Android

Android 11 już jest, wkrótce pojawi się nie tylko na Pikselach

Kamil Pieczonka
Android 11 już jest, wkrótce pojawi się nie tylko na Pikselach
17

Google właśnie oficjalnie ogłosiło, że Android 11 jest już gotowy i w najbliższych dniach trafi na pierwsze smartfony. Co ciekawe szybka aktualizacja pojawi się nie tylko dla modeli z rodziny Pixel, ale także dla wybranych smartfonów Oneplus, Oppo, Xiaomi oraz Realme. To spora zmiana, bo do tej pory większość innych producentów swoje aktualizacje wypuszczała po 2-3 miesiącach.

Android 11 z długą listą zmian

Android 11 nie ma przed nami żadnych niespodzianek, w wersji beta jest już dostępny od dłuższego czasu na różnych urządzeniach i dobrze wiemy co nowego wnosi. Najważniejsza zmiana to odświeżone centrum wiadomości, które skupia powiadomienia ze wszystkich aplikacji służących do komunikacji w jednym miejscu. Niezależnie czy jest to Messenger, WhatsApp, Telegram czy SMS, wiadomości zostaną pogrupowane i będzie można na nie odpowiedzieć w oknie powiadomień (co poniekąd jest możliwe też w Android 10). Poza tym aplikacje do komunikacji będą teraz w "bąbelkach", dzięki czemu nie trzeba będzie zamykać aktualnie używanej aplikacji, aby odpisać na wiadomość.

Android 11 wprowadzi też wreszcie natywnie możliwość nagrywania ekranu, łącznie z dźwiękiem aplikacji oraz mikrofonu, bez potrzeby użycia jakiejś dodatkowej aplikacji. A skoro już o tych mowa, Google idzie jeszcze o krok dalej w kwestii ochrony naszej prywatności (przed innymi, bo nie przed sobą samym ;-)). Zarządzanie uprawnieniami w aplikacjach będzie jeszcze bardziej zaawansowane, pozwoli na udzielenie pozwolenia jednorazowo, a jeśli z jakiejś aplikacji nie korzystamy dłuższy czas, to Android sam odbierze jej wszystkie uprawnienia, które będzie można przywrócić przy następnym uruchomieniu.

Zmianie uległo też zarządzanie naszymi smart urządzeniami w domu, a także multimediami, teraz będziemy mogli swobodnie wybrać na jakim urządzeniu (głośniku, słuchawkach) chcemy słuchać muzyki, podcastów czy wideo na YouTube. Wreszcie zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Android 11 wprowadza bezprzewodową obsługę Android Auto dla wszystkich smartfonów z WiFi 5 GHz, pod warunkiem posiadania odpowiedniego samochodu. Jeśli takowego auta nie macie, to zawsze zostaje wam moduł AAWireless.

Ostatnia ale równie ważna kwestia to aktualizacje związane z zabezpieczeniami. Od wersji 11 część z nich będzie mogła być dostarczana bezpośrednio przez Google Play, bez konieczności czekania na aktualizację całego systemu przygotowaną przez producenta smartfona. To bardzo ważna zmiana, którą warto docenić. System Android 11 trafi wkrótce na smartfony Pixel, a także wybrane modele OnePlus (OpenBeta dla OnePlus 8 i 8 Pro już jest dostępna), Oppo, Xiaomi oraz Realme. Miejmy nadzieje, że nastąpi to jak najszybciej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu