AMD

Nareszcie! AMD Ryzen to godny rywal dla procesorów Intel Core - również w grach

Jakub Szczęsny
Nareszcie! AMD Ryzen to godny rywal dla procesorów Intel Core - również w grach
34

Procesory AMD Ryzen szturmem zdobyły zainteresowanie rynku. Przez długi czas producent nie mógł nawiązać konkurencji z Intelem, który w kilka lat właściwie zagarnął rynek pecetowy będąc pierwszym wyborem użytkowników stawiających na wysoką wydajność. Tymczasem, AMD Ryzen okazują się być nie tylko tanie, ale również wydajne. Pod znakiem zapytania stawiano sprawność procesorów w grach, ale to przestaje być zmartwieniem. Producenci najgłośniejszych w tym roku tytułów wyrażają zainteresowanie nowymi układami AMD.

Warto wiedzieć, że w kontekście ogólnej sprawności danego układu w grach, ważna jest również optymalizacja po stronie producentów. Bez tego, nawet najwydajniejszy procesor nie będzie w stanie wykorzystać wszystkich swoich możliwości. Eksperci obawiali się, że to może być problemem w kontekście AMD Ryzen - mimo syntetycznych testów w Cinebench, które wskazały, że w wielu zastosowaniach to właśnie konkurencyjna dla Intel Core propozycja jest sprawniejsza. To jednak przestaje być problemem, bo studia growe pozytywnie wypowiadają się o najnowszych procesorach Ryzen.

Zależy nam na tym, żeby przetestować i zoptymalizować nasze gry dla całkowicie nowego procesora, jakim jest Ryzen. Choć obecnie niezależne testy tego jeszcze nie potwierdzają, to w ramach naszego wspólnego programu deweloperskiego z AMD rozważamy różne opcje, które pozwolą nam przygotować optymalizacje wydajnościowe w przyszłości i tym samym uzyskiwać lepsze rezultaty na procesorach Ryzen

~Creative Assembly, twórcy serii Total War

To tylko jedna z wypowiedzi producentów gier na temat nowych procesorów Ryzen. Producenci gier świetnie zdają sobie sprawę z tego, że już wkrótce, wielu klientów mając do wyboru droższe rozwiązania Intela i tańsze od AMD mogą decydować się na zakup procesora Ryzen, lub sprzętu już w niego wyposażonego. To zaś powinno skłonić do starań twórców gier, którzy powinni już teraz myśleć o dostosowaniu swoich tytułów do nowych układów.

AMD zapowiada natomiast, że już w tym miesiącu powinno się udać dostarczyć użytkownikom Windows odpowiedniego profilu systemowego, który nie tylko zapewni odpowiednie osiągi w trybie wysokiej wydajności, ale również będzie efektywnie zarządzał energią w trakcie mniej wymagających zadań. To świetna wiadomość, zwłaszcza, że trzeba już myśleć również o mobilnych układach Ryzen dla laptopów, które powinny być dostępne w tym roku.

Tak, jak mówiliśmy w trakcie Ryzen Tech Day, wysłaliśmy ponad 300 zestawów deweloperskich do studiów tworzących gry, aby mogły zoptymalizować swoje aktualne i przyszłe gry dla całkowicie nowego procesora Ryzen. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby w 2017 roku przekazać ponad 1000 systemów deweloperskich.

~John Taylor, wiceprezes korporacyjny ds. światowego marketingu AMD

Działania AMD nie idą na marne - w związku ze sporym zainteresowaniem zestawów deweloperskich, między innymi Bethesda ogłosiła strategiczne partnerstwo z AMD w zakresie wykorzystania Vulkan API do optymalizacji własnych tytułów pod procesory Ryzen.

AMD tłumaczy również deficyty wydajnościowe względem konkurencji w grach testowanych w rozdzielczości 1080p

To właśnie brak optymalizacji jest powodem, dla którego układy AMD odstają w takich scenariuszach wykorzystania. Niemniej, patrząc na to, jak wygląda zainteresowanie rynku oraz producentów gier nowymi procesorami, ten stan rzeczy nie utrzyma się długo. Intel ma zatem twardy orzech do zgryzania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AMDcoreAMD Ryzenryzen