Felietony

Amplico OFE inwestuje w 11bit czyli twórcę mobilnego hitu Anomaly Warzone Earth!

Grzegorz Marczak
Amplico OFE inwestuje w 11bit czyli twórcę mobilnego hitu Anomaly Warzone Earth!
2

Takiej transakcji dawno nie było. Otóż Amplico OFE nabyło akcję spółki 11bit (znajdującej się na New Connect) za kwotę 1,2 miliona złotych. Wprawdzie nie wydaje mi się abyście wcześniej nie słyszeli o 11bit i Anomaly Warzone Earth ale jeśli tak jest to wspomnę jedynie, że w zeszłym roku Anomaly Warz...

Takiej transakcji dawno nie było. Otóż Amplico OFE nabyło akcję spółki 11bit (znajdującej się na New Connect) za kwotę 1,2 miliona złotych. Wprawdzie nie wydaje mi się abyście wcześniej nie słyszeli o 11bit i Anomaly Warzone Earth ale jeśli tak jest to wspomnę jedynie, że w zeszłym roku Anomaly Warzone Earth był hitem w App Store (nadal utrzymuje wysoką pozycję) i z tego co pamiętam nawet wymieniany jako jedna z gier roku przez Apple.

Historia spółki jest dość ciekawa bo startowali na New Connect jako startup bez żadnych przychodów i produktu - jedynie biznes plan. Można by generalnie uznać, że to taki kapiszon jakich wiele na NC. Okazało się jednak, że spółka zrealizowała swoje prognozy jeśli chodzi o zyski i przychody. Na jednej grze w 2011 roku (wydawanej sukcesywnie na różne platformy) zarobili ponad 1,3 miliona netto (mowa oczywiście o zysku) przy 3,05 mln zł przychodów.

Od jakiegoś czasu regularnie podglądam raporty giełdowe 11bit i muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem jak efektywnie radzi sobie ta firma z tylko jednym produktem. Teraz jednak po inwestycji Amplico OFE trzeba będzie biznes popchnąć mocno do przodu. W planach są aż 4 nowe tytuł z czego premiery 2 gier mają odbyć się jeszcze w 3 kwartale tego roku a jak dobrze pójdzie to trzecia zostanie wydana do końca roku!. Wszystko to mają być tytuły mobilne wśród których z pewnością zobaczymy Anomaly 2.

Dlaczego news ten nazwałem dość niecodziennym? Otóż OFE bardzo rzadko inwestują w spółki na NC (chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego - brak dochodów, płynności itp). Właśnie dlatego ta transakcja jest tak ciekawa. 11bit zyskało bardzo wiarygodnego akcjonariusza, który raczej nie liczy na szybkie wyjście.

No i przecież nie często się zdarza aby OFE inwestowało w tak młodą spółkę produkującą gry mobilne.

Ps. Gratulacje dla 11bit, zasłużyli na tą inwestycję. Czekam z niecierpliwością na nowe tytuły.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

StartupinwestycjeMobile