AMD

AMD atakuje firmy! Poznajcie procesory Ryzen PRO

Jakub Szczęsny
AMD atakuje firmy! Poznajcie procesory Ryzen PRO
30

AMD ciągle uzupełnia swoją ofertę nowych procesorów. Doskonale wiadomo, że na rynku istnieją różni klienci - ci pracujący na laptopach, desktopach (również ci bardziej wymagający), a także firmy. To właśnie do tych ostatnich adresowana jest najnowsza oferta, której twarzą stają się właśnie procesory Ryzen PRO.

Nowości obejmują 6 modeli skierowanych do firm. Wśród nich znalazły się modele Ryzen 7 1700X / 1700 (8 rdzeni / 16 wątków), Ryzen 5 1600 (6 rdzeni / 12 wątków), Ryzen 5 1500 (4 rdzenie, 8 wątków), a także czterordzeniowe i czterowątkowe modele 1300 / 1200. Poza drobną różnicą w nazewnictwie, czyli oznaczeniem PRO, nowe Ryzeny cechują się rozwiązaniami, które są standardem w firmach.

Po pierwsze, seria AMD Ryzen PRO będzie obsługiwać Windows 10 Enterprise Security. Oprócz tego, dostępne będą technologie fTPM/TPM 2.0. Bardzo ważne jest sprzętowa możliwość korzystania z kryptografii za pomocą AES 128 bitów. Konkurencją dla Intel vPro ma być natomiast DASH, czyli otwarty system zarządzania urządzeniami w dużych infrastrukturach sieciowych. Co ciekawe, procesory AMD Ryzen PRO nie będą odstawały w żaden sposób od wersji przeznaczonych na rynek konsumencki - a zatem specyfikacja poza dostępnością dodatkowych usług jest taka sama.

Firma AMD zapowiedziała, że rozpocznie sprzedaż procesorów Ryzen PRO w drugiej połowie bieżącego roku. Warto wspomnieć o tym, że przez 24 miesiące od daty rynkowej premiery gwarantowana jest dostępność układów, a po ich zakupie można liczyć na 36 - miesięczne wsparcie. Widać zatem, że AMD nie oszczędza Intela również w zastosowaniach firmowych. Niższa cena i lepsza specyfikacja mogą spowodować, że Intel będzie musiał bardzo szybko odpowiedzieć na ofensywę konkurenta, który zauważalnie rośnie w siłę i już niedługo może stać się poważnym problemem także na rynku ultramobilnym, gdzie AMD planuje zaatakować w drugiej połowie tego roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AMD Ryzenryzen