Apple

Spotify musi wziąć się do roboty. Apple Music wykonuje genialny ruch

Konrad Kozłowski
Spotify musi wziąć się do roboty. Apple Music wykonuje genialny ruch
66

Spotify może przodować w globalnych statystykach, ale Apple Music nie zamierza odpuszczać i nowo nawiązana współpraca to potwierdza. Teksty piosenek z Genius.com to genialny ruch!

Pamiętacie jeszcze tę rewelacyjną integrację Spotify z Musixmatch? Jej efektem była obecność słów piosenek bezpośrednio w aplikacjach Spotify, a co więcej posiadała oocję synchronizacji z postępem odtwarzania, więc gdy nie mieliście zbyt dużego pojęcia o tym, jak zaśpiewać dany wers, to on po prostu podświetlał się w odpowiednim momencie.

Gdy dziś to wspominam, mam wrażenie że opisuję coś niezwykłego i wyjątkowo starego, a przecież od tamtego momentu wcale nie minęło tak dużo czasu. Spotify zapewniało nas wielokrotnie - odpowiadając na emaile, pytania w mediach społecznościowych i na własnym forum dla użytkowników - że taka opcja wróci, tylko dogadanie szczegółów partnerstwa zajmie jeszcze chwilkę. Jak narazie - cisza, więc nic dziwnego, że konkurenci postanowili te szansę wykorzystać.

Apple Music ogłosiło współracę z serwisem Genius.com - jedną największych baz tekstów w sieci. Co prawda iTunes i Apple Music posiadały już taką funkcję i część utworów (trudno powiedzieć jak wiele) było wyposażona w teksty, ale od teraz myślę że będzie naprawdę trudno namierzyć takie, które ich nie posiadają. Znajdziecie je w prawym górnym rogu programu iTunes - w tym samym miejscu, gdzie umieszczono listę kolejki do odtwarzania oraz historii przesłuchań. Wybierając zakładkę tekst wczytacie słowa piosenki, które zaciągnięte zostaną z bazy Genius.com. Poza poszerzeniem zbioru tekstów, myślę że będzie można liczyć także na ich lepszą jakość. Niejednokrotnie natrafiłem na kompetne bzdury (i to w anglojęzycznych kawałkach), co mogło wynikać z automatycznego generowania słów przez algorytmy Apple.

Sytuacja zmienia się diametralnie i choć Spotify trudno wytrącić z ręki takie argumenty, jak opcja Spotify Connect czy liczba wspieranych urządzeń i różnorodność playlist (tworzonych w dużej mierze przez społeczność), to ewidentnie widać, że Apple nie zadowala pozycja wicelidera na rynku, a współpraca z Genius, to jedna z lepszych decyzji, jaką mogli podjąć.

Źródło: BGR.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu