Chromebook

Specyfikacja HP Chromebook 14 cali już znana. Jest znacznie lepszą propozycją niż HP Chromebook 11, który mnie mocno rozczarował

Jan Rybczyński
Specyfikacja HP Chromebook 14 cali już znana. Jest znacznie lepszą propozycją niż HP Chromebook 11, który mnie mocno rozczarował
24

Dziś poznaliśmy wygląd i dokładną specyfikację większego brata opisanego wczoraj przez Konrada Chromebooka 11, czyli Chrombooka 14, który jest droższy zaledwie o 20 dolarów, ale ma do zaoferowania znacznie więcej od wersji z mniejszym ekranem. Mówię to ze smutkiem, bo na nowego Chrombooka z procesor...

Dziś poznaliśmy wygląd i dokładną specyfikację większego brata opisanego wczoraj przez Konrada Chromebooka 11, czyli Chrombooka 14, który jest droższy zaledwie o 20 dolarów, ale ma do zaoferowania znacznie więcej od wersji z mniejszym ekranem. Mówię to ze smutkiem, bo na nowego Chrombooka z procesorem ARM bardzo czekałem i miałem nadzieję na coś ciekawego, a tak naprawdę dostaliśmy mniej za więcej. Dobrze, że 14 wypada lepiej.

Podstawową różnicą jest oczywiście przekątna ekranu, która w większym modelu wynosi 14 cali, chociaż rozdzielczość została zachowana identyczna jak w mniejszej jedenastce - 1366 x 768. Drugą różnicą jest procesor Intel Celeron czwartej generacji o symbolu 2955U, zamiast procesora ARM. Użytkownik ma też więcej pamięci do dyspozycji, zarówno na pliki - 32 GB zamiast 16 GB oraz operacyjnej, bo jest dostępna wersja z 4 GB, chociaż cena 299 dolarów prawdopodobnie odnosi się do wersji z 2 GB pamięci - nie mam co do tego pewności. Lepsza jest też łączność komórkowa - 4G LTE, zamiast 3G w modelu 11 calowym, chociaż za łączność komórkową trzeba oczywiście również dopłacić.

Na tym nie koniec. Lepsza jest także przednia kamera, która nagrywa obraz w rozdzielczości 720p zamiast zwykłego VGA. Jest też więcej portów USB, trzy zamiast dwóch, z czego dwa są w nowszym standardzie USB 3.0. Do tego Czytnik kart pamięci i pełnowymiarowe wyjście HDMI których również w mniejszym modelu nie znajdziemy. Na koniec wisienka na torcie, wersja 14 calowa będzie na baterii działała 9,5 godziny zamiast 6 godzin w modelu 11 calowym. Wszystko to za 20 dolarów różnicy. Jedynym minusem jest większa waga i odrobinę mniejsza mobilność w zamian większego, wygodniejszego ekranu. Mając taki wybór, chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie wybierze modelu 11 calowego, żeby zaoszczędzić raptem 70 - 80 złotych.

I szczerze mówiąc w ogóle nie rozumiem czemu ten model 11 calowy powstał, a mówię to jako wielki fan Chrombooka z procesorem ARM. Po prostu nowszy model jest gorszy od starszego, zrobionego przez Samsunga, który nie dość, że rok starszy, był i jest o 30 dolarów tańszy. Procesor i pamięć są w Chromebooku Samsunga sprzed roku i w najnowszym modelu HP 11 są identyczne - 2 GB i Samsung Exynos 5250. Nie ma więc mowy o żadnym przyspieszeniu. Jakby tego było mało, Samsung dał port USB 3.0, którego w HP już nie ma. Tak samo wygląda sytuacja z czytnikiem kart pamięci i wyjściem HDMI - w starszym i tańszym modelu są, a w nowszym ich zabrakło.

W zasadzie jedyne co jest lepsze w nowym Chromebooku HP to ekran IPS i Bluetooth 4.0 oraz ciekawy pomysł z ładowaniem za pomocą micro USB. Jak dla mnie nie równoważy to braku USB 3.0, HDMI, czytnika pamięci i niższej ceny. Nowy Chrombook jest więc dla mnie czymś gorszym za większe pieniądze, chociaż różnica jest niewielka. Wszyscy którzy zastanawiają się nad zakupem Chromebooka z procesorem ARM polecam więc starszy model Samsunga.

A robię to z żalem, bo bardzo chciałem zobaczyć nowego Chromebooka na procesorze ARM, ale szybszym i z większa ilością pamięci RAM, nawet kosztem wyższej ceny. Niesamowicie podoba mi się idea całkowicie bezgłośnego laptopa, nie posiadającego żadnych ruchomych elementów. Dodatkowo Chrome OS uwiódł mnie swoją piękną estetyką, prostotą i bezobsługowością. Jest prosty i ograniczony, ale taka jego natura. Mając model Samsunga, chętnie przesiadł bym się na nowszy, szybszy i trochę droższy model. Niestety HP 11 mi tego nie oferuje, a HP 14 chyba (nie mam pewności) już wiatrak posiada. Pozostaje mi więc czekać i mieć nadzieję, że idea bezgłośnych Chromebooków nie zostanie zarzucona, a ja doczekam się godnego następcy Samsunga.

Więcej o Chromebooku HP 14 znajdziecie na stronie HP oraz stronie wszystkich Chromebooków.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GooglehpChrome OSChromebook