E-commerce

Allegro podnosi opłaty i prowizje, jest też jedna obniżka

Grzegorz Ułan
Allegro podnosi opłaty i prowizje, jest też jedna obniżka
23

Kwartał bez podwyżki na Allegro kwartałem straconym, od 1 lutego spodziewajcie się zwiększonych opłat i prowizji w wybranych kategoriach, ale też i jednej obniżki.

Zacznijmy od tej obniżki, która jednak dla pewnej grupy sprzedawców będzie podwyżką. Aby to dokładnie zrozumieć, koniecznie musimy zajrzeć do zmian w tabeli płat i prowizji (zielone - po nowemu, czerwone - było), bo w ogólnych informacjach o zmianach tego nie widać.

Powyżej widać wyraźnie, iż z tabeli opłat, gdzie maksymalna stawka wynosiła 0,60 zł za wystawione przedmioty o wartości powyżej 500,00 zł, przeniesiono kategorie: Części samochodowe, Części do maszyn, Części do innych pojazdów, Części i akcesoria motocyklowe, Akcesoria samochodowe (z wyłączeniem podkategorii Elektronika samochodowa), do tabeli, gdzie były tylko: Silniki kompletne, Kompletne skrzynie, Mosty, Dyferencjał, a w której to pojawiła się ta rzeczona obniżka ze 1,20 zł do 1,00 zł za przedmioty powyżej 1000,00 zł.

Natomiast w kategoriach Kolekcje i Antyki i sztuka pojawi się opłata 1,00 zł jako zupełnie nowa stawka, przy nowym progu cenowym powyżej 1000,00 zł.

To tyle zmian w opłatach za wystawienie, przejdźmy do prowizji od sprzedaży. W kategorii Smartfony i telefony komórkowe - dotychczasową prowizję w tej kategorii z 4,00% podwyższono do 4,5%.

Z kolei w kategoriach: Agregaty prądotwórcze, Bruzdownice, Frezarki, Gwoździarki, Lutownice, Mieszarki, Myjki ciśnieniowe, Młotowiertarki, Młoty udarowe, Młoty wyburzeniowe, Odkurzacze piorące, Odkurzacze przemysłowe, Opalarki, Ostrzałki, Pistolety do kleju, Pistolety do pianki, Pistolety do silikonu, Pistolety malarskie, Piły i pilarki, Przecinarki do glazury, Przyrządy miernicze, Radia budowlane, Spawarki, Sprężarki i kompresory, Strugi, Szlifierki i polerki, Urządzenia czyszczące, Wciągarki, Wiertarki, Wiertnice, Wkrętaki, Wkrętarki, Wyrzynarki, Zakrętarki udarowe, Zgrzewarki, Ściski - w przypadku sprzedaży przedmiotów o wartości do 100 zł, prowizja zmieni się z 6% na 7%, a powyżej tej kwoty 7 zł + 6% od nadwyżki ponad 100 zł.

Ponadto zmieni się opłata za wystawienie do sprzedaży przedmiotu z ceną minimalną, do tej pory wynosiła 5% wartości - minimum 5 zł i maksimum 50 zł, teraz będzie wynosiła 10% ceny minimalnej. Z pozostałych nowości, ułatwiono też prowadzenie konta małżonkom, poprzez zniesienie obowiązku przeprowadzenia jednego zakupu na Allegro, by móc dodać dane partnera do swojego konta. Wydłużono też termin rozwiązania umowy z 30 dni do 60 dni.

Aktualizacja

Po publikacji wpisu, dostaliśmy komentarz dotyczących powyższych zmian, publikujemy go w całości:

Paweł Klimiuk, dyrektor komunikacji korporacyjnej Allegro:

Nasze działania z cennikiem przewidują zarówno podwyżki, jak i obniżki opłat: niedawno zrezygnowaliśmy z opłaty za wystawienie towaru w niemal wszystkich kategoriach, co oznacza, że sprzedawcy nie ponoszą żadnego ryzyka prowadząc sprzedaż na naszej platformie. W naszej polityce cenowej uwzględniamy specyfikę każdej nawet najmniejszej kategorii oraz szerszy kontekst rynkowy a zwłaszcza oczekiwania klientów, bo pamiętajmy, że to oni klikami i zakupami oceniają czy oferta jest wystarczająco atrakcyjna cenowo i czy jest w niej wszystko czego szukają. W każdym jednak przypadku kluczowe jest dla nas, aby nasza polityka cenowa odzwierciedlała realną wartość, którą Allegro oferuje sprzedawcom korzystającym z naszej platformy. W porównaniu do innych kanałów sprzedaży czy pozyskiwania ruchu w internecie Allegro pozostaje najbardziej efektywnym, pozwalając markom, dystrybutorom i sprzedawcom skutecznie realizować ich własne cele sprzedażowe.

Źródło: Allegro.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu