Komputery

Czy Nvidia już się boi? Oficjalne informacje o AMD Navi

3

AMD Navi to architektura układów graficznych, które spotkamy już w nadchodzących GPU od tego producenta. Wreszcie firma podzieliła się z nami pierwszymi oficjalnymi wiadomościami na jej temat.

AMD Navi - szybciej i chłodniej

W zasadzie AMD specjalizuje się w przechwalaniu się na temat mocy swoich układów graficznych. Po głośnej premierze modeli z rodziny RX Vega i jej porażce w walce z propozycjami Nvidii, nadchodzi czas na kolejną rundę i wydaje mi się, że tym razem producent wyciągnął wnioski z poniesionej porażki.

AMD postawi teraz na zmodyfikowane jednostki obliczeniowe, które mają zapewnić niższy pobór energii (o 50%) i wyższą wydajność (o 25%). To wszystko ma zawierać się w architekturze Radeon DNA, będącej najwyraźniej następcą dla linii GCN.

Przeczytaj również: Wszystko o AMD Ryzen 3. generacji.

AMD Navi ma nie mieć problemów z grami w 4K i podobno producent w trakcie testów produkcji w tej rozdzielczości nie zanotował najmniejszych problemów. Mnie jednak najbardziej interesuje to, czy tym razem rozgrywka będzie odbywać się bez problemu z utrzymaniem temperatury w ryzach. Mimo wszystko pod tym względem firma ma najwięcej do nadrobienia w porównaniu do Nvidii.

AMD RX 5000 - nowa linia pod AMD Navi

Na początek poznamy serię RX 5700. Będą one wykorzystywać kości pamięci GDDR6 i będą wspierać standard PCIe 4.0. Niestety, w trakcie konferencji nie podano żadnych bardziej dokładnych informacji i możemy na razie spodziewać się, że docelowo ma konkurować z Nvidią GeForce RTX 2070. W testach wykonanych przez AMD, RX 5700 wypadał średnio o 10% lepiej.

Wszystkie nowe GPU będą zaliczały się do rodziny AMD RX 5000 i w jej ramach każdy model będzie wykorzystywał architekturę AMD Navi. Widać tu jasne nawiązanie do udanej serii Radeon HD 5000. Kolejne szczegóły na temat nadchodzących układów graficznych poznamy już 10 czerwca na specjalnej konferencji na targach E3.

źródło: Anandtech

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu