Chromebook

Acer nie pozostaje dłużny i prezentuje swojego nowego Chromebooka. Pytanie - którego wybrać?

Konrad Kozłowski
Acer nie pozostaje dłużny i prezentuje swojego nowego Chromebooka. Pytanie - którego wybrać?
47

Po dwóch nowych modelach od HP - Chromebook 11 i Chromebook 14, Acer przedstawił dziś swoją propozycję w tej kategorii urządzeń. Nie jest to zupełnie nowy model, ponieważ bazuje on na swoim poprzedniku, lecz mimo to atrakcyjna cena i ciekawa konfiguracja (procesor Haswell od Intela) może przekonać d...

Po dwóch nowych modelach od HP - Chromebook 11 i Chromebook 14, Acer przedstawił dziś swoją propozycję w tej kategorii urządzeń. Nie jest to zupełnie nowy model, ponieważ bazuje on na swoim poprzedniku, lecz mimo to atrakcyjna cena i ciekawa konfiguracja (procesor Haswell od Intela) może przekonać do siebie zainteresowanych. Przyjrzyjmy się więc także pozostałym modelom Chromebooków.

C720 to oficjalna nazwa Chromebooka od Acera - co niemal najważniejsze, wyceniony został na 249 dolarów, co ewidentnie wskazuje na konkurencję dla oferty HP w postaci Chromebooka 11. Co więc ma do zaoferowania produkt Acera? Wewnątrz znajdziemy procesor Intel Celeron z rodziny Haswell o taktowaniu 1.4GHz oraz 4 gigabajty pamięci RAM. Między innymi dzięki obeności właśnie tego procesora Chromebook ma pracować na baterii aż 8,5 godziny. Do naszej dyspozycji będzie ekran o przekątnej 11,6 cala o rozdzielczości 1366 na 768 pikseli. Obsługuje oczywiście dwu zakresowe Wi-Fi w standardach 802.11 a/b/g/n oraz Bluetooth®4.0. Wyposażono go ponadto w kamerkę internetową VGA, porty USB 2.0 oraz 3.0 i pełnowymiarowy port HDMI.

W bezpośredniej rywalizacji zdecydowanie wypada więc propozycja Acera. C720 dysponuje lepszym procesorem dwukrotnie większą ilością pamięci RAM oraz znacznie dłuższym czasem pracy urządzenia na baterii. Obydwa komputery wyposażone są w pamięć SSD 16 gigabajtów co jest raczej standardem w laptopach z platformą Chrome OS. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę aspekt wizualny, produkt Acera nie moim zdaniem żadnych szans z Chromebookiem od HP, który wyglądem bije Acera na głowę. W tej kwestii nie można także pominąć faktu dostępności Chromebooka 11 w kilku wariantach kolorystycznych. Czy jednak warto dopłacić te 20 dolarów i stracić na możliwościach laptopa?

Jako posiadacz pierwszego (oficjalnego) Chromebooka od Samsunga (Series 5), już od jakiegoś czasu poszukuję dla niego następcy. Do tej pory zainteresowany byłem kolejnym produktem koreańskiego producenta - dokładnie tym, którego recenzował dla Was Jan. Jednakże od premiery tamtego urządzenia minęło już sporo czasu, a na rynku pojawiły się znacznie nowsze modele i jest w czym wybierać. Opisywane już Chromebooki od HP - 11, 14 oraz Pavilion, model z początku roku od Lenovo, najnowszy Chromebook od Acera C720 oraz nieco starszy model C7, wspominany Samsung Chromebook oraz oczywiście Chromebook Pixel. Tego ostatniego nie biorę pod uwagę, bo jego cena jest irracjonalnie wysoka w porównaniu do tego co potrafi ten komputer, zaś mocny czternastocalowy laptop HP jest po prostu za duży. W takiej sytuacji najlepszym wyborem wydaje się więc właśnie najnowszy Acer - zdecydowanie najatrakcyjniejsza specyfikacja oraz fantastyczna cena, jeżeli chodzi o zakup nowego urządzenia. Można by się także pokusić o znalezienie dobrej okazji na zakup Chromebooka od Samsunga który będzie nieco tańszy od C720.

Wbrew pozorom wybór nie jest taki łatwy, dlatego nie spiesząc się dam producentom jeszcze trochę czasu - być może do świąt w sprzedaży pojawi się kolejny Chromebook. Patrząc na tendencję z ostatnich kilku miesięcy istnieje spore prawdopodobieństwo, że tak właśnie będzie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu