Android

Nowe ustalenia w sprawie malware Adups. Twój smartfon może być zagrożony!

Jakub Szczęsny
Nowe ustalenia w sprawie malware Adups. Twój smartfon może być zagrożony!
19

Wcześniej media donosiły niebezpiecznym oprogramowaniu w smartfonach z Androidem, głównie w tych z chińskim rodowodem. Adups, bo o nim mowa pierwotnie miał być obecny tylko w urządzeniach firmy BLU, okazuje się natomiast, że lista producentów ze spyware na pokładzie jest znacznie większa.

Miesiąc temu media technologiczne zaczęły informować o Adups, niebezpiecznym oprogramowaniu preinstalowanym na niektórych sprzętach z Androidem. Według Kryptowire, Adups wykazuje kontrowersyjną aktywność w systemie, wysyłając na chińskie serwery takie informacje, jak wiadomości, dane połączeń, lokalizację oraz zapisy z aplikacji co 72 godziny. Złośliwe oprogramowanie mogło zostać zainstalowane nawet na 700 milionach urządzeń, głównie tych z dolnej półki cenowej. Co ciekawe, wśród producentów, których sprzęty są wyposażone w Adups, znajdują się również marki dobrze znane nad Wisłą.

W tej sprawie zdecydowanie najgorszym jest fakt, iż użytkownicy urządzeń z Androidem nie są w stanie w prosty sposób sprawdzić, czy ich urządzenia są zainfekowane oprogramowaniem Adups. Dodatkowo, sama firma, która wyprodukowała ten malware nie chce podzielić się ze światem listą urządzeń, na których został on zainstalowany. Co do Adups, zdecydowanie nie ma reguły. Niektóre modele w portfolio narażonych na szwank producentów są absolutnie bezpieczne i wolne od złośliwego oprogramowania, inne natomiast zostały już w nie wyposażone.

Zatem, jeżeli posiadanie smartfon któregoś z tych znanych w Polsce producentów: Archos, BLU, Coship, Gionee, Lenovo, Prestigio, ZTE, możliwe, że Wasz sprzęt co 72 godziny wysyła powyżej wskazane dane na chińskie serwery. Pełna lista obejmuje takich producentów sprzętów jak:

 • Aaron Electronics
  Aeon Mobile
  All Win Tech
  Amoi Technology
  Archos
  AUX
  Bird
  Cellon
  Coship Mobile
  DEWAV Communication
  DEXP Digital Experience
  Eastaeon Technology
  Electronic Technology
  GOSO
  Hisense
  Hongyu
  Huaqin
  Huiye
  Inventec Corporation
  Konka Group
  Logicom
  Longcheer
  Malata Mobile
  Mediatek Helio
  Ragentek
  RDA Micro
  Reallytek
  RUIO
  Sanmu
  Sprocomm
  Tinno
  Uniscope
  VSUN
  Water World Technology
  Wind Communication
  WingTech
  Yifang Digital
  Zhuhai Quanzhi
 • Warto wiedzieć, że wyżej wymienieni nam, nieznani producenci to bardzo często "dawcy" modeli, które są następnie sprzedawane na innych rynkach pod zupełnie inną marką i nazwą. Dotyczy to głównie podmiotów zamawiających urządzenia mobilne w Chinach i zlecają firmom umieszczenie własnych logotypów na urządzeniach. Niewykluczone, że również takie propozycje na rynkach są zainfekowane oprogramowaniem Adups.

  Kontrowersyjne są również tłumaczenia Adups i okoliczności "infekcji"

  Złośliwe oprogramowanie na smartfonach z Androidem zostało stworzone przez firmę specjalizującą się w pisaniu programów dla tego systemu. Co ciekawe, producenci urządzeń mobilnych zwracali się do niej po pomoc m. in. w mechanizmach aktualizacji oprogramowania. Możliwe, że przy okazji dostarczania tego typu oprogramowania do smartfonów z Androidem, intencjonalnie instalowano również narzędzie, za pomocą którego wybrane telefony były śledzone. Adups natomiast mówi o tym, że zbierane dane były wykorzystywane tylko do celów reklamowych, a te, które pozyskano w kontrowersyjny zdaniem mediów sposób zostały zniszczone. To jednak są tylko słowa.


  Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców

  Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

  Więcej na tematy:

  malwarewirus