Acer jako jeden z pierwszych ujawnia swoje nowości, które zostaną pokazane na targach CES 2015 w Las Vegas. Nie są to byle jakie nowinki, a mocne uder...
Acer otwiera CES 2015: 15-calowy Chromebook, komputer do salonu i laptop z kamerką RealSense 3D
Acer jako jeden z pierwszych ujawnia swoje nowości, które zostaną pokazane na targach CES 2015 w Las Vegas. Nie są to byle jakie nowinki, a mocne uderzenia, które doskonale odzwierciedlają zmiany, jakie przeszła ta firma w ostatnim czasie. Tajwańczycy dalej będą stawiać na Chromebooki oraz smartfony, ale zaserwują również kilka innowacyjnych rozwiązań, jak kamerka RealSense 3D.
Nowe Chromebooki
Komputery z Chrome OS zaczynają odgrywać coraz bardziej istotną rolę w portfolio Acera. Teraz dołącza do nich model oznaczony numerkiem 15, co oznacza jednocześnie przekątną zastosowanej tutaj matrycy - 15,6 cala. na rynek trafią dwie wersje: Full HD (1920 x 1080 px) oraz HD (1366 x 768 px). W obu przypadkach zastosowanie znajdzie technologia Acer ComfyView minimalizująca ilość odbijanego światła. Chromebook 15 będzie dostępny z procesorem Intela piątej generacji (Core i3-5005U lub Celeronem 3205U) oraz 2 lub 4 GB pamięci RAM.
Nie zabraknie tu również dysku SSD 16 lub 32 GB, WiFi MIMO 2x2 802.11 ac, Bluetooth 4.0 oraz portów USB 3.0, USB 2.0 i HDMI. Wszystko dopełnia bateria na 8 godzin pracy bez ładowania. Całość zamknięto w obudowie mierzącej 39,2 x 25,6 x 2,42 cm i ważącej zaledwie 2,2 kg. Ciekawie zapowiadają się głośniki ulokowane po bokach klawiatury - mogą dawać naprawdę interesujące rezultaty. Producent podkreśla, że jest ona odporna na nacisk do 60 kg. Ponadto narożniki zabezpieczono przed upadkiem z wysokości do 45 cm, a zawiasy wzmocniono dodatkowymi materiałami. Ceny mają się zaczynać od 250 dol.
Zmiany czekają również linię 13-calowych Chromebooków. Nowością ma być tutaj model wyposażony w matrycę dotykową. Mowa tutaj o testowanym na naszych łamach CB5-311, który od pewnego czasu jest dostępny na polskim rynku.
Nowe smartfony
Nowe smartfony Acera z serii Liquid to odpowiedź na rosnącą popularność sieci 4G. Nawet w Polsce stają się one powoli standardem, a urządzenia je obsługujące są coraz tańsze. Dostrzegli to azjatyccy producenci procesorów, dla których wprowadzenie kompatybilnych z zachodnimi pasmami modułów łączności LTE było dotąd wyzwaniem. W związku z debiutem nowych układów MediaTeka, możemy się spodziewać, że niedługo zaleje nas duża ilość takich słuchawek.
Acer Liquid Jade S pojawiał się w zapowiedziach firmy już w połowie grudnia. Pod maską znajdziemy tutaj układ Mediatek MT6752M z ośmioma rdzeniami Cortex-A53 o taktowaniu 1,5 GHz i GPU Mali T760. Wspierają je 2 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. Tę ostatnią można rozszerzyć za pomocą slotu na MicroSD. Co ciekawe, pełni on również funkcję drugiego gniazda na kartę SIM - od użytkownika zależy, jak go wykorzysta (choć niestety nie może wybrać obu wariantów...). Zastosowany ekran ma 5 cali i rozdzielczość 1280 x 800 px. Wszystko to dopełnia aparat 13 Mpix z przysłoną f/1.8 z tyłu oraz kamerka 5 Mpix z przodu. Wewnątrz umieszczono baterię 2300 mAh, co jest niezłym wynikiem, biorąc pod uwagę grubość obudowy nieprzekraczającą 7,78 mm. Zwróćcie też uwagę na ramki wokół wyświetlacza - robią wrażenie.
Drugi z prezentowanych na CES 2015 smartfonów to Liquid Z410 również będzie pracował pod kontrolą 64-bitowego układu MediaTek z modułem 4G LTE. Tutaj zastosowanie znajdzie 4,5-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 960 x 540 px. Do tego dochodzą aparat 5 Mpix i kamerka 2 Mpix. Producent nie zapomniał o swoich sztandarowych technologiach: przycisku AcerRapid z tyłu obudowy, usprawnianiu dźwięku DTS Studio Sound oraz gestach Acer QuickTouch. W Polsce ma zadebiutować pod koniec lutego br.
Przesiadka na Broadwella i V Nitro z RealSense 3D
Zmiany dokonały się również w laptopowym portfolio tajwańskiej firmy. Tutaj jednak nie uświadczymy żadnych nowych modeli, a odświeżone wersje już znanych konstrukcji. Modele Aspire R13 oraz Aspire S7 otrzymają procesory Intela piątej generacji (Broadwell) oraz moduły WiFi 802.11 ac. Oba mają być dostępne w Polsce jeszcze w tym miesiącu w cenach zaczynających się odpowiednio od 4100 zł oraz 5500 zł.
Największą bombą jest jednak nowy V Nitro wyposażony w kamerkę Intel RealSense 3D. Rozwiązanie to pozwala na sterowanie komputerem za pomocą gestów - zupełnie tak, jak np. kontrolerem ruchu Kinect w konsoli Xbox. Zawiera ona w sobie tradycyjną kamerę, kamerę na podczerwień i laserowy projektor w podczerwieni. W rezultacie możliwe jest wykrywanie głębi za pomocą promieni podczerwonych odbitych od powierzchni przedmiotów. Dane wizualne w połączeniu z mechanizmem analizującym ruch tworzą bezdotykowy interfejs reagujący na ruchy dłońmi czy głową, a nawet na mimikę twarzy. Obsługa tej technologii została już zaimplementowana w osadzonej w starożytnej Grecji zręcznościowej grze Warrior Wave, a także aplikacji 3DMe tworzącej obiektyw trójwymiarowe na podstawie obrazu widzianego w przez kamerkę.
Sam komputer w 15-calowej wersji był już testowany na łamach Antyweba. Wersja z kamerką Intel RealSense trafi również na rynek Polski - data premiery ma zostać ujawniona jeszcze w tym miesiącu.
Revo One - komputer do salonu
Na sam koniec, jak to określa sam producent, rodzinne centrum rozrywki Revo One RL85. To komputer osobisty, który ma znaleźć zastosowanie w salonie (najlepiej pod telewizorem). Zastosowanie znalazły tu procesory Intela - Core i3 lub Core i5. Urządzenie wyposażono w wyjścia HDMI oraz Mini DisplayPort - oba obsługują rozdzielczość Ultra HD. Do tego dochodzi jeszcze wyjście audio 7.1, co dość jednoznacznie wskazuje na zastosowanie tego sprzętu. Na tym jednak nie koniec, bo Revo to również trzy zatoki na dyski twarde 2,5". W każdej z nich możemy umieścić nośnik o maksymalnej pojemności 2 TB. A jakby tego było mało, to do dyspozycji oddano nam również dwa porty SATA ze wsparciem dla Raid 0/1/5. Wszystko to dopełnia moduł WiFi 802.11 ac.
Całość ma postać estetycznie prezentującej się kostki o zaokrąglonych rogach i minimalistycznym designie. Na półki sklepowe trafią dwie wersje kolorystyczne: biała i czarna. Do obu dołączony jest pilot zdalnego sterowania wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę oraz przyciski zarządzania multimediami i odtwarzaniem. Alternatywnie możliwe ma być również wykorzystanie do tego celu aplikacji mobilnej na iOS i Androida.
Acer podkreśla tutaj również obecność technologii Acer Build Your Own Cloud (BYOC). ma to być zestaw narzędzi pozwalających na dostęp do naszych danych zgromadzonych na Revo z poziomu dowolnego innego urządzenia - również innej marki. W ten sposób otrzymujemy nie tylko PC zoptymalizowany pod kątem odtwarzania multimediów oraz pełnienia roli przystawki TV, ale również zastępstwo dla urządzenia typu NAS. Naprawdę ciekawe połączenie.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu