Chromebook

Co powstanie z połączenia Broadwella i Chrome OS? "Szkolny" Acer C740

Tomasz Popielarczyk
6

Nadchodzi nowa fala Chromebooków Acera. Modele C740 mają być bezpośrednimi następcami serii C720. Co jednak szczególnie interesujące, producent główny nacisk położy w tym wypadku na zastosowania edukacyjne. Ma być zatem tanio i przystępnie. A to wszystko będzie pracować pod kontrolą niskonapięciowyc...

Nadchodzi nowa fala Chromebooków Acera. Modele C740 mają być bezpośrednimi następcami serii C720. Co jednak szczególnie interesujące, producent główny nacisk położy w tym wypadku na zastosowania edukacyjne. Ma być zatem tanio i przystępnie. A to wszystko będzie pracować pod kontrolą niskonapięciowych procesorów Intela opartych na architekturze Broadwell.

Jak informuje OMGChrome, Acer C740 ma być 11,6-calowym (TN HD) sprzętem o nieszczególnie wyśrubowanej specyfikacji. Na rynku z pewnością zadebiutuje kilka wersji, z czego przynajmniej jedna będzie napędzana niskonapięciowym Celeronem bazującym na architekturze Broadwell. Ma to być konstrukcja adresowana przede wszystkim do uczniów i studentów, a więc niewykluczone, że w sprzedaży detalicznej po prostu się nie pojawi. Źródła podają, że dla zwykłych użytkowników przeznaczone zostaną modele z Core Core i3-4005U bazującym na starszej architekturze Haswell.

Z pierwszych doniesień wynika, że jej pozostałe parametry nie będą zbytnio odbiegać od tego, co mają do zaoferowania obecnie dostępne na rynku Chromebooki Acera. Możemy się zatem spodziewać wersji z 16 lub 32 GB pamięci wewnętrzne, 2 lub 4 GB RAM-u, łączności WiFi 802.11 ac i Bluetooth 4.0 LE, a także podstawowych złącz (USB 3.0, HDMI, czytnika SD). Baterie mają pozwalać na pracę przez ok. 8,5 godziny. Dla porównania na obecnym CB5 z Tegrą K1 spokojnie da się wyciągnąć 10 godzin. Czyżby krok wstecz?

Sprzęt miałby zadebiutować w marcu 2015. Od strony wizualnej nie będzie zbyt mocno różnił się od wprowadzonych dopiero co do Polski modeli CB3 i CB5. W przeciwieństwie do nich producent zastosuje jednak szczotkowany metal bardziej odporny od plastiku na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Nie jest to oczywiście jedyny Chromebook Acera, który ma zadebiutować na rynku w przyszłym roku. Nasze własne źródła donoszą również o wersji 15,6-calowej opartej na chipie Core i3. Jednym z jej atutów mają być głośniki multimedialne umieszczone po bokach klawiatury, a więc podobnie jak np. w Macbookach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu