Komputery

Przedstawiciel Sapphire powiedział za dużo, GPU Navi zadebiutuje za tydzień

KP
Kamil Pieczonka
10

Już za tydzień w poniedziałek dr. Lisa Su, CEO AMD, poprowadzi prezentację na otwarcie targów Computex odbywających się na Tajwanie, na której ma zdradzić szczegóły dotyczące procesorów Ryzen 3. generacji oraz nowych kart graficznych Radeon opartych na architekturze Navi.

Przedstawiciel Sapphire potwierdza premierę

O nowych procesorach AMD Ryzen 3000 wiemy już całkiem sporo i od jakiegoś czasu mówiło się, że oficjalne premiera będzie miała miejsce właśnie przed targami Computex. Natomiast na temat kart graficznych do tej pory nie było zbyt wielu przecieków. W planach AMD architektura Navi faktycznie widnieje w tym roku, ale jak na tak bliską datę premiery, mamy zaskakująco mało przecieków. Jednak według informacji jakie podał szef działu PR Sapphire kilku dziennikarzom z Chin, ta premiera też będzie miała miejsce już za tydzień.

AMD nie zaprezentuje całej gamy urządzeń, coś pewnie zostawi sobie na kolejną prezentację, która jest planowana podczas targów E3, ale według pracownika Sapphire, poznamy przynajmniej dwa nowe modele. Będą to karty bazujące na architekturze Navi i pozycjonowane nieco niżej niż Radeon VII oparty na architekturze Vega. Nowy chip będzie współpracował z pamięciami GDDR6 i dostępny ma być w dwóch wersjach "Pro" i "XT". Ta pierwsza będzie wyceniona na około 400 USD i zapewni wydajność na poziomie GeForce RTX 2060. Druga ma być wydajniejsza i rywalizować z modelem GeForce RTX 2070 od NVIDIA. Jej cena siłą rzeczy również będzie wyższa, ma oscylować wokół 500 USD.

Kart zostaną zaprezentowane podczas konferencji pod koniec maja, ale ich faktyczna sprzedaż ma rozpocząć się jednak dopiero 7 lipca. W tym samym dniu do sklepów mają też trafić nowe procesory. 7 jest dla AMD w tym roku szczególną liczbą, zarówno nowe Ryzeny jak i GPU Navi będą produkowane przez TSMC w litografii 7 nm.

źródło: TechPowerUp

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: