami nowej wersji mają być:

- natywna aplikacja dla Facebook
- obsługa Exchange-a będzie wbudowana w system
- aktualizacja map umożliwiająca min. nałożenie specjalnej warstwy z wynikami wyszukiwania z Wikipedii, pokazywanie lokalizacji znajomych, korków, linii komunikacyjnych itp.
- prawdopodobnie wprowadzony zostanie multi-touch (możliwość przybliżania i oddalania obrazów)
- przeglądarka przejdzie drobne zmiany jeśli chodzi o UI
- rozbudowane zostaną możliwości widgetów które można umieścić na głównym ekranie telefonu. Jednym z ciekawszych będzie widget Youtube, która pozwoli nam na szybkie nagranie filmów i wrzucenie go do serwisu.
- pojawi się więcej opcji pozwalających na konfiguracje tak zwanego Accessibility - generalnie telelefon będzie posiadał więcej możliwości konfigurowania go pod nasze potrzeby (na obrazkach da się zauważyć np. możliwość ustawienia synchronizacji na poziomie pojedynczych aplikacji)
- funkcjonalne poprawki dotyczące obsługi kontaktów - min. możliwość przejścia bezpośrednio do profilu danej osoby np na Facebook.

Powyżej opisane zmiany to zapewne nie wszystko - zaawansowani użytkownicy dostrzegą zapewne więcej nowości na poniższych obrazkach pochodzących z wersji 2.0

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAndroidsystemy mobilne