Wojewódzcy inspektorowie farmaceutyczni uznali działania przedsiębiorcy za nielegalne. Sąd orzekł na jego korzyść
Wiemy już, czy sprzedawanie leków na Allegro jest legalne. Sąd podjął zaskakująca decyzję
W 2018 roku jeden z przedsiębiorców prowadzący sprzedaż leków na Allegro został oskarżony przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych o naruszenie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia. Po czterech latach sądowych przepychanek w instytucjach różnej instancji Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał sprzedawcy rację.
Awantura o szczegóły
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia realizacja wysyłkowej sprzedaży leków może odbyć się tylko po uprzednim zamówieniu przez stronę internetową placówki. Według wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych Allegro nie może być traktowane jako „strona placówki”, bo pełni funkcję pośrednika, przez to takowa sprzedaż staje się nielegalna.
W kwietniu tego roku Główny Inspektor Farmaceutyczny poparł decyzje inspektorów wojewódzkich, podpierając się między innymi brakiem hiperłącza prowadzącego do rekordu w wykazie aptek i punktów aptecznych prowadzących wysyłkową sprzedaż leków wydawanych bez zgody lekarza, będącym niezbędnym elementem tego rodzaju działalności.
Sprawa trafiła więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który po przeanalizowaniu przepisów anulował decyzje obu inspektorów. Motywem przewodnim rozprawy było ustalenie czym dokładnie jest „strona internetowa placówki”. Sąd nie zgodził się z argumentacją, według której Allegro miałoby pełnić jedynie funkcję pośrednika. Poparł natomiast stanowisko przedsiębiorcy, mówiące, że Allegro jest środkiem technicznym, pozwalającym na zrealizowanie zamówienia, który nie ingeruje w przebieg transakcji.
Ostatecznie sąd orzekł, że konto apteki w największym polskim serwisie aukcyjnym można potraktować jako „stronę placówki”, potwierdzając tym samym, że sprzedaż leków na Allegro jest legalna.
Stock image from Depositphotos
Źródło
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu