Motoryzacja

700 mln euro na 7000 ładowarek 350 kW w Europie do 2025 roku

KP
Kamil Pieczonka
29

Ionity rozbudowuje swoją sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych, dzięki inwestycji na poziomie 700 mln euro, zamierza do 2025 roku uruchomić 7000 punktów ładowania o mocy 350 kW.

Ionity budują sieć szybkich ładowarek

Ionity to spółka powstała dzięki współpracy największych producentów samochodów, w ostatnim czasie akcjonariusze postanowili dofinansować ją kwotą 700 mln euro, która zostanie wydana na budowę 7000 punktów ładowania o mocy 350 kW. BMW, Ford, Hyundai, Kia, Mercedes i Volkswagen mocno inwestują w nowe modele elektrycznych samochodów i zdają sobie sprawę, że bez punktów ładowania nie znajdą na nie klientów. Dlatego inwestują ogromną kwotę w rozwój sieci Ionity, która dostępna jest już obecnie w 24 krajach w Europie, w tym również w Polsce. Jeśli uda się zrealizować założony plan, to do 2025 roku Ionity blisko czterokrotnie zwiększy liczbę punktów ładowania i będzie ich posiadać około 8500.

Nie wiadomo jeszcze gdzie powstaną nowe stacje ładowania, ale projekt zakłada budowę większych obiektów wyposażonych w 6 do 12 punktów ładowania, każdy o mocy 350 kW. Ionity zamierza iść drogą stacji benzynowych i stworzy koncepcję nazwaną Oasis. To znaczy spółka chce aby w pobliżu ładowarek pojawiły się punkty użyteczności publicznej. Mowa tu chociażby o miejscach gdzie można wypić kawę lub coś zjeść. Stacje będą albo powstawały w pobliżu takich punktów albo będą budowane wraz z potrzebną infrastrukturą, na wzór stacji benzynowych. Obecnie Ionity współpracuje z Shellem i buduje swoje ładowarki na stacjach tej firmy.

Ionity w Polsce

Ionity uruchomiło swoje pierwsze punkty ładowania w Polsce w połowie października tego roku. Znajdują się one przy autostradzie A1 (MOP Olsze) zarówno w kierunku Trójmiasta jak i Warszawy. Kolejne 2 punkty uruchomiono kilka dni później w Świecku przy DK92 oraz Kaszewach Kościelnych pod Kutnem przy DK92. Następne punkty powstają w Zgorzelcu niedaleko autostrady A4 oraz przy autostradzie A2 (MOP Nowostawy i MOP Niesułków). Wszystkie oferują moc ładowania wynoszącą nawet 350 kW, czyli siedmiokrotnie więcej niż typowe ładowarki DC w Polsce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: