AMD

Niesamowity kontratak AMD. Pojawią się potężne Ryzeny 9!

Jakub Szczęsny
Niesamowity kontratak AMD. Pojawią się potężne Ryzeny 9!
45

Krótko po tym, jak w sieci pojawiły się doniesienia o high-endowych układach Intela z Core i9 na czele, z drugiej strony barykady zrobiło się równie gorąco. Odpowiedzią AMD na układy dla entuzjastów ma być seria Ryzen 9, która zawiera w sobie nie mniej wydajne procesory przeznaczone dla osób, które wymagają bezkompromisowych osiągów.

Źródła podają, że ostateczna specyfikacja może się nieco różnić od tej, którą prezentujemy poniżej. Na najmocniejszą serię procesorów ma się składać aż 9 układów zawierających w sobie od 10 do 16 rdzeni oraz od 20 do 32 wątków. TDP wynosi od 125W w 1955 aż do 155W w Ryzenie 9 1998X.

Najpotężniejszy obecnie przedstawiciel serii, Ryzen 7 1800X zawiera w sobie 8 rdzeni oraz 16 wątków. W testach uwzględniających zadania mocno polegające na wydajności procesora radzi sobie świetnie. Gracze, wraz z pojawianiem się patchy optymalizujących działanie gier pod układy AMD mogą cieszyć się możliwością wykorzystania wszystkich możliwości drzemiących w Ryzenach. Również profesjonaliści doceniają odpowiednią szybkość procesorów w renderowaniu, tworzeniu materiałów wideo i innych aplikacjach, które mocno polegają na CPU.

Intel ma problem - pod nosem wyrósł mu poważny konkurent nie wstydzący się wydajności i poważnie drażniący go ceną. AMD wraz z układami Ryzen 9 mówi: "w to mi graj!"

Wydajność Ryzenów to nie jedyny argument przeciwko Intelowi. AMD - tradycyjnie już - ustawiło nieco niżej poprzeczkę cenową dla swoich układów i podobnie będzie w przypadku procesorów HEDT. Konkurencja między Intel Core i9 oraz Ryzenami 9 będzie niezwykle ciekawa - zwłaszcza, że na papierze Ryzeny 9 wyglądają znacznie lepiej. Doświadczenie pozwala nam jednak stwierdzić, że rdzenie oraz wątki to nie wszystko - należy poczekać do czasu syntetycznych testów, które potwierdzą ewentualną przewagę (lub niedomagania) najmocniejszych produktów z serii Ryzen.

To również doskonały dowód na to, że konkurencja potrafi czynić cuda. Jestem pewien, że gdyby nie AMD Ryzen, Intel nie zdecydowałby się na produkcję tak mocnych procesorów odcinając tylko kupony od wypracowanej sobie pozycji. AMD nie może być w tej sytuacji gorsze i dlatego spróbuje nawiązać równą walkę z odwiecznym rywalem również na polu układów HEDT. Największe korzyści uzyskamy z tego tytułu my, konsumenci - ogromny wybór procesorów oraz niższe ceny powinny zadowolić klientów, mogą także nieco rozruszać drepczący w miejscu rynek pecetów.

Więcej o nowych układach Ryzen 9 dowiemy się prawdopodobnie już w trakcie przyszłych targów Computex, które odbędą się w dniach: 30 maja - 1 czerwca tego roku. Ani AMD, ani Intel nie mogą sobie odmówić udziału w tym ważnym wydarzeniu, spekuluje się, że oprócz tych premier, ukażą się również inne rozwiązania, między innymi GPU Vega oraz dodatkowe procesory z serii Ryzen. Zapowiada nam się zatem niezwykle ciekawy rok na rynku hardware'owym!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AMD Ryzen