Apple

Pełny Photoshop zmierza na iPada - Adobe pokazuje testową wersję aplikacji

Konrad Kozłowski
Pełny Photoshop zmierza na iPada - Adobe pokazuje testową wersję aplikacji
18

O możliwości mobilnej pracy przy użyciu skomplikowanych narzędzi mówi się od dłuższego czasu i zawsze wiązało się to z niemałymi kompromisami. Jedną z kategorii, gdzie było to widoczne, jest grafika - Adobe posiada bardzo rozbudowane portfolio aplikacji już od dawna, ale dopiero teraz zapowiada i pokazuje pierwszą wersję Photoshopa w pełni kompatybilnego z wersją komputerową.

Choć i to stwierdzenie jest odrobinę na wyrost, ponieważ owszem - najważniejsza funkcja, czyli obsługa plików PSD będzie od samego początku dostępna dla użytkowników, o tyle przed Adobe wciąż wiele pracy, by dostarczyć klientom kompletny produkt. Ujawniona na łamach The Verge wczesna wersja aplikacji Adobe Photoshop CC dla iPada wygląda świetnie - podobnie jak inne programy - dla iOS-a, Android i Windowsa - interfejs Photoshopa może się po prostu podobać. Co ważniejsze, jest spójny z tym, z czym mamy do czynienia na ekranie komputera: po lewej stronie znajduje się pasek ze skrótami do najważniejszych narzędzi, natomiast po prawej stroni rządzi zarządzenie warstwami. Tych może być nieskończona liczba, ale nie wszystkie funkcje (jak przycinanie i dodawanie tekstu) są jeszcze aktywne.

Z pewnością pojawią się w wersji aplikacji, która trafi na urządzenia użytkowników przez App Store, ale są też takie, o których mówi się teraz, a ich wdrożenie do Photoshopa dla iOS-a nie ma żadnego konkretnego terminu. Należy do nich między innymi opcja osi czasu, ale na całe szczęście od razu wspierana jest w pełni aplikacja Pliki pozwalająca uzyskać dostęp do plików nie tylko lokalnych oraz w chmurze iCloud, ale także w innych zintegrowanych z nią usługach jak Dysk Google, Dropbox czy OneDrive.

Jakie są pierwsze wrażenia tych, którzy spędzają godziny w prawdziwym Photoshopie? Podoba im się możliwość bezpośredniej ingerencji w obraz za pomocą rysika oraz obsługa palcami, a także mobilność urządzenia - można je zabrać w wygodniejsze miejsce niż biurko. Z drugiej strony, obcowanie z Photoshopem dla iPada wymaga zmiany nawyków, rezygnacji z opanowanych i wytrenowanych skrótów klawiaturowych. Nie ma jednak problemów z podjęciem pracy w tym samym punkcie, gdzie skończyliśmy - zmiany synchronizują się na przez chmurę CC, a nowością ma być nowy format plików Cloud PSD, który zaprezentuje Adobe.

Cena? Photoshop dla iPada będzie częścią pakietu CC. W grę wchodzi też wprowadzenie jednorazowej opłaty za aplikację albo oddzielnej oferty subskrypcji. Premiera dopiero w 2019.

Grafika: The Verge

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu