Polska

Allegro odsprzedaje Wykop… byłemu szefowi Allegro [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Allegro odsprzedaje Wykop… byłemu szefowi Allegro [prasówka]
5

Wczorajszego wieczoru doszło do dość ważnej transakcji w polskim internecie - przez wielu gloryfikowany, przez innych niedoceniany serwis Wykop zmienił właściciela. Spółka Allegro odsprzedała serwis spółce Garvest B.V., u której sterów stoi m.in. Arjan Bakker, były szef Allegro. Wykop w nowych ręka...

Wczorajszego wieczoru doszło do dość ważnej transakcji w polskim internecie - przez wielu gloryfikowany, przez innych niedoceniany serwis Wykop zmienił właściciela. Spółka Allegro odsprzedała serwis spółce Garvest B.V., u której sterów stoi m.in. Arjan Bakker, były szef Allegro.

Wykop w nowych rękach

Garvest B.V. już 9 lat temu zainwestował w Wykop, jednak wkrótce potem odsprzedał swoje udziały Allegro. Teraz historia zatacza koło i serwis wraca w ręce pierwszego właściciela. Dotychczasowy dyrektorz zarządzający Wykopu, Michał Białek pozostanie na swoim stanowisku, a dodatkowo wejdzie do zarządu spółki. Jak nieoficjalnie donosi Puls Biznesu, kwota, jaką przeznaczono na to przejęcie nie przekracza 5 mln złotych.

Siłą Wykopu jest społeczność. Miesięcznie treści tu publikowane czyta 5 mln użytkowników, co przekłada się na ponad 85 mln wyświetleń. Białek zapewnia, że te liczby stale rosną. Rok do roku ma to być nawet 21 proc. (64 proc., jeśli weźmiemy pod uwagę odsłony) więcej czytelników. Dodatkowym atutem mają być stabilne finanse i rentowność. Serwis w skali roku notuje przychód rzędu 1,5 mln zł i ok. 0,3 mln zysku.

To kolejna taka sprzedaż w wykonaniu Grupy Allegro, która skupia się obecnie jedynie na płaszczyźnie e-commerce. W kolejce do sprzedaży zostało aktualnie jeszcze Gadu-Gadu, które również nie pasuje do nowej strategii firmy.

Play podpytuje o aktualizacje

Play na swoim blogu podpytuje użytkowników o aktualizacje oraz posiadane przez nich smartfony. Operator najwyraźniej chce położyć większy nacisk na ten aspekt i uniknąć sytuacji, w których brandowane przez operatora urządzenia otrzymają nowsze wersje systemu z opóźnieniem. Na nic się to jednak zda, jeśli w działania te nie zaangażują się producenci, a na razie nic na to nie wskazuje. Lollipop ma zaledwie 1,6 proc. udziału w rynku.

Sony wykłada 15 mln dol. na walkę z cyberatakami

Sony ujawniło prognozy dotyczące wyników finansowych za trzeci kwartał roku obrachunkowego. Okazuje się, że mimo ataku na wytwórnię Sony Pictures i problemów z PSN w okresie świątecznym Japończycy wyszli na swoje. Przewiduje się zysk netto na poziomie 756 mln dol., co w skali roku jest wynikiem o 238 proc. lepszym. Przychód rok do roku wzrósł o 6 proc. i wyniósł 21,7 mld dol. Niemniej na zakończenie roku w marcu ciągle przewiduje się stratę rzędu 1,44 mld dol.

Najwięcej korzyści Sony przynosi dywizja Smart TV oraz konsole PlayStation. W dół ciągną ich smartfony, gdzie znów zanosi się na duże zwolnienia. W najbliższych tygodniach koncern ma przeznaczyć znaczące środki na kwestie bezpieczeństwa. Dochodzenie oraz przeprowadzenie audytów będzie kosztowało Sony 15 mln dolarów. Może wreszcie dzięki temu będziemy rzadziej słyszeli o takich sytuacjach.

Polski zwiastun The Order 1886

Udostępniono polski zwiastun gry The Order 1886, która jest kolejnym exclusive'm dla PlayStation 4. Produkcja pozwoli nam przenieść się w okres wiktoriański i zasmakować efektownego steampunku. Całość zostanie spolszczona, czego przedsmak otrzymujemy właśnie w udostępnionym wideo. Premiera zaplanowana na 20 lutego. Jest na co czekać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu