Amazon

To nieprawda, że nie ma co oglądać na Amazon Prime Video - podpowiadamy jak zacząć i co obejrzeć

Konrad Kozłowski
To nieprawda, że nie ma co oglądać na Amazon Prime Video - podpowiadamy jak zacząć i co obejrzeć
26

Jeden z największych serwisów VOD na świecie jest dostępny w Polsce od dłuższego czasu, ale nadal towarzyszy mu odrobina aury tajemniczości. Amazon Prime Video to katalog pełen filmowych klasyków i naprawdę dobrych, niedostępnych nigdzie indziej seriali, a z serwisu można korzystać na chyba każdej platformie. Oto, co musisz wiedzieć o Amazon Prime Video w Polsce.

Czym jest Amazon Prime Video?

Usługa VOD Amazonu istnieje od ponad 10 lat i w tym czasie przechodziła wiele zmian i modyfikacji, począwszy od wyglądu, a na zasadzie działania kończąc. Obecnie jest to standardowy serwis z wideo na życzenie, a w ofercie znajdują się licencjonowane filmy i seriale, a także treści określane mianem "Prime Original" (wcześniej Amazon Original), które powstają na zlecenie serwisu i są dystrybuowane tylko za jego pośrednictwem. Podobnie jak Netflix, Amazon Prime Video również nadaje taką nazwę produkcjom, do których prawa zdobędzie na wyłączność w danym lub kilku regionach.

Prime Video w Polsce dostępny jest od końcówki 2016 roku, lecz dopiero od kilku miesięcy interfejs usługi jest oferowany po polsku, a większość seriali i filmów posiada polską wersję jezykową (lektora, dubbing i/lub napisy). Na tłumaczenia dla niektórych z tytyułów musieliśmy zaczekać nieco dłużej - na przykład na The Grand Tour jest już po polsku.

Jakie seriale i filmy możemy oglądać dzięki platformie?

Wśród filmów na Prime Video prym wiodą starsze tytuły, prawdziwe klasyki. Nie zabrakło więc przygód Indiany Jonesa, Pogromców duchów, Szczęk, Bad boys, Forresta Gumpa, Top Guna czy Ojca Chrzestnego. Oprócz tego, coraz częściej pojawiają się nowsze produkcje, jak Lekarstwo na życie, Oblivion, The Social Network, Szybcy i wściekli 6 i wiele innych. Spora część tych filmów posiada do wyboru polską ścieżkę dźwiękową oraz polskie napisy - tych należy szukać w ustawieniach dźwięku i napisów, a warto też mieć na uwadze fakt, że od czasu do czasu następują aktualizacje, w ramach których tłumaczenia są dodawane do wielu tytułów i film, który wcześniej nie posiadał polskiej wersji, może ją mieć nieco później.

Dla fanów seriali też nie zabraknie propozycji, bo lista oryginalnych treści jest bardzo szeroka i seriale Amazonu są po polsku. Warto z nich wymienić chociażby:

  • Człowieka z Wysokiego Zamku - serial opowiadający o alternatywnej rzeczywistości, w której II wojnę światową wygrała III rzesza i jej koalicjanci, w tym Japonia. Teren Stanów Zjednoczonych podzielono na dwie części pod wpływem obydwu krajów
  • Bosch - Titus Welliver wystąpił jako Hieronymus 'Harry' Bosch, detektyw w Los Angeles należący przed laty do służb specjalnych. Każdy sezon opowiada o jednej lub kilku zbrodniach, w tym o tych z przeszłości, ciągnących się za Boschem.
  • Goliath - czy zmęczony życiem prawnik będący alkoholikiem zdoła wygrać sprawę przeciwko konglomeratowi, który pomógł zbudować. Jego była kancelaria staje w obronie ogromnej korporacji, podczas gdy Billy McBride próbuje dowieść jej winy przy śmierci męża klientki
  • Sneaky Pete - czy po wyjściu z więzienia spróbowalibyście się podszyć pod swojego kolegę z celi? Właśnie na taki pomysł wpadł główny bohater, który próbuje uciec przed konsekwencjami wcześniejszego życia. 
  • Patriot - do czego zdolny jest tajniak pracujący pod przykrywką i pod presją ze strony wysoko postawionego ojca? Okazuje się, że zrobi bardzo wiele, czasem więcej niż od niego oczekują, ale to doprowadza do wielu skrajnych sytuacji, które mogą zdradzić jego tożsamość i zawód.
  • Homecoming - tajny ośrodek dla weteranów wojennych nie jest przecież wcale taki tajny. Znajdująca się u sterów tej placówki Heidi Bergman (Julia Roberts) jest przekonana o tym, że jest to miejsce, gdzie wojskowi po powrocie z misji odzyskają zdrowie i równowagę fizyczną i psychiczną. Nie wszystko jednak pasuje do siebie w tej układance.

Ponadto polecanymi serialami są: Wspaniała pani Maisel, The Expanse, The Tick.

Każdy z nich zrealizowany jest w rozdzielczości 4K, więc będziecie mogli zrobić użytek z ekranów 4K, które prawdopodobnie posiadacie, a dodatkowo spora część z nich oferuje HDR. Dodatkowo, Amazon zainwestował w nowszą technologię dźwięku i w serialu Jack Ryan oferowane jest najnowsze udźwiękowienie Dolby Atmos, nadające wydarzeniom na ekranie jeszcze wyższy poziom realności. Amazon nabył prawa do pokazywania między innymi American Gods, Mr Robot, The Looming Tower, Electric Dreams, This is us czy Seinfeld, The Office i Parks and Recreations, których w Polsce w ogóle do tej pory nie było albo pojawiały się okazjonalnie w telewizji.

Na czym oglądać Amazon Prime Video?

Prime Video dostępny jest na obydwie najważniejsze platformy mobilne: Androida i iOS, gdzie możecie oglądać wszystkie filmy i seriale streamując je z sieci lub zapisując w trybie offline. Wtedy będziecie mieli określony czas na rozpoczęcie oglądania oraz na zakończenie seansu, a wszystko to wynika z licencji zawartych w umowach pomiędzy dystrybutorami oraz firmą Amazon.

W przypadku komputerów, na Windows i macOS, do dyspozycji jest tylko przeglądarkowa wersja serwisu, która oferuje maksymalną rozdzielczość Full HD 1080p.

Na większym ekranie treści z Prime Video obejrzymy na telewizorach takich marek jak Samsung, LG czy Sony - aplikacja jest preinstalowana na wielu modelach, a jeśli nie została fabrycznie zainstalowana, to można ją pobrać ze sklepu. Dodatkowo, Prime Video jako aplikację pobierzecie na takie urządzenie jak Apple TV, przystawki z Android TV np. Nvidia Shield TV (na Xiaomi Mi Box 4K niezbędna jest instalacja z pliku), konsole Xbox One i PlayStation 4.

Oddzielną kategorią urządzeń są sprzęty produkowane przez Amazon, czyli seria Fire TV, gdzie Prime Video jest domyślną usługą VOD.

Dodatkowym atutem serwisu Prime Video jest funkcja X-ray dostępna w wielu filmach i serialach - dzięki niej możemy błyskawicznie dowiedzieć się, którzy aktorzy występują w danej scenie oraz jaki został użyty utwór muzyczny w tle lub na pierwszym planie. Żaden inny serwis nie posiada takiej funkcji, więc jest to dość charakterystyczna cecha Prime Video.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu