AMD

AMD atakuje firmy! Poznajcie procesory Ryzen PRO

JS
Jakub Szczęsny
30

AMD ciągle uzupełnia swoją ofertę nowych procesorów. Doskonale wiadomo, że na rynku istnieją różni klienci - ci pracujący na laptopach, desktopach (również ci bardziej wymagający), a także firmy. To właśnie do tych ostatnich adresowana jest najnowsza oferta, której twarzą stają się właśnie procesory Ryzen PRO.

Nowości obejmują 6 modeli skierowanych do firm. Wśród nich znalazły się modele Ryzen 7 1700X / 1700 (8 rdzeni / 16 wątków), Ryzen 5 1600 (6 rdzeni / 12 wątków), Ryzen 5 1500 (4 rdzenie, 8 wątków), a także czterordzeniowe i czterowątkowe modele 1300 / 1200. Poza drobną różnicą w nazewnictwie, czyli oznaczeniem PRO, nowe Ryzeny cechują się rozwiązaniami, które są standardem w firmach.

Po pierwsze, seria AMD Ryzen PRO będzie obsługiwać Windows 10 Enterprise Security. Oprócz tego, dostępne będą technologie fTPM/TPM 2.0. Bardzo ważne jest sprzętowa możliwość korzystania z kryptografii za pomocą AES 128 bitów. Konkurencją dla Intel vPro ma być natomiast DASH, czyli otwarty system zarządzania urządzeniami w dużych infrastrukturach sieciowych. Co ciekawe, procesory AMD Ryzen PRO nie będą odstawały w żaden sposób od wersji przeznaczonych na rynek konsumencki - a zatem specyfikacja poza dostępnością dodatkowych usług jest taka sama.

Firma AMD zapowiedziała, że rozpocznie sprzedaż procesorów Ryzen PRO w drugiej połowie bieżącego roku. Warto wspomnieć o tym, że przez 24 miesiące od daty rynkowej premiery gwarantowana jest dostępność układów, a po ich zakupie można liczyć na 36 - miesięczne wsparcie. Widać zatem, że AMD nie oszczędza Intela również w zastosowaniach firmowych. Niższa cena i lepsza specyfikacja mogą spowodować, że Intel będzie musiał bardzo szybko odpowiedzieć na ofensywę konkurenta, który zauważalnie rośnie w siłę i już niedługo może stać się poważnym problemem także na rynku ultramobilnym, gdzie AMD planuje zaatakować w drugiej połowie tego roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AMD Ryzenryzen