Mobile

Android 12 vs. iOS 15 - który system lepiej się zapowiada?

Konrad Kozłowski

Pozytywnie zakręcony gadżeciarz, maniak seriali ro...

68

Już tej jesieni użytkownicy smartfonów z Androidem i iOS-em otrzymają* nowe wersje systemów. Jak wypadają nowe odsłony platformy Google i Apple w bezpośrednim starciu?

Android 12 jest bardziej widowiskowy od iOS 15

Spoglądając jedynie na warstwę wizualną obydwu systemów, tegoroczna edycja Androida to niekwestionowany zwycięzca tego pojedynku. Choć nie wszystkie wprowadzone przez Google zmiany podobają się użytkownikom, ponieważ przeprojektowane menu szybkich ustawień posiada gigantyczne wręcz przełączniki i suwaki, to jednak trzeba Google przyznać, że tym razem projektanci postarali się.

Android 12 będzie bezpieczniejszy, ładniejszy i bardziej Twój

Postawiono wszystko na jedną kartę i sprawiono, że Android wygląda tak spójnie, jak nigdy dotąd. Wszystko dlatego, bo nareszcie pod lupę wzięto wszystkie zakamarki systemu, a także dodatkowe elementy interfejsu jak widżety. Czy widzicie ten przepiękny zegar, nowe animacje, oddzielone sekcje multimediów i powiadomień oraz efekty, jakie powodują ludzkie działania, np. wciśnięcie przycisku? To wszystko powoduje, że pod względem interakcji z działaniami użytkownika Android wykracza poza to, co oferował do tej pory iOS.

Czysty Android 12 nie dotrze do dużej części użytkowników

Odmienna polityka sprawia jednak, że te wizualne perełki Androida nie dotrą do niezwykle licznej grupy użytkowników smartfonów Samsunga, Xiaomi oraz innych producentów. Również odmienna polityka skutkuje tym, że bardzo dużymi elementami w każdej aktualizacji iOS-a są nowości w poszczególnych aplikacjach systemowych. Google już od dawna oddzieliło te dwie ścieżki aktualizacji, dzieląc się nowymi wersjami Map, Gmaila czy Chrome'a bezpośrednio przez Google Play. Tymczasem do zainstalowania nowej wersji Safari niezbędne będzie uaktualnienie iPhone'a do iOS 15. Z jednej strony to bardzo mocny punkt aktualizacji, ale z drugiej strony, to przecież jest tylko przeglądarka internetowa, więc Apple równie dobrze mogłoby umieścić ją w App Store i udostępnić uaktualnienie o wiele szybciej i sprawniej.

Android 12 utrudni śledzenie użytkowników? Nie wierzę w zapowiedzi Google

Prywatność u podstaw Androida 12 i iOS-a 15

Podczas prezentacji obydwu systemów duży nacisk kładziono na prywatność. Google wbudowało w Androida 12 software'owy wyłącznik kamery i mikrofonu, byśmy mogli być pewni, że odpowiednich momentach urządzenie i którakolwiek z aplikacji nie ma możliwości skorzystania z tych modułów. Android 12 pozwoli zdecydować, czy aplikacja dysponuje dostępem do dokładnej lokalizacji, czy tylko przybliżonej, a każdorazowe użycie schowka przez aplikację (np. podczas wklejania tekstu) będzie powodowało wyświetlenie komunikatu. Najbardziej podoba mi się natomiast możliwość precyzyjnego prześledzenia, z jakich wrażliwych informacji lub danych korzystała każda z aplikacji - taka linia czasu pozwala szybko zweryfikować swoje ustawienia i zapewnienia deweloperów, a dzięki temu możemy szybko ukrócić dostęp niektórym aplikacjom do czujników czy danych.

iOS 15 i iPadOS 15 zaprezentowane. Oto wszystkie najważniejsze nowości

Mimo wszystko, Android nadal nie oferuje funkcji blokowania nieśledzenia przez aplikacje, na co pozwalał już iOS 14.5. Poza tym, iOS 15 otworzy przed użytkownikami szansę szybkiego tworzenia losowego adresu e-mail, jeśli na danej witrynie wolelibyśmy nie podawać naszego osobistego. Dzięki iCloud+ do dyspozycji będzie też prywatny VPN zapewniający bezpieczne połączenie np. podczas zakupów czy logowania w aplikacji banku.

Odmienne strategie Apple i Google

Oczywiście iOS 115 i Android 12 są pełne mniejszych lub większych poprawek oraz nowości. Zestawienie ich 1:1 byłoby czasochłonne, a poza tym trochę bezcelowe, bo systemy są na różnych etapach rozwoju w niektórych kategoriach. Różnorodność platform sprawia, że Apple i Google zwiększają nacisk na niektóre elementy na podstawie różnych czynników, dlatego nie idą łeb w łeb jak niegdyś w kontekście niektórych funkcji. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, która z aktualizacji będzie miał większe znaczenie dla użytkowników poszczególnych urządzeń, to wskazanie zwycięzcy jest bardzo trudne.

Czy iOS 15 zasługuje na nową nazwę? Jakie nowości są najważniejsze?

Na Androida 12 czekam bardziej niecierpliwie

Android 12 wnosi dużo zmian wizualnych oraz mnóstwo poprawek w działaniu systemu, natomiast iOS 15 to w dużej mierze aktualizacje systemowych aplikacji. Jako jednoczesny użytkownik Androida na Pixelu i iOS-a na iPhonie śmiem jednak twierdzić, że większe emocje budzi u mnie kompletny redesign Androida wraz z całą listą mniejszych zmian, aniżeli zestaw aktualizacji od Apple, które w pewnym stopniu powinny były pojawić się już jakiś czas temu. iOS 15 na pewno pozytywnie wpłynie pod wieloma względami na to, jak posiadacze iPhone'ów używają swoich smartfonów, ale to Android 12 wygląda mi na większy krok naprzód dla całej platformy.

Polecamy również: Android vs iOS

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu