Polska

Allegro: 10 najczęściej kupowanych książek w 2018 roku

Grzegorz Ułan
Allegro: 10 najczęściej kupowanych książek w 2018 roku
11

Wprawdzie jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale mamy w końcu pierwsze pozytywne wyniki odnoszące się do czytelnictwa w Polsce od Allegro. Według kolejnej edycji cyklicznego badania Allegro okazuje się, że Polacy kupili w ubiegłym roku na tej platformie sprzedażowej o 13% książek więcej niż w roku 2017. To dużo, zobaczmy jak to wygląda w dokładnych liczbach.

Według danych platformy Allegro w całym 2018 roku sprzedało się prawie 7,7 mln książek, co stanowiło wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym o 800 tysięcy sztuk. To o tyle pozytywna wiadomość, iż to pierwszy taki skok od trzech lat, kiedy to sprzedaż ta utrzymywała się na jednakowym poziomie.

Średnio była to sprzedaż 14,6 książki na minutę, o ponad jedną książkę na minutę więcej (13 egzemplarzy) niż rok wcześniej. Ofert książkowych jest coraz więcej. Pod koniec 2017 roku książki zostały zwolnione z opłaty za wystawienie i teraz ich liczba to ok 11 milionów. Nadal dominują książki nowe, a ich udział rośnie: w 2018 było ich 71%, czyli o 2% więcej w stosunku do 2017 roku.

Wśród najpopularniejszych kategorii Allegro wymienia: Beletrystykę, Popularnonaukową i naukową - po 23,7%, Literaturę dziecięcą i młodzieżową - 16,4% czy podręczniki - 12%. Jeśli chodzi o podział na płeć, więcej kupujących było kobiet - 51,1%, wzrost o 1%. Mężczyźni stanowili 48,6%, spadek o 1%. Mogli oni wybierać spośród 11,9 mln ofert na Allegro. 16% z wszystkich kupujących na Allegro kupiło przynajmniej jedną książkę, podobnie 45% użytkowników programu Allegro Smart!.

Na koniec najciekawsze, czyli jakie dokładnie książki były kupowane na Allegro w 2018 roku.

Zestawienie najczęściej kupowanych książek (z wyłączeniem podręczników) w 2018 roku

  1. Katarzyna Nosowska - A ja żem jej powiedziała...
  2. Janusz Christa - Kajko i Kokosz Szkoła latania
  3. Blanka Lipińska - 365 dni
  4. Marta Galewska-Kustra - Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych
  5. Heather Morris - Tatuażysta z Auschwitz
  6. Beata Dąbrowska - Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej Przepisy
  7. Kuba Wojewódzki - Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia
  8. Ferenc Molnar - Chłopcy z Placu Broni
  9. Jean Jacques Sempe; Rene Goscinny - Mikołajek
  10. Marta Galewska-Kustra - Pucio mówi pierwsze słowa

Źródło: dane własne Allegro.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu