Komputery i laptopy

Gigabyte pokaże pierwszy dysk SSD z transferami rzędu 5 GB/s dzięki PCIe 4.0

Kamil Pieczonka
Gigabyte pokaże pierwszy dysk SSD z transferami rzędu 5 GB/s dzięki PCIe 4.0
6

Wygląda na to, że zaczynające się w poniedziałek targi Computex na Tajwanie będą okazję do premiery wielu bardzo ciekawych produktów. Gigabyte zapowiada nowy dysk SSD z transferami rzędu 5 GB/s. Stanie się to możliwe po premierze procesorów Ryzen 3000, które obsługują standard PCIe 4.0.

Gigabyte Aorus NVMe Gen4 SSD

Gigabyte nie należy do zbyt popularnych producentów dysków SSD w Europie, ale wygląda na to, że tym razem chce zaistnieć na rynku. Jak pewnie dobrze wiecie, obecne dyski SSD NVMe korzystają z interfejsu PCIe 3.0 i mogą wykorzystać tylko 4 linie PCIe, co ogranicza maksymalną przepustowość do 4 GB/s. Biorąc pod uwagę, że 100% możliwości interfejsu z różnych względów nie da się wykorzystać, to limit prędkości dla dzisiejszych dysków SSD wynosi około 3,5 GB/s. To nadal bardzo dużo, dyski SATA ograniczone są zaledwie do około 550 MB/s, ale technologia NAND ma znacznie większe możliwości.

Wszystko wskazuje na to, że wraz z premierą procesorów AMD Ryzen 3000 producenci bardzo szybko zaczną wykorzystywać możliwości interfejsu PCIe w wersji 4.0. Nowa magistrala jest wstecznie kompatybilna z poprzednią wersją, ale zapewnia przy tym niemal dwukrotny wzrost przepustowości dla pojedynczej linii. Oznacza to, że teoretyczna przepustowość dysków z interfejsem NVMe 4x może sięgnąć nawet 8 GB/s. Na takie dyski jeszcze pewnie sobie jednak poczekamy, bo przy takich ilościach danych potrzebny jest znacznie wydajniejszy kontroler i odpowiednio szybkie pamięci.

Trzeba pamiętać, że wraz z wzrostem pojemności pojedynczej kości NAND zmniejsza się ich liczba na PCB, a najłatwiejszym sposobem na wzrost prędkości jest odczyt/zapis danych równolegle na wielu kościach jednocześnie. Gigabyte nie zdradził jeszcze z jakiego kontrolera korzysta, ale Phison pokazał takowy już podczas targów CES. Wtedy była to bardzo wczesna wersja, która osiągała transfery rzędu 4 GB/s, ale bardzo prawdopodobne jest, że przez pół roku projekt ten został lepiej dopracowany.

Według informacji, które opublikowano do tej pory, wiemy tylko, że nowy dysk SSD Gigabyte zaoferuje przepustowość rzędu 5000 MB/s przy odczycie oraz 4400 MB/s przy zapisie. Tak jak jednak wspominałem, możliwości PCIe 4.0 będzie można wykorzystać w najbliższym czasie tylko z nową platformą AMD. Intel nie planuje w tym roku procesorów z wsparciem dla nowego standardu. Więcej szczegółów powinno pojawić się w przyszłym tygodniu.

źródło: Gigabyte

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu