Technologie

Alarm bezprzewodowy - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Redakcja Antyweb
Alarm bezprzewodowy - wszystko, co musisz o nim wiedzieć
5

Alarm bezprzewodowy, podobnie jak wiele innych rozwiązań niewymagających okablowania, jeszcze kilka lat temu kojarzony był z wysokimi cenami podzespołów i mniejszą niezawodnością. Takie skojarzenia były wynikiem popularyzacji technologii radiowych w naszych domach, stosowanej w szczególności do udos...

Alarm bezprzewodowy, podobnie jak wiele innych rozwiązań niewymagających okablowania, jeszcze kilka lat temu kojarzony był z wysokimi cenami podzespołów i mniejszą niezawodnością. Takie skojarzenia były wynikiem popularyzacji technologii radiowych w naszych domach, stosowanej w szczególności do udostępniania połączenia z internetem. Domowe sieci bezprzewodowe były wolniejsze, potrafiły zrywać połączenie, a do tego sprzęt był dużo droższy niż jego przewodowe odpowiedniki. Przez pryzmat tych wad szybko zaczęto oceniać również inne radiowe rozwiązania, w tym alarmy bezprzewodowe.

Tymczasem domowe zabezpieczenia komunikujące się drogą radiową są nie tylko równie niezawodne, co tradycyjne alarmy przewodowe, ale również wygodniejsze w montażu. Co więcej, są świetnym rozwiązaniem, gdy chcemy zainstalować system alarmowy w wykończonym już obiekcie. Dzięki nim nie musimy ponosić kosztów związanych m.in. z kuciem ścian i późniejszym ich malowaniem. Oszczędzamy także czas, który musielibyśmy stracić na sprzątanie, oraz unikamy sytuacji stresowych, które przecież zawsze towarzyszą remontom. Gdy podsumujemy te argumenty, staje się jasne, dlaczego technologia bezprzewodowa zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie.

Kiedy decydować się na alarm bezprzewodowy?

Myśląc o inwestycji w alarm domowy bezprzewodowy, po pierwsze trzeba się zastanowić, czy rozwiązanie to pasuje do naszego obiektu i czy spełni nasze oczekiwania. Można wskazać kilka typowych sytuacji, w których system radiowy z powodzeniem zastąpi klasyczne, przewodowe alarmy.

  1. Przede wszystkim alarm bezprzewodowy sprawdzi się w wykończonych już mieszkaniach lub domach, w których nie chcemy kuć w ścianach bruzd do poprowadzenia przewodów. Ponieważ każdy element systemu alarmowego potrzebuje połączenia z centralą, w klasycznych rozwiązaniach musimy ukryć w ścianach spore ilości okablowania. W przypadku gotowych wnętrz, oznacza to zazwyczaj konieczność skucia tynków, a później ich ponownego położenia i malowania. Rozwiązanie bezprzewodowe skutecznie uwolni nas od tego problemu, oszczędzając czas i pieniądze.
  2. Co więcej, bezprzewodowe elementy systemu alarmowego mogą również posłużyć do rozbudowy istniejącego już systemu przewodowego. To wygodna opcja w sytuacjach takich jak adaptacja poddasza na potrzeby mieszkaniowe lub dobudowanie przydomowego warsztatu czy garażu, który również chcielibyśmy objąć ochroną. Przykładem rozwiązania, które moglibyśmy tu zastosować, jest dwukierunkowy, bezprzewodowy system ABAX firmy SATEL.
  3. Alarm bezprzewodowy świetnie sprawdzi się również jako rozwiązanie do ochrony niewielkich obiektów wolnostojących, jak garaż, warsztat czy małe biuro, jak również place budowy – z myślą o takich właśnie zastosowaniach powstał system SATEL MICRA. Ponownie, brak konieczności prowadzenia okablowania w obiekcie pozwala zamontować system alarmowy błyskawicznie, a w razie sprzedaży lub opuszczenia przez nas obiektu, możemy równie szybko ten system zdemontować i przenieść do nowej lokalizacji.

Choć mobilność alarmów bezprzewodowych to jedna z ich największych zalet, niemal równie istotna jest skalowalność tego rozwiązania. Ponieważ podłączenie nowego, bezprzewodowego elementu do systemu alarmowego nie wymaga montażu przewodów, rozwiązanie to umożliwia niemal nieograniczoną rozbudowę. Przykładowo, możemy początkowo zdecydować się na tańszą konfigurację, by później stopniowo ją rozbudowywać. W ten sposób budżet, jaki przeznaczamy na ochronę naszego obiektu jest dużo bardziej elastyczny.

Czy alarm bezprzewodowy nie będzie miał problemów z zasilaniem?

