Konsole

Aktualizacja dla PlayStation 4 doda foldery i panele jak w Xboksie

Tomasz Popielarczyk
Aktualizacja dla PlayStation 4 doda foldery i panele jak w Xboksie
4

Sony przygotowuje solidny zestaw nowości dla posiadaczy konsol PS4. Aktualizacja oznaczona numerkiem 4.00 odświeży interfejs i doda szereg praktycznych funkcji.

Nadchodząca Aktualizacja PlayStation 4 to przede wszystkim podręczne menu, które jest wyświetlane w postaci bocznego panelu wysuwanego zza bocznej krawędzi. Tym sposobem nie zasłaniają one całego ekranu, pozwalając graczowi na wykonywanie wybranych czynności, jak na przykład podglądanie zdobytych trofeów czy przeglądanie listy znajomych online. Możliwe ma być również dodawanie tutaj własnych skrótów.

Analogicznie ma wyglądać nowe menu udostępniania. Za jego pomocą będziemy mogli natomiast szybko przesyłać nasze nagrania do wybranych sieci społecznościowych - system teraz zapisuje ostatnie miejsce docelowe, dzięki czemu cały proces przebiega szybciej. Pojawiła się też możliwość uploadowania na Twittera nagrań trwających nawet 140 sekund (wcześniej było to jedynie 10 sekund).

Aktualizacja 4.00 to również bardziej uporządkowana biblioteka gier. Gracze teraz otrzymają dostęp do funkcji tworzenia folderów, dzięki czemu posegregują swoje gry w zależności od własnych preferencji. Natomiast w razie problemów z odnalezieniem którejkolwiek z nich, z pomocą przyjdzie wyszukiwarka. Sam ekran biblioteki ma być teraz czytelniejszy. Dodano tutaj m.in. zakładkę z zakupioną zawartością, co pozwoli szybko wyświetlić pełną listę pozycji, na które w przeszłości wydaliśmy pieniądze. Znajdziemy tutaj wersje beta, demo i całą resztę zakupionych gier. W bibliotece głównej znajdziemy tym samym jedynie zainstalowane produkcje, co ma korzystnie wpłynąć na czytelność i intuicyjność tego miejsca.

Z mniejszych, aczkolwiek równie istotnych zmian warto wymienić poprawki związane z wyświetlaniem trofeów. Teraz będą one prezentowane w formie piramidy, na szczycie której znajdą się te najtrudniej dostępne i najrzadziej zdobywane. Dodano również nowy przycisk, który umożliwia graczom wyświetlanie treści ukrytych trofeów. Trofeum pozostaje domyślnie ukryte, jednak ten przycisk sprawia, że można zobaczyć nazwę trofeum oraz powiązane z nim informacje. Pozytywną zmianą jest też tryb offline, co pozwoli graczom na odłączenie się od sieci i wszelkich funkcji społecznościowych. Ponadto liftingowi poddano profile użytkowników - ma być bardziej przejrzyście i praktycznie.

To dość zaskakujące, ale pod pewnymi względami widać tutaj inspirację rozwiązaniami Microsoftu. Mam tutaj na myśli przede wszystkim te boczne panele, które stały się niejako wizytówką Xboksa One. Z drugiej strony oprogramowanie PS4 jest znacznie bardziej dojrzałe, a pod wieloma względami lepiej przemyślane. To się niestety póki co nie zmieniło, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę pomniejsze funkcje, jak udostępnianie treści w serwisach społecznościowych czy chociażby zarządzanie nagraniami i zrzutami ekranu.

Testy wersji beta aktualizacji oprogramowania w wersji 4.00 już ruszyły. Finalna wersja ma zadebiutować w ciągu nadchodzących kilku tygodni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

konsoleSonyplaystationps4