Jednym z pierwszych pytań padających ze strony inwestora, który rozważa zakup alarmu bezprzewodowego, jest to o zasilanie elementów systemu. Przyzwyczajeni przez inne urządzenia, które nie są podłączone do instalacji elektrycznej, mamy naturalne obawy o funkcjonowanie systemu, np. czy nagle, w środku nocy, przestanie on nas chronić, bo rozładowały się baterie? Wątpliwości te są nieuzasadnione. Elementy bezprzewodowych systemów SATEL działają na zasilaniu bateryjnym, ale wyposażone są w mechanizm do kontrolowania jego stanu. Dzięki temu zostaniemy odpowiednio wcześniej poinformowani o konieczności wymiany baterii. Co więcej, niski pobór prądu sprawia, że zachodzi ona (w zależności od konfiguracji systemu) raz na 3 do 5 lat. Sam proces jest bardzo szybki i prosty. Wszyscy, którzy w tym momencie stwierdzą, że co prawda rzadko, ale jednak baterie wymieniać trzeba, powinni być świadomi, że po takim samym czasie należałoby również wymienić akumulator awaryjny stosowany także w alarmach tradycyjnych.

Czy alarm bezprzewodowy oferuje mniejszy wybór elementów?

Z każdym rokiem rośnie liczba różnorodnych elementów bezprzewodowych systemów alarmowych. Choć wybór jest jeszcze nieco mniejszy niż w przypadku rozwiązań tradycyjnych, nie oznacza to ograniczenia funkcjonalności zabezpieczenia. Ponieważ w wielkoskalowych systemach stawia się zazwyczaj na rozwiązania przewodowe, które mogą obsłużyć większą liczbę elementów, ich wybór jest również szerszy. Jednak w przypadku rozbudowy istniejących systemów lub tworzenia rozwiązań bezprzewodowych z myślą o obiektach średniej i małej wielkości, jak domy, mieszkania czy małe biura, nie ma potrzeby wybierania z tak ogromnego spektrum podzespołów. W systemach bezprzewodowych znajdziemy wszystkie niezbędne elementy, jak: czujki (ruchu, dymu, zalania, temperatury), sygnalizatory wewnętrzne i zewnętrzne czy czujki ochrony obwodowej. Jednocześnie wraz z szybko rosnącą popularnością i możliwościami rozwiązań radiowych, katalog elementów bezprzewodowych również się rozrasta.

Czy alarm bezprzewodowy jest mniej bezpieczny?

Na tak postawione pytanie odpowiedź jest bardzo prosta – nie. Alarm bezprzewodowy w żadnej mierze nie jest mniej skuteczny od jego przewodowego odpowiednika. Przykładowo, bezprzewodowy system alarmowy SATEL ABAX spełnia rygorystyczną normę europejską EN 50131 (Grade 2), jak również otrzymał świadectwo kwalifikacyjne TECHOM w najwyższej możliwej klasie S. Wspominaliśmy już, że alarmy bezprzewodowe SATEL wyposażono w mechanizmy informujące o niskim stanie baterii. To jednak nie jedyna ochrona tych systemów. Sygnały przekazywane między poszczególnymi podzespołami są szyfrowane, co zabezpiecza przed celowym przekłamaniem przesyłanych informacji, a ewentualne próby zagłuszenia sygnałów są natychmiast wykrywane i sygnalizowane.

Czy alarm bezprzewodowy jest droższy niż tradycyjny?

Na koniec pozostawiliśmy kwestię kosztów. Niestety, nie można jednoznacznie stwierdzić, że alarm bezprzewodowy będzie tańszy lub droższy od wersji z okablowaniem. Z jednej strony, o czym pisaliśmy powyżej, elementy w wersjach bezprzewodowych kosztują zazwyczaj nieco więcej od przewodowych odpowiedników. Jednak z drugiej strony, montując alarm bezprzewodowy w gotowym, wykończonym obiekcie, oszczędzamy czas konieczny do wykucia bruzd w ścianach, jak również nie musimy uwzględniać kosztów tych prac i późniejszego ponownego wykańczania – malowania czy tapetowania. System radiowy daje również możliwość wprowadzenia elementów automatyki domowej, co może dać oszczędności w postaci zmniejszenia comiesięcznych rachunków za prąd lub ogrzewanie.

Wniosek może więc być tylko jeden – przy każdej inwestycji należy rozważyć jej specyficzne uwarunkowania i dopiero na tej podstawie zdecydować, czy bardziej optymalnym wyborem będzie system bezprzewodowy, czy może jednak lepiej będzie położyć okablowanie. Zawsze jednak warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalnego Instalatora, który przeanalizuje temat i zaproponuje najlepsze i najbardziej skuteczne rozwiązanie gwarantujące bezpieczeństwo mienia i właścicieli.

Chcąc zgłębić tematykę bezpieczeństwa, zapoznać się z możliwościami współczesnych urządzeń oraz skonfigurować wstępnie system według własnych potrzeb, warto odwiedzić portal www.mieszkajbezpiecznie.pl, który skupia się na tematyce bezpieczeństwa, komfortu i oszczędności oferowanych przez nowoczesne, inteligentne systemy alarmowe.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu